(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Що таке менструальний цикл?
Менструальний цикл — проміжок між двома менструаціями, послідовність подій у репродуктивній системі, які готують її до вагітності. Приблизно в середині циклу готовність до зачаття досягає піка. Якщо цього немає, вікно можливості закривається, і починається поступова підготовка до наступного. Початком нового циклу є менструація.
Усі процеси регулюються гормонами. Тривалість менструального циклу становить від 21 до 35 днів, найчастіше це 28 днів, які беруться за основу більшості розрахунків. Це приблизно місяць, тому менструації іноді називають місячними, тоді менструальний цикл — цикл місячних. Відхилення в характері менструального циклу та самих менструацій можуть бути симптомами цілого ряду захворювань, і не лише репродуктивної системи, а й гормональної.
У кожному менструальному циклі є чотири стадії:
Вагітність перериває менструальний цикл. Якщо її немає, все повторюється — після лютеїнової фази настає менструація і таке інше.
Менструація
Менструація — місячна кровотеча, яка займає кілька днів, зазвичай 4–5. Саме з неї починається відлік кожного менструального циклу, перший день менструації — перший день циклу. З кожною менструацією жінка втрачає близько 50 мл крові, максимум 80–90. Перші два дні виділення значні, потім зменшуються.
Перша менструація називається менархе, вона настає в 11–13 років. Є географічна залежність часу наступу менархе: у представниць південних народів це трапляється раніше, ніж у північних. У будь-якому випадку це має статися до 16 років. Відсутність менархе у 16 років є ознакою порушення функції репродуктивної системи.
Формування менструального циклу може тривати від пів року до кількох років. Саме тоді менструації нерегулярні, їх характер змінюється, вони бувають болючими. Проте з початком менструацій можлива вагітність, навіть якщо цикл ще не встановився. Цикл встановлюється до 20 років. Наступні 10 років є оптимальним часом для зачаття та виношування — з біологічної точки зору.
Менструальні цикли продовжуються у жінки приблизно до 50 років, а тоді припиняються. Цей час називається менопаузою. Припинення менструацій означає завершення періоду фертильності.
Крім власне менструальної кровотечі, під час якої виділяється кров, слиз та частини ендометрію, менструація може мати й інші симптоми:
Ці зміни можуть з'являтися за кілька днів до менструації та супроводжувати її. У нормі вони не є інтенсивними. Вони сильніше виражені під час становлення циклу дівчат, а потім зазвичай незначні.
Фолікулярна фаза
Перший день менструації збігається із початком фолікулярної фази. Процес запускається гіпоталамусом, однією зі структур головного мозку. Гіпоталамус посилає сигнал до гіпофіза, який викидає в кров фолікулостимулювальний гормон (ФСГ). Під дією ФСГ з пулу 12-20 антральних фолікулів починає виділятися один, який називається домінантним. У фолікулах є незрілі яйцеклітини, лише яйцеклітина домінантного фолікула має шанс дозріти. До кінця фолікулярної фази домінантний фолікул досягає максимальної зрілості та посилає сигнал підвищення рівня естрогену. Під впливом естрогену товщає ендометрій. Товстий шар ендометрію — насичене поживними речовинами середовище для ембріона.
Тривалість фолікулярної фази варіюється в проміжку 11–27 днів, у середньому 14–16 днів. Поступово естроген, який збільшувався зі зростанням домінантного фолікула, сигналізує гіпофізу про його готовність. У відповідь гіпофіз викидає в кров лютеїнізувальний гормон (ЛГ). Це запускає овуляцію.
Овуляція
Овуляція — період, коли домінантний фолікул дозрів і луснув. Тоді з нього виливається трохи фолікулярної рідини та виходить яйцеклітина. Це репродуктивна клітина, готова до запліднення сперматозоїдом. З яєчника вона потрапляє у фаллопієву трубу й там добу чекає на запліднення.
Симптоми овуляції:
У дуже рідкісних випадках буває незначне виділення крові, так звані виділення, що мажуться, через фолікул, що лопнув.
У 28-денному циклі овуляція відбувається приблизно на 14-й день. Якщо запліднення немає, то яйцеклітина зазнає інволюції, як це називають лікарі, тобто розсотується. Вікно можливостей складає 24 години. Однак треба мати на увазі, що сперматозоїди у жіночих статевих шляхах залишаються життєздатними до п'яти днів. Тому статевий акт за п'ять днів до овуляції може призвести до зачаття.
Лютеїнова фаза
Після овуляції під впливом ЛГ у яєчнику утворюється жовте тіло. Латинською «жовтий» — luteus, що дало назву як гормону, так і фазі циклу. Жовте тіло яєчника — тимчасова залоза внутрішньої секреції, яка виробляє прогестерон, головний гормон вагітності. Під його впливом ендометрій досягає максимальної товщини та складчастої структури. Лише-но ембріон імплантується в ендометрій, його оболонка починає виробляти ХГЛ, хоріонічний гонадотропін людини. Цей гормон сигналізує жовтому тілу продовжувати роботу. Жовте тіло виробляє все більше прогестерону, й робить це доти, доки не дозріває плацента, яка бере на себе цю функцію.
Якщо вагітність не настає і жовте тіло не отримує сигналу, воно зменшується та поступово розсотується. Знижується рівень і естрогену, й прогестерону, непотрібний товстий ендометрій відторгається маткою, починається менструальна кровотеча.
Різке падіння рівня статевих гормонів може призвести до появи передменструального синдрому (ПМС), для якого характерні:
Тривалість лютеїнової фази становить 11–17 днів, у середньому 14 днів.
Тоді усе повторюється.
Порушення менструального циклу та нормальні коливання
Менструальний цикл індивідуальний. В одних жінок він регулярний, як годинник, в інших нерегулярний протягом усього життя. Він може бути коротким або довгим, з рясними або мізерними виділеннями, з ПМС або без. Менструальний цикл може змінюватись протягом життя. Наприклад, до пологів він тривав 29 днів, а кровотеча 6 днів, а після пологів став 35-денним з рясною, але короткою кровотечею.
Цикл має складну гормональну регуляцію, яка дуже схильна до впливу зовнішніх і внутрішніх чинників. Репродукція — найвитратніша функція організму, у стресових обставинах він може її відключати. Тому затримка місячних — норма, якщо жінка схильна до стресу. Стресом для організму може бути все, що завгодно, від запланованої подорожі до перевтоми на роботі. Одна з найчастіших причин затримки, а то й відсутності менструації — сувора дієта. Репродуктивна система дуже чуйно реагує на погане харчування.
Менструальний цикл змінюється у міру того, як жінка наближається до менопаузи. Він стає нестабільним. Цей період називається періменопаузою.
Нестабільний цикл у жінки молодого віку може бути ознакою захворювання. Нерідко це СПКЯ, синдром полікістозних яєчників. Для нього характерні рідкісні та ановуляторні цикли, тобто такі, у яких відсутня овуляція. Іноді ановуляторні цикли зустрічаються у здорових жінок. Інший приклад — міома матки, коли менструації стають тривалими та надмірно рясними.
Ознаки порушень менструального циклу:
У разі таких симптомів слід звернутися до гінеколога.