Естроген та його форми
Естроген — статевий гормон, один з двох головних жіночих статевих гормонів (другий — прогестерон). Естроген відповідає за статеве дозрівання та репродукцію, але також бере участь у регулюванні інших функцій, не пов'язаних із репродуктивною системою. Естроген є в обох статях, проте в жінок його набагато більше.
Є три форми естрогену:
- естрадіол — основна та найпотужніша форма, що виробляється у репродуктивному віці;
- естріол — ця форма стає основною під час вагітності;
- естрон — форма, що виробляється після менопаузи.
Більшу частину естрогену в репродуктивному віці виробляють яєчники, а під час вагітності — плацента. Деяка частина виробляється наднирниками та жировою тканиною. Потрапляючи в кровотік, гормон розноситься організмом і зв'язується з чутливими до нього рецепторами, розташованими у різних органах і тканинах.
Його робота впливає на таке:
- вміст холестерину;
- вміст цукру в крові;
- підтримка кісткової та м'язової маси;
- кровообіг;
- синтез колагену;
- зволоження шкіри та слизових оболонок;
- когнітивні функції мозку.
За що відповідає естроген у жінок
Статевий розвиток
У період пубертату рівень естрогену підвищується. Це запускає розвиток вторинних статевих ознак, зокрема збільшення молочних залоз. Округлості, тобто відкладення жиру, що формують фігуру за жіночим типом, теж з'являються під його впливом. Естроген підтримує щільність та еластичність стінок піхви, а також відповідає за вагінальні виділення, які гарантують безболісність під час статевого акту.
Менструальний цикл та підготовка до вагітності
Естрадіол на що впливає? Він разом із гормонами гіпофіза та прогестероном регулює менструальний цикл, запускає овуляцію та викликає потовщення ендометрію, готуючи його до імплантації ембріона. Пікового значення рівень естрогену досягає перед овуляцією. Він же розріджує цервікальний слиз, завдяки чому сперма отримує можливість проникнути в матку.
Вагітність
Під час вагітності естроген стимулює кровообіг у судинах матки та підвищує згортання крові. Він відповідає за нормальний перебіг вагітності: за рівнем естріолу можна судити про те, як розвивається плід. Низький естроген може призвести до переривання вагітності.
Менопауза
Перед початком менопаузи рівень естрогену знижується. Це припиняє овуляцію, через що вагітність стає неможливою. Низький естроген спричиняє сухість піхви та інші симптоми менопаузи, зокрема припливи та перепади настрою.
За що відповідає естроген в чоловіків
У чоловіків естроген впливає на лібідо, ерекцію та вироблення сперми. Занадто низький рівень призводить до зменшення лібідо. Занадто високий спричиняє еректильну дисфункцію і може спричинити безпліддя. Крім того, його надлишок призводить до відкладення жиру за жіночим типом, а також стимулює ріст молочних залоз, що призводить до гінекомастії.
Зміни рівня естрогену
Рівень естрогену змінюється протягом усього життя, крім того, у жінок він коливається протягом менструального циклу, і це норма. Проблемою стає постійний підвищений чи знижений рівень, а також порушення балансу эстроген-прогестерон.
Низький рівень естрогену має такі симптоми:
- болючість молочних залоз;
- припливи, нічна пітливість;
- головний біль;
- порушення сну;
- втома, сонливість, підвищена стомлюваність;
- перепади настрою, зниження когнітивних здібностей;
- диспареунія.
Крім менопаузи, низький естроген може бути пов'язаний із безпліддям, нервовою анорексією, сексуальною дисфункцією, остеопорозом, передчасною менопаузою.
Підвищений естроген може мати такі прояви:
- зниження лібідо;
- нерегулярні менструації;
- передменструальний синдром;
- зайва вага, жирові відкладення в області талії та стегон.
Надлишок естрогену може бути пов'язаний з доброякісними та злоякісними пухлинами матки, синдромом полікістозного яєчника, пухлинами яєчників.
Як підтримувати нормальний рівень естрогену?
Нічого спеціального для підтримки естрогену на належному рівні робити не потрібно, здоровий організм регулює його сам. Достатньо заходів, які допомагають організму виконувати свої функції. До них належать:
- Повноцінний нічний сон. Повноцінний означає достатній та безперервний, такий, щоб після нього людина відчувала себе відпочилою.
- Підтримка нормальної ваги. Жирова тканина виробляє естроген, а високий естроген сприяє ожирінню — виходить хибне коло, яке розірвати складно, але потрібно.
- Зниження стресу. Стрес стимулює вироблення кортизолу та адреналіну, тим самим спричиняючи гормональний дисбаланс, до якого залучаються естрогени.
- Контроль вживання алкоголю. Зловживання алкоголем підвищує рівень естрогену до значень, які можуть спричинити розвиток злоякісних пухлин.
- Повноцінне харчування. Щоб створювати естроген, організм має одержувати потрібні поживні речовини, вітаміни та мінерали. Особливо важливі корисні жири, які містяться в горіхах, насінні, рибі та оливковій олії.
Як підвищити рівень естрогену?
Це питання виникає під час перименопаузи, коли низький естроген призводить до неприємних проявів на кшталт припливів, пригніченого настрою чи сухості піхви. Підвищити критично низький естроген допомагає замісна гормонотерапія, тобто прийняття синтетичного естрогену. Замісна гормонотерапія може мати негативні наслідки, тому має проводитися лише під лікарським контролем.
Найчастіше жінкам у перименопаузі рекомендують прийняття біодобавок, що містять біоідентичний естроген, або фітоестроген. Це рослинна сполука, схожа на естроген і тому здатна надавати естрогеноподібну дію. Найпопулярнішими є біодобавки на основі ізофлавонів сої, циміцифуги (чорного клопогону) та червоної конюшини.
Естроген у продуктах не міститься, але є продукти, що містять фітоестрогени:
- хрестоцвіті овочі — всі види капусти, шпинат, редис і редька, крес-салат, рукола;
- соя;
- горіхи, насіння;
- фрукти та ягоди;
- вино.
Збалансований раціон, в якому вони присутні регулярно, може згладити неприємні симптоми менопаузи та зробити непотрібним прийняття лікарських препаратів та біодобавок.
Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна