(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Зовсім недавно, щоб дізнатися стать дитини, треба було лише дочекатися пологів. Не так це просто, й на щастя, зараз це можна зробити набагато раніше. Зазвичай стать дитини майбутні батьки дізнаються на УЗД. Спостереження вагітності планує його двічі, в 11–13 тижнів та в 18–21. Стать дитини можна побачити на другому УЗД, тобто приблизно на 20-му тижні.
Насправді статеві органи починають формуватися раніше, на шостому тижні, на сьомому вже закладаються яєчники в дівчаток та яєчка в хлопчиків. На жаль, розглянути їх у цей час за допомогою ультразвуку неможливо. Після 11 тижнів тіло сформоване, проте його розміри все ще не дають змоги побачити стать. До 16-го тижня плід досягає розміру, який дає можливість це зробити, але оскільки наближається планове УЗД, відповідь на запитання хлопчик або дівчинка відкладають до нього.
Наскільки вірогідними є результати УЗД? Загалом вони досить правдиві, проте всі ми знаємо історії, коли траплялися помилки. Зазвичай так відбувається, коли положення дитини в матці не дає змогу докладно розглянути статеві органи. Буває і так, що малюк не дає змогу побачити їх зовсім, і тоді доводиться виконувати ще одне УЗД, якщо батьки наполягають на тому, щоб дізнатися стать дитини до народження.
Іноді досвідчений фахівець з ультразвукової діагностики може визначити стать дитини на першому плановому УЗД, на 11–13 тижні. На неї вказує статевий горбок плода. Це утворення, з якого в хлопчиків формується мошонка та пеніс, а в дівчаток — клітор та статеві губи. У дівчаток горбок опускається вниз, а у хлопчиків спрямований нагору. Однак тут велика ймовірність помилки, тому орієнтуватися на отриману інформацію як на експертну думку не слід.
Зазначимо, що в деяких країнах, наприклад, в Індії та Китаї, діагностика статі плода заборонена. Заборона введена через виборчі аборти, до яких масово вдаються батьки, які бажають дитину лише певної статі.
Зазвичай батьки хочуть раніше дізнатися стать дитини з цікавості, з нетерпінням заглядаючи в календар вагітності. Однак бувають ситуації, коли знати стать потрібно з медичною метою. Йдеться про спадкові захворювання, зчеплені зі статевими хромосомами, наприклад, про гемофілію або м'язову дистрофію. Рання діагностика плода дає можливість визначити ризик подібної патології. Якщо він високий, пара має ухвалити поінформоване рішення щодо збереження вагітності. Отже, на якому тижні можна дізнатися стать дитини, якщо є причини підозрювати хромосомну патологію? Генетичний тест дає можливість зробити це наприкінці першого або на початку другого триместру. Є три методи.
Неінвазивний пренатальний тест, НІПТ, неінвазивна пренатальна діагностика — генетичний тест, який виявляє у плода ризик хромосомних захворювань. Перелік може містити лише найпоширеніші, такі як муковісцидоз, або понад 100 хвороб, зокрема вкрай рідкісні. Цей же тест показує стать дитини. Точність такої діагностики становить 99%. Перевагою НІПТ також є безпечність. Для тесту потрібно лише здати зразок крові на 10–14 тижні вагітності.
Тест CVS (Chorionic villus sampling), хоріальний тест, біопсія хоріона — все це назви одного метода. Хоріон — це плодова оболонка, яка ворсинками з'єднується з маткою, згодом тут утворюється плацента. На відміну від НІПТ, біопсія хоріона інвазивна, тобто передбачає проникнення в матку та вилучення зразка тканини хоріона для генетичної діагностики. Виконується біопсія тонкою голкою під контролем УЗД, але все ж таки несе в собі ризик переривання вагітності, хоча й невеликий. Дослідження виконується на 10–13 тижні.
Ще один інвазивний метод. Він нагадує біопсію хоріона, але для дослідження беруть амніотичну рідину. Вона містить клітини плода, які дають змогу провести генетичне дослідження. Ризики такі ж, як у хоріального тіста. Виконують амніоцентез після 16 тижнів.
Отже, перед ти, як відповісти на питання, на якому місяці можна дізнатися стать дитини, потрібно з'ясувати, з якою метою. Якщо з цікавості, то на п'ятому місяці, а якщо є медична потреба — на третьому.