пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Навіщо ходити на профілактичний огляд до гінеколога

Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
20.11.2024

Загальний рівень культури людини характеризує, поміж іншого, ставлення до свого здоров'я. На щастя, все більше людей розуміють, що запобігати захворюванню набагато простіше, ніж лікувати. Але як визначити, що пора звернутися до лікаря, якщо немає ніяких симптомів? Адже відомо, що багато хвороб починаються поволі, проявляючись незначними змінами або, як це властиво пухлин, довго не проявляючись зовсім. Рішення знайдено, і воно не нове — профілактичний огляд.

Користь профілактичних оглядів

Ідея профілактичного огляду в тому, щоб проходити базову діагностику через однакові проміжки часу. Якщо дотримуватися оптимальну періодичність, то від огляду до огляду ті захворювання, які починаються приховано, не встигнуть придбати важку і запущену форму. Відповідно, лікар рано виявляє підозрілі ознаки й вчасно вживає заходів.
Як приклад успішної профілактичної діагностики, яка врятувала життя сотень тисяч жінок у всьому світі, варто привести ПАП-тест (цитологічний тест, тест Папаніколау, тест на онкоцитологию). Названий на честь грецького вченого Георгіса Папаніколау — медика, піонера цитології та методики ранньої діагностики онкозахворювання. Цей аналіз дозволяє з мінімальними витратами виявити початкову стадію раку шийки матки. Рак шийки матки входить в трійку найпоширеніших злоякісних пухлин у жінок. Раніше смертність від нього була надзвичайно високою, через те, що пухлина довго і безсимптомно розвивалася, а виражена симптоматика з'являлася тільки тоді, коли лікування вже майже нічого не давало. З 60-х років ХХ століття ПАП-тест став обов'язковим при кожному первинному гінекологічному огляді у жінок  вікової групи, і з того часу смертність від нього знизилася в 14 разів.

Як проходить огляд у гінеколога

Огляд у гінеколога проходить в кілька етапів:

  • Бесіда з лікарем. Гінеколог розпитує про скарги, гінекологічний анамнез, перенесені раніше або наявні в цей час захворюваннях, які здатні впливати на жіночу статеву систему. Рекомендується відповідати на всі питання чесно, не приховуючи інформацію, адже це допоможе у виявленні проблем.
  • Огляд молочних залоз. Етап може бути виключений, якщо запланований візит до мамолога.
  • Огляд зовнішніх статевих органів, а потім огляд піхви та піхвової частини шийки матки в спеціальних дзеркалах.
  • Кольпоскопія — огляд вагінальної частини шийки матки за допомогою кольпоскопа — приладу, що дозволяє збільшити зображення.
  • Ручне дослідження піхви. Дозволяє лікаря пропальпувати вагінальні стінки й отримати уявлення про стан навколишніх тканин.
  • ПАП-тест — мазок з шийки матки та цервікального каналу з цитологічним (клітинним) аналізом в лабораторії. Дозволяє виявити пухлинні клітини, навіть коли їх незначна кількість.
  • Бактеріологічне дослідження (мазок на мікрофлору) - мазок зі стінок піхви з наступним вивченням бактеріального складу вагінального середовища. Дозволяє виявити присутність патогенних мікроорганізмів, а також за кількістю лейкоцитів, еритроцитів, епітеліальних клітин виявити/виключити запальний процес.

За результатами бесіди та огляду лікар приймає рішення про необхідність уточнюючої діагностики (наприклад, УЗД малого таза). Якщо ніщо не викликає підозр, лікар робить висновок про те, що жінка здорова, і призначає дату чергового профілактичного огляду.

Коли краще йти до гінеколога

Дата відвідування має значення, оскільки стан статевих шляхів в різні фази менструального циклу має свої особливості. Коли йти до гінеколога? Після місячних, в проміжку між 5 і 12 днем циклу (відлік з першого дня менструації), якщо під час попереднього відвідування лікаря не був обумовлений інший термін. Рекомендована регулярність профілактичних оглядів при відсутності скарг і необхідності тримати під контролем хронічні захворювання — раз на рік.
Бувають ситуації, коли до гінеколога слід звернутися, не чекаючи запланованого профогляду. На це вказують такі симптоми:

  • регулярні або постійні болі в нижній частині живота;
  • кров'янисті виділення з піхви, не пов'язані з менструацією;
  • будь-які незвичайні виділення (сирні, занадто рясні, з неприємним запахом, дивного кольору, після статевого акту);
  • больові відчуття під час статевого акту.

Як підготуватися до огляду

За тиждень до огляду слід відмовитися від використання будь-яких інтравагінальних засобів (мазей, свічок і т. Д.). За добу відмовитися від статевих стосунків, не проводити спринцювання. Перш ніж вирушити на огляд, обмити зовнішні статеві органи теплою водою з м'яким миючим засобом.
Що з собою мати на прийом до гінеколога:
Результати попередніх обстежень, якщо вони проводилися під наглядом іншого лікаря.
Перелік запитань, які ви хочете задати лікаря. Це важливо, тому що більшість людей на прийомі губляться / відволікаються і забувають запитати лікаря про те, що для них важливо.

Що запитати у гінеколога?

У кожної жінки повинен бути свій список питань, які турбують її. Гінеколога можна задати абсолютно будь-який, що стосується статевої сфери і репродуктивного здоров'я. Приклади таких питань:

  • Який метод контрацепції найкращий в моєму випадку?
  • Який оральний контрацептив ви мені порекомендуєте?
  • Потрібно робити перерви в прийомі орального контрацептива?
  • Ми плануємо вагітність, що ви порадите зробити в рамках підготовки?
  • Ми з чоловіком не охороняється, але вагітність не наступає, що можна зробити?
  • Чому у мене протягом циклу змінюється характер виділень?
  • Чи нормально, що в останні дні циклу у мене напружені груди, з'являються прищі на обличчі і я стаю дратівливою? Як можна цього уникнути?
Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205