пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Війна забирає у людей найдорожче, зокрема їхнє право стати батьками. Молоді люди, які гинуть у полум'ї війни, часто не встигають залишити потомство, але й з тих, кому пощастило вижити, не всі можуть стати батьками через наслідки поранень. Є не ідеальне, але все ж таки розв’язання цієї проблеми, втім, воно єдино можливе. Це технологія кріоконсервування репродуктивних клітин. Живі тканини у глибоко замороженому стані можуть зберігатися нескінченно довго. Після розморожування вони зберігають свої властивості. Це означає, що зберігши сперматозоїди та яйцеклітини, люди можуть повернути собі втрачену здатність стати батьком або народити дитину від коханої людини, яка загинула.

Програма «Нація героїв»

Медичний центр «Мати та дитина» відкрив програму під назвою «Нація героїв». Ця програма надає чоловікам, які служать у ЗСУ, можливість безплатно* зберігати сперму замороженою протягом року, а сама пропозиція дійсна до кінця війни. Жінки, які служать у ЗСУ, теж можуть скористатися кріозберіганням яйцеклітин зі знижкою.

Звичайно, більшість матеріалу не буде використана. Більшість солдатів повернеться з війни та зможе народити дітей, не вдаючись до допомоги медицини. Це не проблема — якщо після війни власники відмовляться від використання збереженого матеріалу.

Програма «Нація героїв» стартувала кілька місяців тому. За цей час понад 150 чоловіків, які служать у ЗСУ, скористалися наданою можливістю, а також кілька військових жінок. У 20 з лишком випадках заморожена сперма вже використовується для запліднення дружин, чиї чоловіки зазнали тяжких поранень, у двох випадках — жінок, чиї чоловіки загинули. Одна з них уже виношує дитину.

Психологічний аспект

Прийняти рішення про заморожування свого генетичного матеріалу на випадок загибелі не завжди легко. Насамперед тому, що людині складно допустити свою швидку смерть чи каліцтво, особливо людині молодій та здоровій. А все ж таки це рішення — своєрідне підстрахування. Воно приносить значне полегшення, не лише й не стільки самим військовим, скільки їхнім дружинам, які дуже турбуються про них та про їхнє спільне майбутнє.

Юридичний аспект

Щоб використовувати сперму або яйцеклітини людини за її відсутності, вона має дати партнеру дозвіл на це в письмовій та завіреній формі. Потрібні дві довіреності. Перша — дозвіл на використання матеріалу у свою відсутність, наприклад, коли людина перебуває у зоні бойових дій чи госпіталі. Друга — дозвіл на використання репродуктивного матеріалу після смерті.

Законопроєкт №8011

8 вересня 2022 року було подано, а 21 березня 2023 року пройшов голосування у Верховній Раді проєкт Закону про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство. Закон повинен гарантувати військовослужбовцям безплатне кріозберігання замороженої сперми та яйцеклітин. Гроші для цього пропонується знайти, здійснивши перерахунок державних коштів, що виділяються на медичне обслуговування громадян України. Для остаточного ухвалення закону проєкт №8011 має пройти друге читання та отримати підпис президента України.

Закон дасть змогу військовим безплатно зберігати свій репродуктивний матеріал та використовувати його при отриманні травм, що порушують дітородну функцію. Проте, він не передбачає забезпечення посмертного використання заморожених клітин.

Кріозберігання репродуктивних клітин для ЗСУ та НГУ - фото 1
Кріозберігання репродуктивних клітин для ЗСУ та НГУ

Медичний центр «Мати та дитина» та його війна

Медичний центр «Мати та дитина» було закрито лише у перші два місяці війни. Щойно Київська область була звільнена від російських окупантів, він знову відчинив свої двері. На подив лікарів, пацієнтів не поменшало. І хоча поки що не можуть приїжджати на лікування пари з-за кордону, які становили чи не третину всіх довоєнних пацієнтів, збільшився потік українців. Лікарі зробили все можливе, щоб продовжувати допомагати людям в умовах війни, попри перебої з електрикою та постійне виття сирен. Лікувальні програми були оптимізовані так, щоб люди приїжджали до центру лише для необхідних процедур, а решту часу контактували зі своїми лікарями дистанційно. Центру є чим пишатися, малюки тут продовжують народжуватися, а отже, життя та добро перемагають.

Нагадаємо, що мережа із шести приватних центрів «Мати та дитина» — лідер у галузі репродуктивного здоров'я України, яка, своєю чергою, має заслужений авторитет не лише в Європі, а й в Азії, і на Близькому Сході. Цьому слугує високий професіоналізм українських репродуктологів, а також досить ліберальне законодавство у цій сфері та доступні ціни на медичну допомогу найвищого рівня.

*мається на увазі покупка за 1 грн.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205