Менопауза — це природний біологічний процес, який знаменує закінчення менструального циклу жінки. Зазвичай це відбувається у віці від 45 до 55 років, але вік, в якому у жінок настає менопауза, може змінюватись. Припливи — це симптом, що часто виявляється у відчутті жару (приплив жару).
Причини припливів при клімаксі
Припливи під час клімаксу насамперед спричинені гормональними змінами, коли рівень естрогену знижується. Оскільки естроген є ключовим репродуктивним гормоном у жінок, його зниження може вплинути на температуру тіла.
Точні механізми, за допомогою яких зниження рівня естрогену призводить до припливів, до кінця не вивчені, але вважається, що естроген впливає на здатність гіпоталамуса регулювати температуру тіла. Гіпоталамус помилково визначає, що тіло перегрівається і запускає реакцію охолодження, що призводить до розширення кровоносних судин та збільшення частоти серцевих скорочень для розсіювання тепла. Це призводить до появи характерних симптомів припливів, зокрема раптове відчуття тепла, припливи крові до обличчя, пітливість та прискорене серцебиття.
Симптоми припливів під час клімаксу
Припливи під час менопауз, також відомі як вазомоторні симптоми, характеризуються такими симптомами:
Раптове відчуття жару. Відмітним симптомом припливів є раптове відчуття сильної спеки, що зазвичай починається з обличчя або грудей і поширюється по всьому тілу.
Почервоніння шкірного покриву. Під час припливів шкіра обличчя та шиї червоніє.
Потовиділення. Припливи жару часто викликають потовиділення, і в деяких жінок під час нападу може спостерігатися потовиділення.
Озноб. Після відчуття жару в деяких жінок може виникнути озноб, оскільки тіло намагається охолоне.
Прискорене серцебиття. Під час припливів може збільшитись частота серцевих скорочень.
Тривога та дратівливість. Припливи можуть супроводжуватися відчуттям занепокоєння, дратівливості чи загальним дискомфортом.
Порушення сну. Нічна пітливість, що є припливами жару, що виникають вночі, може призвести до порушень сну і безсоння.
Порушення повсякденної діяльності. Припливи можуть заважати повсякденній діяльності, особливо якщо вони відбуваються часто або мають сильний характер. Припливи під час менопаузи можуть негативно вплинути якість життя жінки.
Не всі жінки відчувають припливи під час менопаузи, а їх тяжкість і частота можуть сильно відрізнятися. До того ж тривалість припливів може змінюватись від кількох місяців до кількох років.
Якщо припливи негативно впливають на якість вашого життя, бажано звернутися за порадою до лікаря. У медичних центрах «Мати та дитина» ви зможете пройти діагностику та отримати інформацію про різні варіанти лікування, зокрема зміну способу життя, замісну гормональну терапію (ЗГТ) або інші ліки, адаптовані до вашого анамнезу здоров'я.
Лікування припливів під час клімаксу
Лікування припливів у жінок під час менопаузи охоплює поєднання змін способу життя і, в деяких випадках, медичного втручання. Підхід до лікування індивідуальний з урахуванням тяжкості симптомів, загального стану здоров'я та особистих переваг.
Часто для зниження неприємних симптомів жінкам варто мінімізувати сильні емоційні переживання. У період менопаузи багато жінок набирають вагу, однак, не варто вживати препарати для поліпшення метаболізму, оскільки вони можуть посилити потовиділення. Варто відмовитися або знизити вживання їжі та напоїв, що посилюють серцебиття — каву, алкоголь, гострі страви. Віддавайте перевагу одягу, пошитому з натуральних тканин, і уникайте перебування в задушливих приміщеннях.
Якщо немедикаментозна терапія не дає бажаного результату, пацієнтці призначають лікарські препарати. Для підвищення кількості жіночих гормонів застосовують гормональні препарати, які містять у своєму складі натуральні або синтетичні естрогени. На щастя, ефективність такого лікування становить 90%.
Якщо супутніми захворюваннями є гіпертиреоз або гіпоглікемія, рекомендуємо пройти обстеження в ендокринолога.
Що кажуть дослідження?
За даними Journal of Mid-life Health, понад 80% жінок відчувають припливи під час менопаузи. Припливи, що характеризуються тимчасовими відчуттями жару, пітливості, припливів, занепокоєння та ознобу тривалістю 1–5 хвилин, можуть викликати значний дискомфорт, особливо у важких та частих випадках.
Для більшості жінок з легким ступенем тяжкості може бути достатньо зміни повсякденного життя, наприклад, зниження кімнатної температури, уникнення чинників, що провокують, як-от алкоголь, спеції, а також носіння одягу, що не допускає нагрівання і поту.
Лікування помірних і важких припливів охоплює замісну гормональну терапію (ЗГТ) або лише естрогеном (після гістеректомії), або естрогеном та прогестином. Протипоказання до ЗГТ : рак молочної залози або венозна тромбоемболія, ішемічна хвороба серця, захворювання печінки, вагінальна кровотеча, тромби та захворювання жовчного міхура.
Консультація гінеколога у медичних центрах «Мати та дитина» у Києві, Житомирі, Львові
Припливи залишаються важливим симптомом у жінок у період менопаузи. Ретельний підхід до діагностики та лікування часто полегшує протікання клімаксу та покращує якість життя.
Запишіться на консультацію до гінеколога у вашому місті за вказаним номером або заповніть онлайн-форму.
Автор: Крушинська Олена Юзефівна — акушер-гінеколог.
Джерела:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p...
Дата оновлення статті: 25.12.2023