Що таке завмерла вагітність?
Іноді вагітність, яка розпочалася цілком нормально, раптом припиняє свій розвиток. Зазвичай, коли таке трапляється, матка виганяє плід і відбувається викидень. Але іноді вагітність більше не розвивається, а викидня не відбувається. Така вагітність називається завмерлою. Завмерла вагітність — це не рідкість. За статистикою, приблизно 10–15% усіх вагітностей раптово припиняють свій розвиток. Понад 80% із них припиняють розвиватися на ранніх стадіях. Лікарі стверджують, що хоча завмерла вагітність і підвищує ризики, за умови підготовки та ретельного спостереження прогноз для подальших вагітностей сприятливий.
Завмерла вагітність: симптоми
Деякі ознаки вагітності, що завмерла, різняться в залежності від терміну, інші є загальними. До загальних відносяться погіршення самопочуття, слабкість, підвищення температури, головний біль, кров'янисті виділення зі статевих шляхів і біль внизу живота.
Ознаки завмерлої вагітності на ранніх термінах можуть бути, так би мовити, позитивними: раптово припиняється токсикоз, зникає болючість молочних залоз, нормалізуються апетит і сон. Однак усі перелічені ознаки не є обов'язковими. Нерідко вагітність, яка припинила свій розвиток до того, як почалися ворушіння плода, взагалі не має жодних симптомів. Через те, що зберігається залишковий ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини), певний час можуть зберігатися усі ознаки вагітності, зокрема лабораторні. Проблему виявляє акушер-гінеколог під час планового огляду, коли відсутнє серцебиття плода та зростання матки відповідно до терміну. Щоб визначити збільшення матки на ранніх термінах виконують гінекологічний огляд з бімануальним дослідженням, а на пізніх визначають висоту стояння дна матки.
Після 20-го тижня головною ознакою завмерлої вагітності є припинення рухів плода. Лікар виявляє відсутність серцебиття та зростання матки з часу попереднього відвідування.
Завмерла вагітність: причини
Вагітність може завмерти через проблеми з боку плода та з боку матері.
Проблеми з боку плоду:
- Анембріонія — стан, коли плодове яйце не містить ембріона. Така вагітність починається як нормальна, але ембріон гине, а плодове яйце продовжує збільшуватися.
- Аномалії розвитку плода. Якщо плід формується неправильно, з високою ймовірністю він не може розвиватися. За більшістю випадків мимовільного переривання вагітності стоїть саме ця причина. Імовірно, вона ж призводить і до анембріонії. Аномалії можуть мати спадкове походження, але частіше спричинені спонтанними мутаціями.
- Резус-конфлікт. Повторна вагітність резус-позитивним плодом у резус-негативної матері може спричинити загибель плода на ранніх термінах.
Проблеми з боку матері:
- Інфекційні захворювання. Пошкодити вагітності можуть як урогенітальні, так і екстрагенітальні інфекції, особливо краснуха, цитомегаловірус та токсоплазмоз, тобто інфекції, що належать до групи TORCH. Ця назва поєднує групу інфекцій, здатних надавати тератогенну дію, тобто пошкоджувати плід.
- Антифосфоліпідний синдром. У цьому випадку плід не отримує потрібних для розвитку речовин, внаслідок чого припиняє розвиватися та гине.
- Будь-які захворювання та стани, що негативно впливають на вагітність: шкідливі звички, ендокринні патології, хронічні захворювання, сильний стрес тощо.
Діагностика завмерлої вагітності на ранніх термінах
Акушер-гінеколог передбачає завмерлу вагітність на підставі відсутності серцебиття плода, яке він вислуховує під час кожного планового візиту. Виявивши це, він призначає УЗД та аналіз на ХГЛ.
Якщо вагітність припинила розвиватися нещодавно, на УЗД лікар бачить плодове яйце й в ньому ембріон, але не виявляє ознак життєдіяльності ембріона, тобто рухів та серцевих скорочень. Якщо плід в порожнині матки загинув раніше, то ембріон не візуалізується, а плодове яйце деформоване, його структура та ехогенність порушені.
У разі анембріонії у плодовому яйці немає ембріона, а розмір плодового яйця не відповідає терміну гестації.
Аналіз крові на ХГЛ показує невідповідність рівня терміну. Однак, якщо плід загинув нещодавно, показник може деякий час перебувати в межах норми.
Лікування
Завмерла вагітність становить загрозу здоров'ю жінки. Зазвичай зниження рівня ХГЛ спричиняє маткові скорочення, та відбувається вигнання плода, тобто викидень. Ознакою початку мимовільного аборту є біль внизу живота та кров'янисті виділення. Бачачи початок вигнання, лікар може зайняти вичікувальну тактику та дочекатися його завершення.
Якщо мимовільного вигнання не відбулося, ухвалюється рішення про штучний аборт. На ранніх термінах його виконують за допомогою ліків, що спричиняють сильне скорочення матки, пізніше — за допомогою вакуумної аспірації чи вишкрібання. Для оцінки того, наскільки повним було видалення плода та його оболонок, виконують гістероскопію — огляд порожнини матки за допомогою тонкого оптичного інструменту. Це роблять для того, щоб можливі залишки не спричинили запалення.
Поширені запитання
Чи може вагітність, що завмерла, знов почати розвиватися?
На жаль ні. Завмерлою вагітністю називається загибель плода без вигнання з матки. Загиблий плід розвиватися не зможе в жодному разі.
Чи може УЗД помилково показати завмерлу вагітність?
УЗД — точний метод діагностики, проте повністю виключити помилку неможливо, наприклад, через недостатню досвідченість лікаря або технічний стан апаратури. Діагноз ставиться не лише на підставі УЗД, але й на підставі змін рівня ХГЛ та наявного симптомокомплексу.
Чи є зв’язок ЕКЗ і завмерлої вагітності?
Вагітність після ЕКЗ може стати завмерлою, як і будь-яка інша. Перевірених даних про те, що у разі ЕКЗ вагітність завмирає частіше, ніж зазвичай, немає. Можливо, ймовірність її переривання справді вища, але причина не в способі зачаття, а в проблемах з боку матері, яких у жінок, які вдаються до ЕКЗ більше, ніж в інших. Водночас штучне запліднення дає можливість вибирати ембріони високої якості, зменшуючи ризики з боку плода.
Чи може завмерла вагітність повторитися?
Може. Ступінь ризику визначається причиною, через яку сталася загибель плода, тому важливо її з'ясувати. Це дасть можливість вжити заходів під час наступної вагітності, щоб звести до мінімуму ризик.
Які наслідки для здоров'я має завмерла вагітність?
Якщо вагітність, що припинила розвиток, виявилася швидко, й відразу було вжито заходів з видалення плода, то зазвичай серйозних наслідків з боку організму немає. Це може бути важким емоційним ударом, а фізично організм швидко приходить у норму. Якщо почалося розкладання, запалення неминуче. Те, наскільки серйозним воно буде, залежить і від опірності організму, і від того, наскільки рано розпочато лікування. У медичній літературі описані й такі випадки, коли плід загинув у матці до того, як жінка дізналася про вагітність, і не лише загинув, а ще й муміфікувався і залишився там на роки. У цьому випадку наслідком завмерлої вагітності стало безпліддя.