0 800 504 205

(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)

Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00

Як нас знайти?
Кабінет пацієнта

Менструальний цикл

Поділитись:

Що таке менструальний цикл?

Менструальний цикл — проміжок між двома менструаціями, послідовність подій у репродуктивній системі, які готують її до вагітності. Приблизно в середині циклу готовність до зачаття досягає піка. Якщо цього немає, вікно можливості закривається, і починається поступова підготовка до наступного. Початком нового циклу є менструація.

Усі процеси регулюються гормонами. Тривалість менструального циклу становить від 21 до 35 днів, найчастіше це 28 днів, які беруться за основу більшості розрахунків. Це приблизно місяць, тому менструації іноді називають місячними, тоді менструальний цикл — цикл місячних. Відхилення в характері менструального циклу та самих менструацій можуть бути симптомами цілого ряду захворювань, і не лише репродуктивної системи, а й гормональної.

У кожному менструальному циклі є чотири стадії:

 1. Менструація.
 2. Фолікулярна фаза.
 3. Овуляція.
 4. Лютеїнова фаза.

Вагітність перериває менструальний цикл. Якщо її немає, все повторюється — після лютеїнової фази настає менструація і таке інше.

Менструація

Менструація — місячна кровотеча, яка займає кілька днів, зазвичай 4–5. Саме з неї починається відлік кожного менструального циклу, перший день менструації — перший день циклу. З кожною менструацією жінка втрачає близько 50 мл крові, максимум 80–90. Перші два дні виділення значні, потім зменшуються.

Перша менструація називається менархе, вона настає в 11–13 років. Є географічна залежність часу наступу менархе: у представниць південних народів це трапляється раніше, ніж у північних. У будь-якому випадку це має статися до 16 років. Відсутність менархе у 16 років є ознакою порушення функції репродуктивної системи.

Формування менструального циклу може тривати від пів року до кількох років. Саме тоді менструації нерегулярні, їх характер змінюється, вони бувають болючими. Проте з початком менструацій можлива вагітність, навіть якщо цикл ще не встановився. Цикл встановлюється до 20 років. Наступні 10 років є оптимальним часом для зачаття та виношування — з біологічної точки зору.

Менструальні цикли продовжуються у жінки приблизно до 50 років, а тоді припиняються. Цей час називається менопаузою. Припинення менструацій означає завершення періоду фертильності.

Крім власне менструальної кровотечі, під час якої виділяється кров, слиз та частини ендометрію, менструація може мати й інші симптоми:

 • біль, що ниє, унизу живота;
 • дратівливість;
 • підвищена чутливість грудей;
 • порушення сну;
 • акне.

Ці зміни можуть з'являтися за кілька днів до менструації та супроводжувати її. У нормі вони не є інтенсивними. Вони сильніше виражені під час становлення циклу дівчат, а потім зазвичай незначні.

Фолікулярна фаза

Перший день менструації збігається із початком фолікулярної фази. Процес запускається гіпоталамусом, однією зі структур головного мозку. Гіпоталамус посилає сигнал до гіпофіза, який викидає в кров фолікулостимулювальний гормон (ФСГ). Під дією ФСГ з пулу 12-20 антральних фолікулів починає виділятися один, який називається домінантним. У фолікулах є незрілі яйцеклітини, лише яйцеклітина домінантного фолікула має шанс дозріти. До кінця фолікулярної фази домінантний фолікул досягає максимальної зрілості та посилає сигнал підвищення рівня естрогену. Під впливом естрогену товщає ендометрій. Товстий шар ендометрію — насичене поживними речовинами середовище для ембріона.

Тривалість фолікулярної фази варіюється в проміжку 11–27 днів, у середньому 14–16 днів. Поступово естроген, який збільшувався зі зростанням домінантного фолікула, сигналізує гіпофізу про його готовність. У відповідь гіпофіз викидає в кров лютеїнізувальний гормон (ЛГ). Це запускає овуляцію.

