(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Протягом менструального циклу є лише кілька днів, коли шанси на настання вагітності найвищі. Як визначити ці дні, і чи можна це зробити самостійно?
У менструальному циклі визначають три періоди: ранній інфертильний, тобто безплідний, фертильний (плодовий) та пізній інфертильний.
Ранній інфертильний період починається разом із менструацією. Це так звана фолікулярна фаза циклу, час коли дозріває черговий фолікул.
Фертильний період — це овуляція плюс одну добу до неї та добу після. Овуляція відбувається, коли дозрілий фолікул лопається і з нього виходить готова до запліднення яйцеклітина. Період життя її дуже короткий, до доби, найчастіше — 12 годин. Після цього періоду є два варіанти розвитку подій: зачаття або наступ наступного інфертильного періоду.
У разі зачаття яйцеклітина, спускаючись до маткової труби, зустрічає у ній здорові сперматозоїди та запліднюється. Запліднена, вона продовжує свій рух у порожнину матки та закріплюється у її стінці. Настає вагітність.
Пізній інфертильний, або постовуляторний період. Він починається після завершення фертильної фази, якщо зачаття не відбувається, і продовжується до настання менструації. Це лютеїнова фаза, коли із залишків фолікула формується жовте тіло — тимчасова залоза внутрішньої секреції, яка виробляє прогестерон. Прогестерон готує ендометрій до імплантації ембріона. Якщо запліднення яйцеклітини не відбулося, ендометрій поступово деградує, а потім відкидається, і настає менструація.
Отже, фертильний період, коли можливе зачаття, становить лише три доби. Складається враження, що його легко визначити найпростішими підрахунками, але насправді це не так. Навіть за ідеального 28-денного регулярного циклу розрахунок овуляції підтверджується лише у 25% жінок.
Є три способи розпізнавання фертильної фази:
Базальною називається температура у прямій кишці або піхві під час сну. Реєструється вона одразу після пробудження щодня протягом трьох-чотирьох менструальних циклів. Це дає змогу передбачити настання чергової овуляції.
У фолікулярній фазі циклу температура нижче 37 ⁰С. Безпосередньо перед овуляцією вона досягає найнижчого значення, а під час овуляції зростає вище 37 ⁰С. Упродовж лютеїнової фази базальна температура залишається на високому рівні до настання менструації.
Інші назви: метод Біллінгса, цервікальний метод. Він полягає у спостереженні за вагінальними виділеннями (цервікальним слизом) протягом менструального циклу. Рекомендується робити це двічі на день. Декілька днів після менструації слизу зазвичай немає. Потім він з'являється, каламутний та густий. Якщо взяти трохи та спробувати розтягнути між пальцями, слиз не тягнеться, він нееластичний. Перед овуляцією виділення стають рясними, рідкішими, прозорими та еластичними, вони нагадують сирий яєчний білок і тягнуться між пальцями.
Аптечні тести, які допомагають у визначенні овуляції, починають використовувати за кілька днів до передбачуваної дати. Тести нагадують ті, що призначені для діагностики вагітності: коли після занурення тест-смужки у сечу з'являється друга, чітко помітна смужка, овуляції слід чекати у найближчі 24–48 годин. Якщо друга смужка відсутня чи проглядається слабко, до овуляції ще далеко.
Занадто активне статеве життя може зменшити шанси на вагітність. Це з тим, що з досягнення потрібного ступеня зрілості сперматозоїдам необхідно 3–4 дні. Саме такий проміжок часу рекомендується витримати між останнім статевим актом та тим, від якого очікується зачаття. Далі рекомендується проводити статеві акти частіше, щоб збільшити ймовірність зачаття. Після овуляції інтенсивність статевого життя можна зменшити.