Лапароскопія у гінекології — це сучасна хірургічна техніка, яка полягає в тому, що замість одного або кількох великих розрізів на тілі роблять невеликі проколи. Через ці проколи в черевну або тазову порожнину вводять вуглекислий газ для створення робочого простору. Потім вставляють лапароскоп, оснащений мініатюрною камерою, що робить зображення органів і тканин високої чіткості в реальному часі. Також через невеликі проколи вводять спеціалізовані хірургічні інструменти для виконання необхідних манiпуляцiй.
Переваги лапароскопії над традиційною хірургією
Лапароскопія пропонує численні переваги:
- Мінімальне пошкодження здорової тканини: завдяки використанню невеликих проколів лапароскопія значно зменшує травматизацію здорових тканин. Така точність мінімізує післяопераційний біль і знижує ризик ускладнень, як-от інфекції та спайки.
- Естетичний вигляд після операції: невеликі розрізи, які використовуються під час лапароскопії, зазвичай призводять до мінімальних рубців, порiвняно зi шрамами, які залишаються після традиційної відкритої хірургії.
- Швидке одужання та повернення до нормального способу життя: пацієнтки, яким була проведена діагностика чи лікування лапароскопією, перебувають в лікарні від 1 до 3 днів та можуть повернутися до повсякденної діяльності набагато раніше.
- Мінімальна крововтрата: менша втрата крові під час операції лапароскопії зменшує потребу в переливанні крові та прискорює процес загоєння.
Лапароскопія стала кращим методом для багатьох видів операцій, не лише в гінекології, а й урології та гастроентерології.
Використання лапароскопії для діагностики
Лапароскопія часто використовується для ефективної діагностики гінекологічних захворювань. Завдяки використанню мініатюрних камер на лапароскопi лікарі отримують повне уявлення про проблему в реальному часi; такого не можуть запропонувати інші діагностичні методи.
Найпоширенішими показаннями до проведення лапароскопічної діагностики гінекологом у Львові можна назвати:
- Безпліддя: якщо у пацієнтки та її партнера немає патологій, які б призводили до безпліддя, лапароскопія може надати критичну інформацію, адже завдяки лапароскопу лікар може візуалізувати репродуктивні органи та ідентифікувати ендометріоз, спайки або непрохідність маткових труб. Саме ці гінекологічні захворювання можуть впливати на безпліддя.
- Новоутворення в яєчниках: якщо є підозра на пухлини або кісти яєчників, лапароскопія може точно діагностувати природу та ступінь цих новоутворень, допомогти спеціалістам визначити правильне лікування.
- Підозра на міому матки: лапароскопія є найкращим і найточнішим діагностичним методом виявлення доброякісного утворення, внаслідок якого з'являються пухлинні клітини.
- Підозра позаматкової вагітності: у цьому випадку лапароскопія дає змогу виявити та скоригувати чинники, що стали причиною ектопічного розвитку плода.
Використання лапароскопії для лікування гінекологічних захворювань
Лапароскопія у гінекології широко використовується для лікування таких захворювань, як-от:
- Ендометріоз: повне видалення ендометріоїдних ушкоджень, зокрема ендометріоїдні кісти, для полегшення менструального болю, дискомфорту в кишківнику та неприємних відчуттів під час сексу.
- Міома матки: видалення новоутворення з мінімальним пошкодженням матки, що часто допомагає зберегти фертильність і зменшити такі симптоми, як-от сильна менструальна кровотеча та тазовий біль.
- Гістеректомії: видалення матки через злоякісні пухлини або неконтрольовану кровотечу.
- Перев'язки маткових труб.
- Позаматкова вагітність: безпечний метод видалення ембріона, перевагами якого є мінімальне пошкодження маткових труб і збереження майбутної фертильності.
- Покращення прохідності маткових труб: усунення закупорки маткових труб для покращення фертильності та збільшення шансів на природне зачаття.
- Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ): лапароскопічна хірургія може бути використана для припікання кістозних утворень і відновлення функціональної активності яєчників.
Відгуки пацієнтів, які перенесли лапароскопічну операцію з приводу полікістозу яєчників, переважно позитивні. Багато жінок, які раніше мали проблеми з репродуктивною системою, повідомляють про успішне зачаття та виношування дитини після процедури.
Що кажуть дослiдження?
Технологічний прогрес розширює спектр показань до гінекологічної лапароскопії. The Professional Medical Journal представив результат досвіду гінекологічної лапароскопії та оцінку частоти, показань, ускладнень і переваг. За період дослідження виконано 908 великих гінекологічних операцій, зокрема 222 лапароскопії. Це дало показник 24,45% лапароскопій на 100 операцій. Діагностичні лапароскопії виконано у 195 (87,84%) випадках, оперативні — у 27 (12,16%) випадках. Ускладнення були лише в 5 випадках, два з них мали серйозний характер.
Віковий діапазон пацієнток, яким виконано лапароскопію, становив 18–49 років. Найвища частота лапароскопії (56,85%) відзначена у віковій групі 26–33 роки. Це було нормальним явищем, оскільки більшість лапароскопічних процедур проводилися з приводу безпліддя, а пацієнти були в репродуктивному віці. Показовим є також той факт, що пацієнти тепер більш освічені та раніше з’являються на обстеження та лікування безпліддя.
Відповідно до звітів, приблизно 350 000 перев’язок маткових труб і 200 000 лапароскопічних вагінальних гістеректомій виконуються щорічно в США, водночас у Великобританії щорічно виконується приблизно 250 000 гінекологічних лапароскопічних операцій.
Лапароскопічна хірургія пропонує унікальні переваги, зокрема точний діагноз, мобільність та швидке одужання, мінімум ускладнень, меншу вартість і коротший термін перебування в лікарні. У пацієнток молодшого вiку лапароскопія допомагає зберегти фертильність із кращим прогнозом на відміну від відкритої хірургії.
Щоб записатись на консультацію до гінеколога та дізнатися ціну лапароскопії у гінекології, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером. В медичних центрах «Мати та дитина» лікування гінекологічних захворювань залучає найкращих спеціалістів для комплексної допомоги.
Автор: Сарбєй Євгенія Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Джерела: