пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
14.11.2024

Штучна внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ) - одна з допоміжних репродуктивних технологій, яка допомагає зачати дитину парі з певними типами безпліддя. Цей метод відрізняється від ЕКЗ (зачаття в пробірці) тим, що запліднення відбувається не в пробірці, а в матці, але сперматозоїди проникають туди не самостійно, а з медичною допомогою.

На відміну від ЕКЗ при ВМІ факт запліднення не гарантований: після приміщення сперматозоїдів в матку процес розвивається природним чином, і хоча шанси на запліднення вище, ніж зазвичай, настає воно не завжди.

Варіанти: внутрішньоматкова інсемінація спермою чоловіка, внутрішньоматкова інсемінація спермою донора.

Показання

Метод ВМІ застосовується за наступними показниками:

  • Зниження якості сперми. У це поняття входить недостатня рухливість сперматозоїдів, їх низька якість або зменшена кількість.
  • Порушення еякуляції.
  • Шийний фактор безпліддя, перешкода для сперматозоїдів з боку шийки матки: антиспермальні антитіла в цервікальному слизі, рубцеві зміни шийки.
  • Безпліддя невстановленого походження.
  • ВМІ також проводиться, коли для запліднення здорової жінки використовується донорська сперма.

Протипоказання

Внутрішньоматкова інсемінація не показана, якщо є:

  • важка патологія маткових труб, що знижує їх прохідність;
  • ендометріоз помірного або тяжкого ступеня.

Щоб метод міг використовуватися, необхідно дотримання двох умов:

  • Хоча б одна функціонуюча маткова труба (щоб відбувалася овуляція).
  • Не менш 5 млн сперматозоїдів в 1 мл сперми.
  • Якщо ці умови не дотримані, ВМІ не використовується, вдаються до іншого методу допоміжних репродуктичних технологій.

Як проводиться внутрішньоматкова інсемінація

На етапі підготовки пара проходить обстеження. Визначається день, оптимальний для процедури, зазвичай це період з 12 по 16 день менструального циклу (відлік з першого дня менструації). ВМІ може проводитися як в природному циклі жінки, так і зі стимуляцією росту фолікулів. У другому випадку організм жінки готується до овуляції за допомогою гормональних препаратів.

За 2-5 днів до проведення процедури чоловікові рекомендується утримуватися від еякуляції.

Етапи внутрішньоматкової інсемінації:

  1. Забір сперми. Здійснюється поза статевим актом в день проведення процедури.
  2. Підготовка сперми. Виконується в лабораторних умовах. Сперму промивають, видаляючи сім'яну рідину, виділяють найбільш життєздатні й активні сперматозоїди. Концентрат поміщають в спеціальний катетер.
  3. Введення сперматозоїдів в матку. За допомогою катетера через шийку матки концентрат сперми вводять в порожнину матки.

Далі події розвиваються природним чином: щоб запліднити яйцеклітину, сперматозоїди повинні дістатися до неї з порожнини матки по матковій трубі, подолавши потік рідини, що вимиває їх назад в матку, після чого групі сперматозоїдів необхідно розпушити оболонку яйцеклітини, щоб один зміг проникнути всередину і запліднити її. Якщо це вийшло, запліднена яйцеклітина, ділячись і поступово перетворюючись в ембріон, спускається по трубі в порожнину матки (цей шлях займає близько п'яти діб) і імплантується в її слизову оболонку. На будь-якому з етапів може трапитися біда, тоді спроба виявиться безуспішною. Якщо мета досягнута, настання вагітності підтверджується через кілька днів затримки чергової менструації.


Ефективність внутрішньоматкової інсемінації

Результативність процедури при перших трьох спробах становить від 10 до 15%, в наступних не перевищує 6-8%. Якщо кілька спроб не привели до успіху (зазвичай робиться не більше 6, в середньому 3-4), парі рекомендується вдатися до екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). При ЕКЗ в матку поміщають вже готовий до імплантації ембріон, що підвищує шанси на вагітність з 15% до 46%.

Переваги та недоліки методу

Основною перевагою штучної внутрішньоматкової інсемінації є її максимальна наближеність до природного зачаття. Процедура нескладна і в основному не вимагає прийому чоловіком і жінкою ліків. Якщо ж стимуляція фолікулів все ж необхідна, лікарська навантаження на організм жінки менше, ніж при ЕКЗ. Як наслідок, ще один плюс внутрішньоматкової інсемінації — ціна, яка на порядок нижче ЕКЗ.

До недоліків методу відносять невисоку, у порівнянні з іншими допоміжними репродуктивними технологіями, ефективність. Мінусом також вважається і те, що ембріон не проходить діагностику, а відповідно, існує ймовірність аномалій розвитку, пов'язаних з генетичною патологією така ж, як при природному зачатті (при ЕКЗ вона нижче, оскільки ембріони діагностуються і відбираються кращі).

Як підвищити шанси на успіх внутрішньоматкової інсемінації

Прийнявши рішення про зачаття дитини, варто проаналізувати свій спосіб життя і звички та скорегувати їх в сторону оздоровлення. Бажано повністю відмовитися від куріння і вживання алкоголю.

Одним з факторів, що впливають на здатність жінки завагітніти, є її вага. Оскільки жир виробляє жіночі статеві гормони естрогени, важливо, щоб маса тіла була нормальною: як недолік, так і надлишок жирової маси здатний знизити фертильність. На репродуктивне здоров'я чоловіка зайву вагу теж позначається не кращим чином, тому нормалізувати його необхідно не тільки жінці.
Стрес — ще один несприятливий фактор, що знижує ефективність спроб. Повністю уникнути стресу неможливо, проте можна мінімізувати його негативний вплив на організм: необхідно дотримуватися режиму праці та відпочинку, обов'язково забезпечити собі повноцінний нічний сон. Якщо професійна діяльність пов'язана з постійними стресами, варто попрацювати над підвищенням стійкості до стресу, наприклад, навчитися методам релаксації, можливо, вдатися до допомоги психолога.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205