Овуляція

Овуляція — період, коли домінантний фолікул дозрів і луснув. Тоді з нього виливається трохи фолікулярної рідини та виходить яйцеклітина. Це репродуктивна клітина, готова до запліднення сперматозоїдом. З яєчника вона потрапляє у фаллопієву трубу й там добу чекає на запліднення.

Симптоми овуляції:

 • базальна температура тіла підвищується на 1 градус;
 • вагінальні виділення набувають консистенції яєчного білка: якщо краплю помістити між пальцями та повільно їх розвести, слиз тягнеться.

У дуже рідкісних випадках буває незначне виділення крові, так звані виділення, що мажуться, через фолікул, що лопнув.

У 28-денному циклі овуляція відбувається приблизно на 14-й день. Якщо запліднення немає, то яйцеклітина зазнає інволюції, як це називають лікарі, тобто розсотується. Вікно можливостей складає 24 години. Однак треба мати на увазі, що сперматозоїди у жіночих статевих шляхах залишаються життєздатними до п'яти днів. Тому статевий акт за п'ять днів до овуляції може призвести до зачаття.

Лютеїнова фаза

Після овуляції під впливом ЛГ у яєчнику утворюється жовте тіло. Латинською «жовтий» — luteus, що дало назву як гормону, так і фазі циклу. Жовте тіло яєчника — тимчасова залоза внутрішньої секреції, яка виробляє прогестерон, головний гормон вагітності. Під його впливом ендометрій досягає максимальної товщини та складчастої структури. Лише-но ембріон імплантується в ендометрій, його оболонка починає виробляти ХГЛ, хоріонічний гонадотропін людини. Цей гормон сигналізує жовтому тілу продовжувати роботу. Жовте тіло виробляє все більше прогестерону, й робить це доти, доки не дозріває плацента, яка бере на себе цю функцію.

Якщо вагітність не настає і жовте тіло не отримує сигналу, воно зменшується та поступово розсотується. Знижується рівень і естрогену, й прогестерону, непотрібний товстий ендометрій відторгається маткою, починається менструальна кровотеча.

Різке падіння рівня статевих гормонів може призвести до появи передменструального синдрому (ПМС), для якого характерні:

 • здуття живота;
 • гіперчутливість сосків;
 • головний біль;
 • коливання настрою;
 • підвищення ваги, спричинене затримкою води;
 • порушення сну;
 • підвищений апетит.

Тривалість лютеїнової фази становить 11–17 днів, у середньому 14 днів.

Тоді усе повторюється.

Порушення менструального циклу та нормальні коливання

Менструальний цикл індивідуальний. В одних жінок він регулярний, як годинник, в інших нерегулярний протягом усього життя. Він може бути коротким або довгим, з рясними або мізерними виділеннями, з ПМС або без. Менструальний цикл може змінюватись протягом життя. Наприклад, до пологів він тривав 29 днів, а кровотеча 6 днів, а після пологів став 35-денним з рясною, але короткою кровотечею.

Цикл має складну гормональну регуляцію, яка дуже схильна до впливу зовнішніх і внутрішніх чинників. Репродукція — найвитратніша функція організму, у стресових обставинах він може її відключати. Тому затримка місячних — норма, якщо жінка схильна до стресу. Стресом для організму може бути все, що завгодно, від запланованої подорожі до перевтоми на роботі. Одна з найчастіших причин затримки, а то й відсутності менструації — сувора дієта. Репродуктивна система дуже чуйно реагує на погане харчування.

Менструальний цикл змінюється у міру того, як жінка наближається до менопаузи. Він стає нестабільним. Цей період називається періменопаузою.

Нестабільний цикл у жінки молодого віку може бути ознакою захворювання. Нерідко це СПКЯ, синдром полікістозних яєчників. Для нього характерні рідкісні та ановуляторні цикли, тобто такі, у яких відсутня овуляція. Іноді ановуляторні цикли зустрічаються у здорових жінок. Інший приклад — міома матки, коли менструації стають тривалими та надмірно рясними.

