Чи має значення стать дитини?
Часи, коли від статі дітей залежав добробут сім'ї, залишилися у минулому. Тоді люди жили великими сім'ями, жінки займалися господарством та дітьми, а чоловіки були головними здобувачами, тому стать дитини була важливою для сім'ї. Що більше було у сім'ї чоловіків, то вона була більш заможною і краще могла себе захистити. Тому хлопчики вважалися бажанішими дітьми, ніж дівчатка, які залишали сім'ю, та ще й з посагом. Сучасний уклад зовсім інший, але досі багато людей несуть у собі цю давню установку — діти однієї статі бажаніші за інших. На щастя, і вона поступово відходить у минуле. Статтю дитини більшість сучасних батьків цікавляться виключно з цікавості, хоча є ситуації, коли вона впливає на здоров'я майбутнього малюка.
Від чого залежить стать дитини?
Науково доведений факт: стать дитини визначається хромосомами, які вона отримує від батьків. Жіночий набір — ХХ, чоловічий — XY, тобто жіночі клітини містять лише Х-хромосоми, а чоловічі Х і Y. Дитина отримує один набір хромосом від батька та один — від матері, відповідно, від матері вона може отримати лише Х, а батька — Х або Y. Якщо від батька прийде Х, то буде дівчинка (ХХ), якщо від батька прийде Y, народиться хлопчик (XY). Отже, відповідь на запитання «Від кого залежить стать дитини?» однозначна: від батька. Хто впливає на стать дитини? Його величність випадок: стать майбутнього малюка визначається випадковим поєднанням хромосом у сперматозоїді, який запліднить яйцеклітину.
Чи можна вплинути на стать дитини при зачатті?
Залишимо за рамками питання, чи потрібно це робити. Є народні поради, які розповідають, як вплинути на стать дитини при зачатті, а також теорії, які намагаються обґрунтувати можливість такого впливу. Скажімо одразу, лікарі не розглядають їх серйозно.
Методи, які претендують на науковість, засновані на твердженні, що сперматозоїди з Х і Y хромосомами мають різні характеристики. Зокрема, вони мають різну швидкість та різну життєздатність залежно від умов середовища. Сперматозоїди з Y-хромосомою швидше, але менш стійкі до кислого середовища піхви, ніж сперматозоїди з X-хромосомою. Тому якщо статевий акт відбувається за кілька днів до овуляції, то досягти яйцеклітини зможуть Х-сперматозоїди, тож народиться дівчинка. Якщо ж статевий акт відбувся в день овуляції або відразу після неї, то мети досягнуть Y-сперматозоїди, й народиться хлопчик.
Можливо, на кислотність внутрішнього середовища піхви впливає не лише фаза циклу, а й харчування матері. Виходячи з цього, на стать дитини можна вплинути, певним чином скоригувавши раціон.
Ще одна теорія будується на припущенні, що Y-сперматозоїди дозрівають швидко, тоді як Х-сперматозоїдам потрібно більше часу. Тому якщо пара часто займається сексом, швидше за все буде зачатий хлопчик, тому що сперма, що часто оновлюється, містить в основному Y-сперматозоїди. Якщо статевий акт відбувається рідко, то народиться дівчинка, оскільки буде багато «важких» Х-сперматозоїдів.
Жодна з цих теорій немає наукового доказу. Але навіть якби й мала, то жодних гарантій впливу цих обставин на майбутню стать дитини все одно не могло б існувати. Під час однієї еякуляції у жіночі статеві шляхи потрапляє понад 30 мільйонів сперматозоїдів. Не існує можливості визначити, який з них стане переможцем перегонів й запліднить яйцеклітину, так само як немає способу «підштовхнути» до дії ті, що мають потрібний хромосомний набір. Планування вагітності може вирішити багато проблем здоров'я майбутньої мами та малюка, а от запрограмувати стать дитини не вийде.
Як визначити стать майбутньої дитини?
Основним методом визначення статі дитини є УЗД плода. Точність залежить від ступеня розвитку плода, його положення в матці та якості діагностичного обладнання. Зазвичай статеві ознаки дитини стають видимими на УЗД з 12–14 тижнів вагітності, але точність на цьому терміні не дуже висока. Надійнішим є результат УЗД на 16–20 тижні вагітності, коли статеві органи дитини видно чіткіше. Але й тут не виключені помилки, коли дитина лежить невідповідним чином. Тому точнішим вважається УЗД, виконане з 24–28 тижнів вагітності. На цьому терміні статеві органи дитини вже повністю сформовані й добре видні на екрані, якщо вона їх не закриває ручками або ніжками.
Ще один метод — визначення статі плода по крові матері. Він ґрунтується на тому, що в крові матері присутні фрагменти ДНК плода, які можна виявити та проаналізувати. Якщо в крові матері виявляється хромосома Y, то плід є хлопчиком, а якщо ні, вона вагітна дівчинкою. Точність методу досить висока: 95–98%, за умови виконання аналізу не раніше 8-го, а краще 10-го тижня вагітності. Через складність і дорожнечу цей метод використовується рідко, в основному лише з медичних причин.
Чи можна запланувати дитину певної статі?
Можливість вибрати стать дитини існує лише при проведенні ЕКЗ (штучного запліднення). У цьому випадку можна вибрати ембріон певної статі за допомогою преимплантационной генетичної діагностики або використовувати для запліднення сперматозоїд яйцеклітини з «хлопчиковим» набором хромосом. В Україні замовлення статі плоду під час ЕКЗ законодавчо заборонено з морально-етичних міркувань. Виняток становлять випадки, коли існує ризик передачі спадкових захворювань, зчеплених зі статтю. До них відносяться хвороби, що передаються у спадок і пов'язані з X- або Y-хромосомою. Наприклад, зчепленими зі статтю є дальтонізм, гемофілія, синдром Клайнфельтера, синдром Тернера.
Чи обов'язково знати стать дитини заздалегідь?
Звичайно, ні. Будь-яке маля має бути бажаним, очікуваним і улюбленим. Багато пар відмовляються впізнавати стать своєї дитини, навіть коли акушер-гінеколог бачить її на УЗД і готовий повідомити батьків. Вони заздалегідь просять зберегти цю таємницю, щоб утримати інтригу та отримати сюрприз при народженні малюка. Такі пари лише виграють, бо для них сюрприз буде приємним у будь-якому разі.