Репродуктолог — це фахівець із допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Він не обслуговує у звичайній поліклініці, як інші лікарі, навіть не у кожній великій лікарні є такий фахівець. Прийом ведеться у клініках, що спеціалізуються на питаннях репродуктивного здоров'я. Для звернення до репродуктолога потрібно знайти зручну клініку, зв'язатися з реєстратурою і повідомити про свій намір. Реєстратор підбере зручний час для візиту.
З чим звертаються до репродуктолога
Основний напрямок діяльності репродуктолога — лікування безпліддя, тому значну частину пацієнтів становлять безплідні пари, які бажають мати дітей. Однак відсутність дітей може бути спричинена не лише проблемами із фертильністю, а й відсутністю партнера. Якщо здорова жінка не має партнера, але хоче народити дитину, скориставшись для запліднення донорською спермою, вона звертається до репродуктолога.
Також до нього звертаються жінки та чоловіки, які бажають заморозити свої репродуктивні клітини на майбутнє. Це набуває популярності з двох причин. По-перше, розвиток технології кріоконсервації. По-друге, дедалі більше людей мають знання про те, що репродуктивні функції організму погіршуються з часом, і водночас надто відповідально ставляться до народження дітей, щоб не робити це лише під тиском чинника часу. В Україні кріозбереження яйцеклітин, сперматозоїдів та ембріонів має попит зокрема й через війну, через бажання людей залишити після себе нащадків, попри можливі тяжкі поранення чи навіть загибель.
Ще одна категорія пацієнтів репродуктолога — це потенційні донори, тобто люди, які готові за винагороду надати свої яйцеклітини та сперматозоїди для безплідних пар.
Що потрібно взяти із собою на первинний візит до репродуктолога
Є три варіанти:
Перший. На перший візит не треба нічого брати. Первинна консультація репродуктолога є знайомством. Лікар поговорить з вами, збере анамнез, огляне та складе план обстеження. Все інше виходитиме з результатів обстеження — рекомендації, вибір та планування програми ЕКЗ.
Другий. Якщо перед тим, як звернутися до репродуктолога, ви вже пройшли великий шлях, зверталися до різних лікарів, лікували безпліддя або маєте медичну історію у зв'язку із соматичними захворюваннями, швидше за все, у вас є медичні документи, в яких це відображено. Тоді бажано взяти їх із собою, щоб показати лікареві. Можливо, результати деяких досліджень ще чинні (загалом один рік), тож їх можна буде не робити повторно, заощадивши час та гроші.
Третій. Підготуватись: пройти заздалегідь базову діагностику та прийти к репродуктологу вже з її результатами. Це заощадить час та дасть змогу вже на першій консультації виробити стратегію.
Які дослідження знадобляться
Що входить до базової діагностики для консультації з репродуктологом?
Аналізи для жінок:
- АМГ — антимюллерів гормон, який відбиває стан оваріального резерву. Це найважливіше дослідження, результат якого дає можливість прогнозувати успіх ДРТ.
- Пролактин — відповідальний за лактацію гормон, який пригнічує овуляцію, тому його високі показники свідчать про ановуляторні цикли.
- ТТГ — тиреотропний гормон, який регулює функцію щитоподібної залози, а також впливає на роботу репродуктивної системи.
- ФСГ та ЛГ — фолікулостимулювальний та лютеїнізувальний гормони, які відповідальні за дозрівання фолікулів та овуляцію. Ці два тести прив'язані до початку менструального циклу, приблизно до третього дня. Щоб не чекати й не відкладати візит до лікаря на місяць, можна на першій консультації обійтися без них і здати пізніше.
Що стосується УЗД органів малого таза, то робити його заздалегідь немає потреби, оскільки репродуктологи загалом вважають за краще виконувати це дослідження особисто.
Для лікування безпліддя в парі обов'язкова участь партнера, якому також знадобиться обстеження.
Базові аналізи для чоловіків:
- Спермограма — дослідження, що відбиває репродуктивний потенціал.
- MAR-тест — аналіз, який дає змогу виявити імунний чинник безплідності.
Важливий момент: у різних лабораторіях використовують різні інструменти для тестів, а для опису результатів є різні одиниці. Тому, якщо обстеження проводиться спеціально для консультації з репродуктологом, треба здавати аналізи в лабораторії тієї клініки, де проходитиме лікування.
Як підготуватися до репродуктолога ще? Запастись оптимізмом, терпінням та рішучістю пройти весь шлях від першого візиту до народження довгоочікуваного малюка.