Ознаки порушень менструального циклу:

 • Нерегулярні менструації, які так і не стали регулярними.
 • Менструації стали нерегулярними.
 • Відсутність менструації понад 90 днів.
 • Менструальні цикли коротші за 21 день і довші за 35.
 • Кровотеча триває понад сім днів.
 • Менструації супроводжуються інтенсивним болем.
 • Кровотечі між менструаціями (значніші, ніж кілька крапель виділень, що «мажуть», у середині циклу).

У разі таких симптомів слід звернутися до гінеколога.

Схожі новини
Корпоративний журнал "Мати та дитина". Випуск #1
Корпоративний журнал "Мати та дитина". Випуск #1
Детальнiше
План Б - Випуск #3
План Б - Випуск #3
Детальнiше
IFRM 2017 "Особливості ведення вагітності після ЕКЗ"
IFRM 2017 "Особливості ведення вагітності після ЕКЗ"
Детальнiше
Новини від 28.08.18 - Винярський Ярослав Михайлович
Новини від 28.08.18 - Винярський Ярослав Михайлович
Детальнiше
Вебінар: Секрети спермограми. Лікар уролог Потапчук С.
Вебінар: Секрети спермограми. Лікар уролог Потапчук С.
Детальнiше
Право на податкову знижку
Право на податкову знижку
Детальнiше
Вебінар: Невдалі спроби ДРТ або що таке не щастить і як з цим боротись. Воробей-Вихівська Віра
Вебінар: Невдалі спроби ДРТ або що таке не щастить і як з цим боротись. Воробей-Вихівська Віра
Детальнiше
Вебінар: позаматкова вагітність чому? як та які перспективи? Лікар Воробей-Вихівська Віра
Вебінар: позаматкова вагітність чому? як та які перспективи? Лікар Воробей-Вихівська Віра
Детальнiше
Вебінар: Як завагітніти? хто такий репродуктолог? Лікар репродуктолог Вацик Мирослава
Вебінар: Як завагітніти? хто такий репродуктолог? Лікар репродуктолог Вацик Мирослава
Детальнiше
Вебінар: Пренатальні скринінги. Лікар генетик Єлесічева Олена
Вебінар: Пренатальні скринінги. Лікар генетик Єлесічева Олена
Детальнiше
Сурогатне материнство: сучасні тенденції
Сурогатне материнство: сучасні тенденції
Детальнiше
Конференція "Мультидисциплінарний підхід до проблеми невдалих спроб ДРТ"
Конференція "Мультидисциплінарний підхід до проблеми невдалих спроб ДРТ"
Детальнiше
Вебінар: Хто такий ембріолог. Михайленко Євгенія
Вебінар: Хто такий ембріолог. Михайленко Євгенія
Детальнiше
​Офіційні правила та умови проведення розіграшу
​Офіційні правила та умови проведення розіграшу
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок
ЕКЗ в подарунок
Детальнiше
Материнство - каталізатор жіночого потенціалу: 8 принципів щасливої родини від Наталії Данкович
Материнство - каталізатор жіночого потенціалу: 8 принципів щасливої родини від Наталії Данкович
Детальнiше
Мультидисциплінарний підхід до проблеми невдалих спроб ДРТ 27/09/2019
Мультидисциплінарний підхід до проблеми невдалих спроб ДРТ 27/09/2019
Детальнiше
Вебінар: Гід по контрацепції, які є варіанти? Лікар Нікітіна Анастасія
Вебінар: Гід по контрацепції, які є варіанти? Лікар Нікітіна Анастасія
Детальнiше
Мрія здійсниться, ми допоможемо!
Мрія здійсниться, ми допоможемо!
Детальнiше
Відгук: лікар Нікітіна Анастасія
Відгук: лікар Нікітіна Анастасія
Детальнiше
Як здійснити онлайн оплату послуг?
Як здійснити онлайн оплату послуг?
Детальнiше
Вітаємо в команді нового генерального директора
Вітаємо в команді нового генерального директора
Детальнiше
Зміни в роботі медичного центру на Макіївській 8
Зміни в роботі медичного центру на Макіївській 8
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 22 06 2020
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 22 06 2020
Детальнiше
Вебінар: Ендокринне безпліддя. Базова інформація.
