(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Як виникає позаматкова вагітність
Коли яйцеклітина дозріла в яєчнику й готова до запліднення, вона спускається у фаллопієву трубу. Сперматозоїди з піхви потрапляють у матку, а тоді підіймаються вгору трубою. Тут відбувається запліднення. Запліднена яйцеклітина повільно спускається в матку протягом кількох днів. Спустившись, вона імплантується в ендометрій — товсту складчасту слизову оболонку, яка вистилає матку зсередини. Якщо імплантація пройшла успішно, ембріон починає свій розвиток у матці. Так відбувається у нормі.
Іноді запліднена яйцеклітина не опускається в матку, а прикріплюється в іншому місці й починає там розвиватися. Позаматкова вагітність — вагітність за межами матки. У 90% всіх випадків позаматкова вагітність виникає у фаллопієвій трубі — там, де сталося запліднення, і звідки ембріон чомусь не спустився до матки. Така позаматкова вагітність називається трубною. Але бувають інші локалізації, наприклад, в шийці матки. Ембріон може попрямувати в протилежний бік і потрапити в яєчник або навіть вийти з боку яєчника в черевну порожнину й прикріпитись там.
Позаматкова вагітність: що робити?
Позаматкова вагітність немає шансів на успіх. Для розвитку ембріона потрібен ендометрій, який є лише у порожнині матки. Певний час плід може розвиватися поза маткою, але надовго йому не вистачить ресурсів, до того ж він травмує тканину в місці прикріплення. Під час трубної вагітності стоншується стінка фаллопієвої труби, яка утримує ембріон, тому що він збільшує розмір. Наслідком стає розрив маткової труби з рясною внутрішньою кровотечею та загрозою інфікування. Це небезпечний стан, який несе загрозу життю. Тому щойно стає відомо, що вагітність позаматкова, вона має бути перервана, й що раніше, то краще — більше шансів на збереження травмованої фаллопієвої труби.
Позаматкова вагітність: симптоми
Коли жінка щойно дізнається про свою вагітність, зрозуміти, яка вона — нормальна або позаматкова, неможливо. Тест визначає вагітність на основі ХГЛ, хоріонічного гонадотропіну людини, гормону, який продукує плодова оболонка у будь-якому випадку, як у матці, так і поза нею.
Ознаки позаматкової вагітності з'являються в міру її розвитку, але зазвичай досить рано, тому що ембріону нікуди розвиватися, до того ж страждає фаллопієва труба. Наслідком порушення її цілісності є кровотеча. Вона проявляється у вигляді кров'янистих вагінальних виділень, зазвичай незначних, як кровомазання. Другий підозрілий симптом — біль внизу живота, частіше односторонній, але може бути й двосторонній. Біль спочатку незначний, але поступово стає все інтенсивнішим. Він може віддавати в поперек, плече, а також приймати оперізувальний характер. Хибні позиви до дефекації — також ознаки позаматкової вагітності на ранніх термінах. Вони пов'язані з тим, що частина крові, яка витікає з пошкодженої труби, накопичується в черевній порожнині або малому тазі й тисне на пряму кишку.
Виразність симптомів різна, від яскравих до повної їх відсутності. Іноді позаматкова вагітність нічим себе не проявляє доти, доки гінеколог не виявить її на УЗД. Здебільшого все ж таки підозрілі симптоми виявляє сама жінка, зазвичай це відбувається приблизно на восьмому тижні.
Небезпечні симптоми, які не можна ігнорувати: гострий біль у животі, кровотеча, порушення свідомості. Вони можуть спричинити шок. Це ознаки розриву маткової труби, стану, що потребує екстреного хірургічного втручання.
Позаматкова вагітність: причини
Причиною може стати все те, що заважає ембріону спуститися в порожнину матки та прикріпитися там. Це:
Чинниками ризику є гормональні порушення, вік старше 35 років, куріння та попередня позаматкова вагітність.
Проте лікарі попереджають: у половині всіх випадків позаматкової вагітності жодних причин та чинників ризику виявити не вдається.
Діагностика
Дослідження, які виконують у разі підозри на позаматкову вагітність:
Позаматкова вагітність: лікування
Лікуванням позаматкової вагітності є її переривання. Є три тактики:
Вибір лікувальної тактики залежить від ступеня пошкодження труби, кровотечі, а також того, чи є друга маткова труба.
У разі інших локалізацій ембріона поза маткою тактика схожа. Якщо немає ознак ушкодження, а термін вагітності невеликий, виконують медикаментозний аборт. Якщо тканина пошкоджена або більший термін, вдаються до лапароскопічної хірургії.
Якщо жінка потрапила до лікарні з розривом маткової труби, то виконується екстрена сальпінгектомія. Трубу у такому разі не зберігають.
Чи можна завагітніти після позаматкової вагітності?
Якщо у жінки є хоча б одна фаллопієва труба, вона може самостійно завагітніти. Однак ризик того, що вагітність виявиться позаматковою, удвічі вища за середню. Коли можна вагітніти після позаматкової вагітності? Це залежить від відновлення організму, тут все індивідуальне. Зазвичай лікарі рекомендують почекати пів року перед тим, як вагітніти знову.
Якщо у жінки немає фаллопієвих труб, але збережена здорова матка, вона може завагітніти за допомогою екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Шанси на успіх у цьому випадку високі. Іноді перед ЕКЗ маткові труби спеціально видаляють або перев'язують. Це роблять, коли вони пошкоджені та є високий ризик трубної вагітності.
Як запобігти позаматковій вагітності?
Єдиним ефективним способом запобігання розвитку позаматкової вагітності є видалення фаллопієвих труб. Навіть перев'язування не гарантує стовідсотковий результат. Якщо ж не йдеться про ЕКЗ, то рекомендовано все те, що оздоровлює організм загалом та репродуктивну систему зокрема. Бажано планування вагітності з обстеженням та перевіркою фаллопієвих труб. Якщо з'ясується, що їхня прохідність порушена, перед спробами зачаття лікар може порекомендувати лікування. В іншому рекомендації ті ж, що для будь-якої вагітності: підтримання нормальної ваги, фізична активність, збалансоване харчування, зменшення стресу та відмова від шкідливих звичок, особливо куріння.