пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Синдром полікістозних яєчників та проблеми із зачаттям

Синдром полікістозних яєчників, полікістоз яєчників, СПКЯ — це спричинене дисбалансом гормонів порушення, яке є однією з найчастіших причин жіночої безплідності. Полікістоз яєчників не виключає можливість самостійного зачаття, але знижує таку ймовірність. Проблеми виникають через ановуляторні цикли, тобто такі менструальні цикли, коли не відбувається овуляції. Своєю чергою ановуляторні цикли погіршують перебіг СПКЯ — формується класичне порочне коло. Хоча синдром полікістозу яєчників навряд чи може бути вилікуваний раз і назавжди, він добре піддається гормональній корекції і його можна взяти під контроль.

У жінок із полікістозом є кілька варіантів досягнення вагітності:

  • Самостійне, без будь-якого втручання та розрахунків.
  • Самостійне з обчисленням сприятливих для зачаття днів (овуляції).
  • Індукція овуляції.
  • ЕКЗ, екстракорпоральне запліднення.

Спроби самостійного зачаття — найнеефективніший варіант. Зазвичай діагноз синдрому полікістозних яєчників жінка дізнається, проходячи обстеження з приводу безплідності. Це означає, що така проблема існує щонайменше рік. Оскільки з часом некоректований СПКЯ лише посилюється, шанси на самостійне досягнення вагітності з кожним роком зменшуються. Репродуктологи рекомендують не чекати на спонтанне зачаття довше 30-річного віку, оскільки з цього моменту репродуктивна система, досягнувши піку, починає зниження. Чекати після 35 років стає небезпечним, оскільки можливості репродукції знижуються вже стрімко, а до СПКЯ додаються інші несприятливі чинники.

Водночас жінки з полікістозом яєчників мають досить високі шанси на успіх у разі штучного запліднення, особливо у молодому віці.

Для жінок з діагнозом СПКЯ, які бажають завагітніти, фахівці пропонують таку тактику:

  • До 35 років — вжити заходів щодо корекції стану та намагатися самостійно завагітніти протягом року. Рекомендовано використовувати діагностику овуляції та активувати спроби в дні, що максимально сприятливі для зачаття. Якщо протягом року спроби не дали результату, слід переходити до індукції овуляції. Якщо й це виявиться марним, рекомендовано штучне запліднення.
  • Після 35 років часу на самостійні спроби залишається зовсім небагато. Лікарі відводять на це не більше ніж пів року, після чого слід починати лікування безпліддя за схемою, описаною вище.

Що являє собою полікістоз яєчників, механізм розвитку та причини

У нормі жіночий менструальний цикл регулюється змінами рівня гонадотропних гормонів гіпофіза — фолікулостимулювального (ФСГ) та лютеїнізувального (ЛГ). Під їхнім впливом фолікули дозрівають, з них виходять яйцеклітини, здатні до запліднення — це називається овуляцією. Під час полікістозу через дисбаланс ФСГ та ЛГ овуляції не відбувається. Дозрівання фолікулів порушено, частина їх перетворюється не на яйцеклітини, а на кісти — порожнисті мішечки, що містять рідину. Вони накопичуються біля зовнішнього краю яєчника й тому можуть бути виявлені під час УЗД.

Фолікулярні кісти продукують андрогени — чоловічі статеві гормони. Жіночий організм виробляє невелику кількість андрогенів, це нормально. Але при СПКЯ їх набагато більше за необхідне. Це ще більше порушує баланс гонадотропних гормонів і посилює полікістоз.

Причиною СПКЯ є дисбаланс гормонів, але чому він розвивається невідомо. Однією з можливих причин лікарі називають зайву вагу, яка часто супроводжує полікістоз яєчників. Жирова тканина виробляє жіночий статевий гормон естроген, і це може порушувати нормальне гормональне тло. Однак не можна виключати, що зайва вага не причина, а наслідок гормонального дисбалансу. Хай там як, зв'язок ожиріння та полікістозу безсумнівний. Він підтверджений ще й тим, що в обох випадках часто діагностується інсулінорезистентність — порушення здатності організму утилізувати інсулін та, як наслідок, глюкозу. Надлишок інсуліну у жінок призводить до підвищення рівня андрогенів.

Є спадкова схильність до полікістозу яєчників: у групі ризику жінки, чиї матері та сестри мають це захворювання.

СПКЯ: симптоми

Симптоми пов'язані з ановуляцією, надлишком андрогенів та резистентністю до інсуліну. Досвідчений акушер-гінеколог може припустити полікістоз яєчників у молодих дівчат через їхню зовнішність на підставі тріади: зайва вага, оволосіння за чоловічим типом та акне.

Крім того, полікістоз яєчників має такі симптоми:

  • Нерегулярні менструації з інтервалами понад 35 днів.
  • Безпліддя.
  • Невиношування вагітності.

Симптоми інсулінорезистентності: пристрасть до солодкого, ділянки потемнілої шкіри під пахвами, під грудьми, на внутрішній стороні стегон, папіломи на шиї та пахвах.

Симптоми надлишку андрогенів: гірсутизм, чоловічий тип ожиріння (відкладення жиру в центрі живота, вісцеральний тип), жирне волосся, жирна шкіра, схильна до акне.

Діагностика

Для виявлення СПКЯ використовується УЗД малого таза та лабораторна діагностика. На УЗД визначається збільшення яєчників зі скупченнями кіст по краях, а також порушення дозрівання ендометрію. З лабораторних досліджень найінформативнішими є тести на рівень андрогенів, гонадотропінів та глюкози.

Полікістоз яєчників: лікування

Лікувальна тактика залежить від того, планує жінка вагітність чи ні. Якщо ні, основне завдання полягає у нормалізації гормонального тла, менструального циклу, усуненні симптомів інсулінорезистентності та надлишку андрогенів. Якщо мета у досягненні вагітності, зусилля зосереджені на відновленні чи індукції овуляції.

Основні лікарські препарати:

  • Оральні контрацептиви. Це гормональні засоби, які стабілізують менструальний цикл та знижують рівень андрогенів.
  • Метформін. Це протидіабетичний препарат, який допомагає подолати інсулінорезистентність. Нормалізація інсулінового обміну призводить до зниження рівня андрогенів та допомагає відновленню овуляції.
  • Спіронолактон. Препарат блокує дію андрогенів на шкіру й тим усуває прояви гірсутизму та зменшує вугровий висип. Він має тератогенну дію, тобто може спричиняти аномалії розвитку плода та вроджені дефекти у дітей, тому у разі його призначення потрібно суворо дотримуватись заходів контрацепції.

Полікістоз яєчників: лікування без гормонів

Одним з основних методів лікування СПКЯ є нормалізація маси тіла. Зменшення ваги лише на 5% вже помітно покращує стан. У деяких випадках лише нормалізації ваги достатньо для відновлення нормального менструального циклу та овуляції. Тому перше, що слід зробити у разі полікістозу, це переглянути режим харчування у бік оздоровлення та збільшити рухову активність. Приведення ваги до медичної норми потрібне в будь-якому випадку, як для усунення симптомів СПКЯ, так і для штучного запліднення.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205