Гінекологічне ультразвукове дослідження — це метод медичного обстеження, що використовує ультразвукові хвилі для візуалізації та оцінки органів та структур жіночої репродуктивної системи.
УЗД органів малого таза може використовуватися для вимірювання та оцінки стану жіночих органів малого таза, а саме:
- розмір, форма та положення матки та яєчників;
- товщина, ехогенність та наявність рідин або утворень в ендометрії, міометрії, маткових трубах, а також у сечовому міхурі або поблизу нього;
- довжина і товщина шийки матки;
- зміни форми сечового міхура;
- кровотік через органи малого таза.
За ультразвукового дослідження органів малого таза використовується датчик, який передає звукові хвилі. Ці звукові хвилі відбиваються від ваших органів і тканин і повертаються до датчика. Комп’ютер перетворює звукові хвилі на зображення ваших органів, яке відображається на екрані. Є два види гінекологічного УЗД:
- Трансабдомінальне УЗД проводиться через черевну порожнину. Ви лежите на спині на кушетці. Лікар наносить трохи гелю на датчик. Гель допомагає датчику рухатися плавніше та запобігає потраплянню повітря між пристроєм і вашою шкірою. Спеціаліст обережно проводить датчиком вперед і назад по шкірі живота.
- Трансвагінальне УЗД проводиться через піхву. Ви лежите на спині на кушетці. На датчик надягають спеціальний презерватив, а потім покривають гелем. Потім його вставляють у піхву, подібно до тампона.
Тип ультразвукового дослідження залежить від причини проведення УЗД. Для отримання інформації, необхідної для діагностики або лікування, може бути використаний лише один метод або обидва методи.
Коли потрібно записатись на гінекологічне УЗД у Львові
Потреба в гінекологічному ультразвуковому дослідженні може виникнути з різних причин і в різний час в житті жінки. УЗД органів малого таза може використовуватися для діагностики та допомоги в лікуванні наступних станів:
- Щорічні або регулярні обстеження рекомендується для відстеження здоров'я репродуктивної системи. Якщо ви не відвідували гінеколога у Львові понад рік, це може бути підставою для запису на ультразвукове дослідження та консультацію гінеколога.
- Ультразвукове дослідження може бути корисним для жінок, які планують вагітність, для визначення стану репродуктивної системи та виявлення можливих проблем, які можуть вплинути на вагітність та розвиток плода.
- Якщо у вас є гінекологічне захворювання, як-от міома матки чи ендометріоз, рекомендоване регулярне гінекологічне УЗД для моніторингу ефективності лікування та виявлення змін у стані органів та тканин.
- Проблеми з менструальним циклом, наприклад нерегулярні або більш тривалі місячні, відсутність менструації (аменорея).
- Біль під час статевого акту або в спокої.
- Аномалії анатомічної будови матки, зокрема захворювання ендометрію.
- Фіброміоми (доброякісні утворення), пухлини, кісти та інші типи пухлин у малому тазі.
- Наявність і розташування внутрішньоматкової спіралі (ВМС).
- Запальні захворювання органів малого таза та інші види запалення або інфекції
- Постменопаузальні кровотечі.
- Моніторинг розміру фолікулів яєчників для оцінки безпліддя.
- Аспірація фолікулярної рідини та яйцеклітин з яєчників для екстракорпорального запліднення.
- Позаматкова вагітність.
- Моніторинг розвитку плода під час вагітності
- Оцінка певних станів плода
Ультразвук також може використовуватися для допомоги в інших процедурах, наприклад біопсія ендометрію. Трансвагінальне УЗД може використовуватися з соногістерографією — процедурою, під час якої матка наповнюється рідиною, щоб розтягнути її для кращої візуалізації.
Переваги та безпечність гінекологічного УЗД у Львові
Основні переваги гінекологічного УЗД:
- Ультразвукове дослідження вже використовується протягом понад 20 років і має високі показники безпеки. Оскільки воно базується на неіонізувальному випромінюванні, воно не провокує такі ризики, як рентгенівське випромінювання чи інші методи візуалізації, які використовують іонізувальне випромінювання.
- Завдяки УЗД легко візуалізувати органи та структури в реальному часі, що дає лікарю змогу одразу ж бачити будь-які аномалії або зміни.
- Процедура безболісна та неінвазивна.
Автор: Поліщук Ольга Іванівна — акушер-гінеколог.
Вiдгуки