Вебінар: Ендокринне безпліддя. Базова інформація.
Детальнiше
Правила відвідування медичного центру
Правила відвідування медичного центру
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 05 08 2020
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 05 08 2020
Детальнiше
Статистика успішності програм лікування безпліддя
Статистика успішності програм лікування безпліддя
Детальнiше
Політика приватності для використання мобільної програми
Політика приватності для використання мобільної програми
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 08 09 2020
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 08 09 2020
Детальнiше
Українська народна премія - 2020: МЦ "Мати та дитина" - Переможець у номінації Клініка репродуктивної медицини 2020 року
Українська народна премія - 2020: МЦ "Мати та дитина" - Переможець у номінації Клініка репродуктивної медицини 2020 року
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 27 10 2020
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 27 10 2020
Детальнiше
Нові пакети спостереження вагітності
Нові пакети спостереження вагітності
Детальнiше
Привітання з Новим роком 2021! Графік роботи на новорічні свята
Привітання з Новим роком 2021! Графік роботи на новорічні свята
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 24 12 2020
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 24 12 2020
Детальнiше
10 фактів про запліднення
10 фактів про запліднення
Детальнiше
#нашісестри Макіївська 8
#нашісестри Макіївська 8
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 31 03 2021
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 31 03 2021
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок 01.06.21-15.07.21
ЕКЗ в подарунок 01.06.21-15.07.21
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 15 07 2021
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 15 07 2021
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 25 12 2021
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 25 12 2021
Детальнiше
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 15 10 2021
ЕКЗ в подарунок: вітаємо переможців #лелекаприлетить 15 10 2021
Детальнiше
Графік роботи на новорічні свята
Графік роботи на новорічні свята
Детальнiше
Нова послуга на Героїв Сталінграда: Онкоскринінг «Впевнена та здорова»
Нова послуга на Героїв Сталінграда: Онкоскринінг «Впевнена та здорова»
Детальнiше
Графік роботи
Графік роботи
Детальнiше
Зберігання кріоконсервованого матеріалу
Зберігання кріоконсервованого матеріалу
Детальнiше
Відновлення роботи філії медичного центру «Мати та дитина» у Львові
Відновлення роботи філії медичного центру «Мати та дитина» у Львові
Детальнiше
Відновили роботу всі медичні центри: Київ, Львів та Житомир
Відновили роботу всі медичні центри: Київ, Львів та Житомир
Детальнiше
Вітаємо переможців
Вітаємо переможців
Детальнiше
Як визначити найбільш сприятливі для зачаття дні
Як визначити найбільш сприятливі для зачаття дні
Детальнiше
Оголошення переможців ЕКЗ в подарунок* 24.08.- 29.09.2022
Оголошення переможців ЕКЗ в подарунок* 24.08.- 29.09.2022
Детальнiше
​Офіційні правила та умови проведення програми #націягероїв 6 програм ЕКЗ
​Офіційні правила та умови проведення програми #націягероїв 6 програм ЕКЗ
Детальнiше
6 безкоштовних* програм ЕКЗ для ЗСУ та ВПО
6 безкоштовних* програм ЕКЗ для ЗСУ та ВПО
Детальнiше
Донорство яйцеклітин: інформація для охочих стати донором
Донорство яйцеклітин: інформація для охочих стати донором
