(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Лапароскопія — інвазивний метод діагностики та лікування патологій черевної порожнини й тазу. Термін утворений двома словами грецького походження: «лапаро» - «живіт» і «скопіо» - «бачити, оглядати». Це малотравматичні варіант хірургії, який застосовується замість класичної порожнинної операції, що вимагає розрізу передньої черевної стінки (лапаротомія, від «лапаро» - живіт, і «томіо» - розрізати).
При лапароскопії доступ до операційного полю здійснюється через кілька невеликих проколів в передній черевній стінці, через які вводиться оптоволоконна камера з джерелом холодного світла і маніпулятори. Щоб відсунути черевну стінку для забезпечення огляду та запобігання випадкового травмування, в черевну порожнину закачують вуглекислий газ. Зображення з камери транслюється на монітор в операційній, завдяки чому лікар отримує відмінний огляд операційного поля.
Діагностична — застосовується в складних випадках, коли інші методи недостатньо інформативні. Дозволяє проникнути в уражену область, детально оглянути її й взяти пробу патологічно зміненої тканини для лабораторного дослідження.
Лікувальна, або лапароскопічна хірургія — мінімально інвазивний метод планових і екстрених оперативних втручань на органах черевної порожнини та малого таза.
Лапароскопічна операція має настільки явні переваги перед традиційною порожнинної, що поступово стає золотим стандартом. Серед плюсів:
Мінімальна операційна травма. Розсічення передньої черевної стінки при порожнинному втручанні хоча і проводиться з усіма можливими пересторогами, але все ж представляє травму для організму, з усіма супутніми ризиками й незручностями. При лапароскопії ризики зменшуються в рази.
Незначна крововтрата. Менша інвазивність і хороший огляд операційного поля дозволяють мінімізувати втрату крові.
Менша лікарське навантаження на організм. Оскільки порушення цілісності шкірних покривів пов'язано з ризиком інфікування, після операції в профілактичних цілях призначаються антибіотики. Через те, що рана болить, також призначаються анальгетики. При лапароскопії рани мінімальні, гнійно-септичні ускладнення практично не зустрічаються, біль менш виражена і менш тривала, відповідно, ліків потрібно значно менше.
Відсутність парезу кишківника — частого ускладнення після обширних порожнинних операцій.
Короткий період відновлення. Якщо лапаротомія вимагає тривалого, не менше тижня, перебування в стаціонарі, а потім післяопераційної реабілітації протягом декількох тижнів, то після лапароскопії пацієнтка може відправлятися додому на наступний день, а всього лише через кілька діб повернутися до звичного життя.
Відсутність значного косметичного дефекту. Проколи при лапароскопії не перевищують 2 см. Після загоєння на їх місці залишаються ледь помітні рубці, які не порівняти з багато сантиметровим (20 см і більше) шрамом від лапаротомії.
Єдиний недолік, яким володіє лапароскопія, — ціна. Вона, як правило, вище, ніж вартість порожнинної операції, оскільки долучається дороге обладнання. Однак якщо врахувати всі інші переваги, особливо коротку госпіталізацію, мінімальна кількість ліків і швидке відновлення, то економічно пацієнтки як мінімум не програють.
Показання
Діагностична лапароскопія показана, коли не вдається встановити точний діагноз іншими, неінвазійними методами: безпліддя неясного походження, хронічні болі, гострі стани (необхідність диференціювати гостру гінекологічну патологію від іншої).
Лікувальна лапароскопія в гінекології застосовується в наступних випадках:
Протипоказання
Лапароскопічна операція протипоказана в наступних ситуаціях:
Підготовка до лапароскопічної гінекологічної операції включає обстеження, отримання від пацієнтки інформованої згоди, медикаментозну підготовку при необхідності. Напередодні операції — очищення травного тракту, безпосередньо перед нею — премедикація (прийом седативного препарату), надягання еластичних панчох з метою профілактики тромбоемболії.
Етапи операції:
Після операції пацієнтка кілька годин знаходиться під пильним наглядом медичного персоналу у відділенні реанімації, потім переводиться в палату. У цей і на наступний день вона оглядається лікарем, і, якщо все йде за планом, отримує рекомендації щодо того, що потрібно і що не можна робити після лапароскопії (все той же, що і після звичайної операції, але на значно менший термін), і відправляється додому. Через певний час, призначене лікарем, проводиться контрольне обстеження.