пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Бабенко Оксана Михайлівна
01.09.2023

Молочниця (також відома як кандидоз) — це інфекція, яку спричиняє дріжджоподібний гриб Candida. Свою назву інфекція отримала через характерні білі плями, які можуть з’являтися на слизових оболонках або виділення схожі на сир. Кандидоз становить небезпеку для життя лише для людей із сильно ослабленою імунною системою, наприклад, хворих на СНІД. Водночас здоров’ю інших вона не загрожує, однак може істотно вплинути на якість життя жінки. 

Отож, якщо у вас з'явились характерні для молочниці симптоми, варто відразу звернутися до фахівця, адже ефективне лікування завжди дає гарні результати.

Від чого з'являється молочниця?

Багато пацієнток питають: «Від чого може бути молочниця?», сподіваючись уникнути цього стану. Молочниця викликана дріжджовим грибком Candida, який є нормальною частиною мікробіому шкіри та слизових оболонок. 

Причина появи молочниці — порушення балансу мікрофлори або послаблення імунної системи. У цьому випадку Candida швидко розмножується, що призводить до запалення.

Інфекція зазвичай вражає слизові оболонки, але також може пошкодити шкіру в місцях, схильних до потовиділення, як-от складки, пахви, шкіра під грудьми або між пальцями ніг. У людей з ослабленим імунітетом кандидоз може поширюватися на внутрішні органи.

Хоча кандида може передаватися через статевий контакт, вона не класифікується як інфекція, що передається статевим шляхом (ІПСШ), оскільки зазвичай не має негативних наслідків. Зниження імунітету є ключовим чинником у розвитку молочниці, що робить її більш поширеною у немовлят, людей похилого віку, вагітних жінок та осіб, хворих на діабет, рак або анемію. Вона також часто виникає за підвищеного цукру у крові (діабеті) та гормональних порушеннях. Деякі ліки, зокрема антибіотики та кортикостероїди, також можуть бути причиною її виникнення.

Які існують види кандидозу?

Кандидоз класифікується залежно від локалізації:

  • ротової порожнина: часто зустрічається у маленьких дітей, вражаючи порожнину рота;
  • статеві органи: частіше зустрічається у жінок та може вражати піхву та зовнішні статеві органи (вульвовагінальний кандидоз), також кандидоз статевих органів може вражати і чоловіків;
  • шкіра: локалізується в шкірних складках пахв, у міжпальцевих проміжках та під молочними залозами;
  • кишка: розвивається через наявність та поширення інфекції з ротової порожнини;
  • системний кандидоз: у людей з ослабленим імунітетом він може вражати життєво важливі органи, наприклад мозок, серце та легені.

Які ознаки молочниці?

Варто розуміти, як проявляється молочниця, щоб відрізнити її від інших захворювань шкіри та слизових оболонок. Найпоширенішими ознаками є свербіж і печіння в уражених місцях. Розгляньмо симптоми характерні для різних ділянок тіла.

  • Кандидоз шкіри: проявляється у вигляді червоних або фіолетових плям, які сверблять.
  • Кандидоз ротової порожнини: проявляється у вигляді червоних запалених слизових оболонок з білими плямами на яснах, язиці, піднебінні, щоках або мигдалинах. Дорослі можуть відчувати втрату смаку або біль під час ковтання. Ще однією ознакою є потріскана, запалена шкіра в куточках рота.
  • Кандидоз статевих органів у чоловіків: симптоми охоплюють почервоніння, подразнення та печіння головки статевого члена та під крайньою плоттю, часто з виділеннями, схожими на сир, та дискомфортом під час сечовипусканняі.
  • Молочниця піхви: характеризується збільшенням вагінальних виділень білого кольору з незвичайним запахом. Вульва може мати червоний та набряклий вигляд. Молочниця у жінок викликає печіння під час сечовипускання та біль під час статевого акту. На пізніх термінах вагітності вагінальний кандидоз може послабити еластичність тканин, збільшуючи ризик розривів під час пологів.
  • Кандидоз кишечника: часто пов’язаний із тривалим прийомом антибіотиків, що може призвести до діареї.
  • Генералізована грибкова інфекція: в осіб із ослабленим імунітетом грибкова інфекція може спричинити лихоманку та загальне погіршення здоров’я.

Діагностика молочниці

Діагностика молочниці зазвичай починається з визначення її характерних симптомів, як-от білі плями на слизових, видiлення, почервоніння та запалення в уражених ділянках. Діагностика передбачає обережне виконання зішкрібу білуватого нальоту для дослідження. 

Бувають випадки молочниці без виділень, але з неприємними відчуттями, наприклад печіння та свербіж. Щоб підтвердити діагноз і виключити інші можливі причини запалення, лікар може призначити бактеріологічне дослідження зіскрібка з ураженої ділянки. Цей тест дає змогу визначити конкретний збудник та його чутливість до різних протигрибкових препаратів.

Неправильне діагностування молочниці може призвести до непотрібного або неефективного лікування, продовження дискомфорту та підвищення ризику поширення інфекції, особливо в осіб з ослабленим імунітетом. 

Лікування молочниці

Молочниця повинна лікуватись протигрибковими препаратами, дія яких спрямована на пригнічення надмірного росту Candida. Такі препарати можуть поєднуватись з протизапальними та антисептичними засобами. Чим лікувати молочницю залежить від ураженої ділянки, а в аптеках представлені препарати для прийому перорально, вагінальні свічки, креми та розчини для полоскання.

Для початку варто проконсультуватись з гінекологом та здати необхідні аналізи для підтвердження захворювання, а потім він призначить конкретний препарат. 

Варто відзначити важливість дотримання всіх рекомендацій лікаря до завершення курсу лікування, адже хронічна молочниця може призвести до ускладнень, зокрема пошкодження слизових оболонок або шкіри, бактеріальних або інших грибкових інфекцій, утворення рубців, зниження еластичності тканин, особливо статевих органів або порожнини рота.

Підвищення імунітету та усунення причини виникнення кандидозу має вирішальне значення для одужання та запобігання рецидивам. Людям з важким імунодефіцитом може знадобитися імуномодулювальна терапія. Для інших зазвичай достатньо таких загальних заходів, як-от збалансоване харчування, фізична активність і повноцінний відпочинок.

Що кажуть дослідження?

Вульвовагінальний кандидоз є другою за поширеністю вагінальною інфекцією у жінок репродуктивного віку, головним чином спричиняючи запалення вульви та піхви. У всьому світі щорічно 5–10 мільйонів жінок звертаються до гінеколога з приводу вагініту. Приблизно 70–75% жінок дітородного віку перенесуть принаймні один епізод кандидозу протягом свого життя, при цьому у 40–50% буде рецидив. 

 

Автор: Бабенко Оксана Михайлівна – акушер-гінеколог.

 

Джерала:

 

Дата оновлення статті: 12.12.2024



Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205