пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Котлік Володимир Володимирович
02.10.2024

Що таке молочниця?

Молочниця — загальноприйнята назва грибкового захворювання, яке викликає дріжджова інфекція, дріжджоподібні грибки Candida albicans. Медична назва — кандидоз. Попри те, що й у чоловіків, і у жінок молочниця нерідко виникає в ділянці геніталій, вона не належить до інфекцій, що передаються статевим шляхом. Дріжджоподібні грибки входять до складу нормального мікробіому шкіри та слизових оболонок. Для їх розмноження сприятливе тепле вологе середовище, тому ті ділянки організму, де є постійне зволоження, найбільше схильні до молочниці.

Чому розвивається молочниця?

Якщо грибки кандида завжди присутні на шкірі та слизових оболонках, чому ж вони не завжди викликають запалення? Річ у тому, що нормальний мікробіом збалансований: він містить безліч різних мікроорганізмів, які конкурують за одне середовище. У кожного з них своя роль, і разом з імунною системою вони забезпечують захист, не допускаючи розвитку хвороботворних бактерій, що потрапляють ззовні. Однак за порушення мікробного балансу, наприклад, за масованої антибіотикотерапії або зниження імунітету через хворобу одні мікроорганізми набувають перевагу над іншими, внаслідок чого відбувається бурхливе їх зростання. У разі молочниці це відбувається із грибками роду кандида. Наслідок – кандидоз, запальне захворювання шкіри або слизової оболонки.

Через анатомічні та фізіологічні особливості на генітальний кандидоз частіше страждають жінки, однак і у чоловіків він не є рідкістю.

Чи можна заразитися молочницею під час статевого акту?

Якщо у партнерки активна стадія молочниці, незахищений секс із нею може стати причиною захворювання чоловіка, проте лише за наявної схильності. Наприклад, у разі ослабленого імунітету, загального чи місцевого. В інших випадках можлива короткочасна реакція з підвищенням чутливості головки, незначним свербінням та дискомфортом.

Як проявляється молочниця у чоловіків?

Симптоми молочниці у чоловіків загалом не мають якихось відмінностей від жінок, різниця лише в тому, що зовнішні прояви помітніші — чоловік може розглянути свій пеніс, а жінка не бачить вульву та піхву. Найбільш поширеними ознаками є свербіж та печіння в ділянці головки статевого члена, які посилюються після сечовипускання. До інших ознак належать:

червона висипка на головці статевого члена, особливо під крайньою плоттю, почервоніння зовнішнього отвору уретри;

виділення із сечівника;

болючість та дискомфорт при відтягуванні крайньої плоті;

під крайньою плоттю почервоніння, запалена поверхня, де можуть бути сирного виду пластівці з характерним дріжджовим запахом.

Іноді молочниця у чоловіка ускладнюється алергічною реакцією на дріжджоподібні грибки, тоді запалення посилюється. Воно може викликати набряк крайньої плоті та навіть болючі тріщини на її внутрішній стороні.

Зовнішні ознаки молочниці у чоловіка можуть бути відсутніми або приймати настільки стертий характер, що майже не привертають до себе увагу. Стерта форма захворювання проявляє себе незначним дискомфортом і свербінням у ділянці головки статевого члена, слабким печінням уретри після сечовипускання.

Діагностика генітального кандидозу у чоловіків

Виявивши характерні ознаки під час огляду геніталій чоловіка, уролог одразу підозрює молочницю. Для підтвердження діагнозу береться мазок з уретри та зішкрібок з головки статевого члена біля основи крайньої плоті. У ході мікроскопії взятого зразка виявляються скупчення міцелію дріжджоподібних грибів. За прихованих форм кандидозу грибок може виявлятися у формі спор.

Молочниця у чоловіків: лікування

Для лікування молочниці лікар може призначити протигрибкові препарати лише місцевої та/або загальної дії залежно від вираженості клінічної картини та супутніх чинників. Препарати місцевої дії (мазі, лікувальні креми) слід наносити на головку статевого члена, препарати загальної дії (пігулки) вживають внутрішньо.

Одночасно необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

Ретельно очищайте статевий член та шкіру під крайнім тілом, використовуючи теплий душ (не ванну!).

Не використовуйте мило, гель для душу та інші засоби для очищення з ароматизаторами, не наносите на пахову ділянку дезодоранти. З приводу очищувача проконсультуйтеся з лікарем.

Після миття ретельно висушуйте пах та геніталії, м'яко притискаючи рушник (а не розтираючи їм шкіру). Грибки Candida albicans активні у вологому середовищі, сухість перешкоджає їх розмноженню.

Ні з ким не діліть свій рушник, часто змінюйте його.

Носіть вільну спідню білизну з натуральної бавовни, яка добре пропускає повітря і не підтримує вологе середовище.

Щодня міняйте спідню білизну.

За потреби уролог може рекомендувати консультації інших фахівців, щоб з'ясувати причину зниження загального імунітету. Наприклад, консультацію ендокринолога за підозри на цукровий діабет.

Автор: Кіпоть Владислав Романович — лікар уролог, андролог.

Дата оновлення статті: 09.01.2024

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205