Детальнiше
Інформація перед візитом
Інформація перед візитом
Детальнiше
Оголошення переможців акції #націягероїв
Оголошення переможців акції #націягероїв
Детальнiше
БЕЗКОШТОВНА* програма ЕКЗ з лікарем Ольгою Багатько
БЕЗКОШТОВНА* програма ЕКЗ з лікарем Ольгою Багатько
Детальнiше
Нові герої соціального проекту #лелекаприлетить - ЕКЗ в подарунок* з Ольгою Багатько
Нові герої соціального проекту #лелекаприлетить - ЕКЗ в подарунок* з Ольгою Багатько
Детальнiше
Графік роботи на новорічні свята
Графік роботи на новорічні свята
Детальнiше
Кріозберігання репродуктивних клітин для ЗСУ та НГУ
Кріозберігання репродуктивних клітин для ЗСУ та НГУ
Детальнiше
Оголошення переможців ЕКЗ в подарунок* - 15.05.2023
Оголошення переможців ЕКЗ в подарунок* - 15.05.2023
Детальнiше
Як завагітніти крім ЕКЗ
Як завагітніти крім ЕКЗ
Детальнiше
Цитомегаловірус під час вагітності
Цитомегаловірус під час вагітності
Детальнiше
Що таке естрогени
Що таке естрогени
Детальнiше
Міома матки: лікування, причини, симптоми
Міома матки: лікування, причини, симптоми
Детальнiше
На якому терміні можна дізнатися стать дитини
На якому терміні можна дізнатися стать дитини
Детальнiше
Хто такий уролог
Хто такий уролог
Детальнiше
Хто такий андролог
Хто такий андролог
Детальнiше
Полікістоз яєчників (СПКЯ): симптоми, лікування
Полікістоз яєчників (СПКЯ): симптоми, лікування
Детальнiше
Пакет ведення вагітності «Преміум 2»
Пакет ведення вагітності «Преміум 2»
Детальнiше
Від кого з батьків залежить стать дитини?
Від кого з батьків залежить стать дитини?
Детальнiше
Завмерла вагітність на ранніх стадіях
Завмерла вагітність на ранніх стадіях
Детальнiше
Як підвищити лібідо у чоловіків та жінок?
Як підвищити лібідо у чоловіків та жінок?
Детальнiше
Лазерна епіляція під час вагітності
Лазерна епіляція під час вагітності
Детальнiше
Секс під час вагітності
Секс під час вагітності
Детальнiше
Гістероскопія: популярні запитання до лікаря
Гістероскопія: популярні запитання до лікаря
Детальнiше
Вакцинація від ВПЛ
Вакцинація від ВПЛ
Детальнiше
Позаматкова вагітність
Позаматкова вагітність
Детальнiше
Цистит у чоловіків
Цистит у чоловіків
Детальнiше
Менструальний цикл
Менструальний цикл
Детальнiше
Ембріотрансфер
Ембріотрансфер
Детальнiше
Рекомендації ESHRE щодо повторної невдачі імплантації
Рекомендації ESHRE щодо повторної невдачі імплантації
Детальнiше
Оголошення переможців ЕКЗ в подарунок* 13.07.- 24.08.2023
Оголошення переможців ЕКЗ в подарунок* 13.07.- 24.08.2023
Детальнiше
Дисплазія шийки матки
Дисплазія шийки матки
Детальнiше
Молочниця (кандидоз)
Молочниця (кандидоз)
Детальнiше
Лікування захворювань, що передаються статевим шляхом
Лікування захворювань, що передаються статевим шляхом
Детальнiше
Неінвазивний пренатальний тест
Неінвазивний пренатальний тест
Детальнiше
Вітаємо переможців #лелекаприлетить
Вітаємо переможців #лелекаприлетить
Детальнiше
Графік роботи на новорічні свята
Графік роботи на новорічні свята
Детальнiше
Припливи при клімаксі
Припливи при клімаксі
Детальнiше
Чек-Ап для чоловіків у Києві, Львові, Житомирі
Чек-Ап для чоловіків у Києві, Львові, Житомирі
Детальнiше
Аналіз на безпліддя у жінок у Києві, Львові, Житомирі
Аналіз на безпліддя у жінок у Києві, Львові, Житомирі
Детальнiше
Молочниця у чоловіків
Молочниця у чоловіків
Детальнiше
Роль фолієвої кислоти під час вагітності
Роль фолієвої кислоти під час вагітності
Детальнiше
Всі новини та статті
Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205