пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Массуд Наталія Олександрівна
29.01.2024

Фолієва кислота для вагітних, також відома як вітамін В9, відіграє вирішальну роль у запобіганні дефектів нервової трубки і підтримує загальний розвиток плода. Нервова трубка — це ембріональна структура, яка згодом формує головний і спинний мозок дитини. Цей процес проходить із 0 до 28 дня після запліднення. Саме тому достатнє споживання фолієвої кислоти особливо важливо на перших тижнях вагітності.

Функції фолієвої кислоти в організмі

Основні функції фолієвої кислоти в організмі:

  • Синтез ДНК — достатня кількість фолієвої кислоти необхідна для нормального поділу клітин, росту та утворення нових тканин.
  • Утворення еритроцитів — фолієва кислота в поєднанні з вітаміном B12 і вітаміном C сприяє формуванню гемоглобіну та білку, відповідальних за транспортування кисню в крові.
  • Формування нервової трубки, яка розвивається в головний і спинний мозок плода на ранніх стадіях вагітності. 
  • Профілактика передчасних пологів та викидня — адекватний рівень фолієвої кислоти сприяє зниженню ризику ускладнень, що призводять до передчасних пологів.

Рекомендоване добове споживання вітаміну В9 може змінюватися залежно від віку жінки та стану здоров'я перед плануванням вагітності або пiд час вагiтностi. 

Потреба у фолієвій кислоті в період вагітності

Жінкам, які планують завагітніти або можуть завагітніти, рекомендується вживати 400 мкг фолієвої кислоти щодня, починаючи принаймні за місяць до зачаття. Дозування фолієвої кислоти для вагітних збільшується. Жінкам рекомендується продовжувати вживати 400–800 мкг фолієвої кислоти на день протягом першого триместру. 

Роль фолієвої кислоти в запобіганні вроджених дефектів плода: дослiдження

Відповідно до Мальтійського медичного журналу (том 28, випуск 04, 2016 рік), низький рівень фолієвої кислоти в крові матері протягом тривалого часу вважається причиною підвищеного ризику мегалобластної анемії, що вимагає лікування фолієвою кислотою. 

Зовсім недавно низькі рівні фолієвої кислоти асоціювали з низькою вагою при народженні. Низька вага при народженні пов’язана з поганими перинатальними наслідками, охоплюючи вищу смертність і захворюваність, а також довгострокові рухові та когнітивні розлади та підвищений ризик серцево-судинних і метаболічних захворювань у подальшому житті немовляти.

Серйозний вроджений дефект виникає внаслідок неправильного розвитку неврологічної системи (дефектів нервової трубки) на ранніх стадіях ембріонального росту, і зустрічається приблизно у 1 на 1000 пологів у Європі. 

У 1992 роцi Czeizel і Dudas провели дослідження за участю жінок, які планували вагітність і не мали в анамнезі немовляти з дефектом нервової трубки. Одна група жінок вживала фолієву кислоту (800 мкг). Друга група вживала лише мінеральнi добавки, починаючи принаймні за місяць до передбачуваного зачаття. 

Було оцінено результати вагітності у двох досліджуваних групах. Жодна з 2394 матерів, які вживали вітамін В9, не народила дитину з дефектами, водночас 6 з 2310 матерів, які вживалаи мінерали без вітаміну В9, народили дитину з дефектом. У цьому дослідженні автори дійшли висновку, що фолієва кислота для жінок зменшила частоту появи дефектів нервової трубки.

Докази захисної функції фолієвої кислоти в профілактиці дефекту нервової трубки у разі вживання до зачаття та протягом першого триместру вагітності є незаперечними. Збільшення споживання фолієвої кислоти в передзаплідному періоді сприяють зменшенню тяжких, інвалідизувальних і потенційно летальних хвороб.

Джерела фолієвої кислоти в їжі

Листова зелень є чудовим джерелом фолієвої кислоти. Сочевиця, нут та квасоля багаті фолієвою кислотою. Ці продукти також є хорошим джерелом клітковини та білка.

Зерновий хліб, крупи, макарони та рис збагачені фолієвою кислотою. Апельсини, грейпфрути, лимони та інші цитрусові також є джерелами фолієвої кислоти. Авокадо багатий на поживні речовини фрукт, який містить помірну кількість фолієвої кислоти, а також корисні жири, вітаміни та мінерали. Банани містять невелику кількість фолієвої кислоти, і це зручний та смачний перекус.

Оптимальне планування вагітності та якісне ведення вагітності в Києві, Житомирі, Львовi

Фолієва кислота при плануванні вагітності важлива для здоров'я жінок і репродуктивної системи. Її роль у підтримці розвитку плода та гарантуванні загального доброботуі матері, і дитини дійсно встановлена. 

Ведення вагітності в Житомирі, Києві, Львовi охоплює офіційну постановку на облік, оформлення лікарняного листа, усі необхідні консультації, діагностичні обстеження та лабораторні аналізи. В медичному центрi «Мати та Дитина» фахiвцi піклуються про кожного пацієнта. Навіть найвибагливіші клієнти почувають себе комфортно у нашiй клiнiцi.

Автор: Массуд Наталія Олександрівна — акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог.

Джерела:

https://www.um.edu.mt/library/...

Дата оновлення статті: 29.01.2024

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205