(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Анемія під час вагітності викликає занепокоєння у галузі охорони здоров’я в усьому світі. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 40% вагітних у всьому світі мають анемію.
Анемія — це патологічний стан, що характеризується зниженням кількості еритроцитів та/або гемоглобіну в одиниці об’єму крові. Анемія у вагітних зазвичай визначається як зниження гемоглобіну крові менше 110 г/л, хоча критерії є специфічними для кожного триместру.
Анемія у вагітних є поширеним станом. Пiд час вагiтностi в організмі жінки збільшується об’єм крові (починають функціонувати маткові судини, які до вагітності не були задіяні, судини плодово-плацентарного комплексу). Організм вагітної швидко поповнює об’єм плазми, рідкої частини крові, через надходження рідини ззовні, а от маса червоних кров’яних тілець поповнюється набагато повільніше, бо кістковий мозок не встигає так швидко виробляти. Внаслідок цього кров стає ніби розведеною: в тканини і органи вагітної жінки не поступає достатня кількість кисню, який переноситься еритроцитами, червоними кров’яними тільцями, необхідна для нормальної роботи їх функцій.
Існує низка причин виникнення анемії під час вагітності, найчастіші:
Переважна більшість випадків анемій у вагітних — це залізодефіцитні анемії (90%), половина із них має поєднаний залізо- і фолієводефіцитний генез. Решта видів анемії у вагітних зустрічається відносно рідко.
За ступенем важкості анемії у вагітних поділяють на:
Найпоширенішими симптомами анемії у вагітних є:
У разі виявлення цих симптомів вагітним жінкам важливо своєчасно звернутись до акушера-гінеколога, у якого вони спостерігаються, здати загальний аналіз крові, феритин, інші необхідні обстеження для виявлення анемії та інших потенційних проблем зі здоров’ям, щоб отримати адекватне лікування.
Симптоми, викликані анемією у першому триместрі вагітності, охоплюють втому, слабкість, блідість шкіри. Ризики і потенційні ускладнення, пов’язані з анемією, виникають у тих випадках, якщо анемія важкого ступеня і вона є наслідком важких серйозних захворювань, часто хронічних.
Ризики анемії в другому триместрі вже більше позначаються на самопочутті вагітної жінки. Крім втоми, загальної слабкості, блідості шкірних покривів часто виникають такі симптомим, як-от одишка, запаморочення, підвищена чутливість і сприйнятливість інфекцій. Важка анемія протягом другого триместру може призвести до таких ускладнень, як-от передчасні пологи, затримка розвитку плода, низька вага його за народження.
Найвідчутніші і найважчі наслідки анемії — в третьому триместрі вагітності, особливо, коли це анемія важкого ступеня важкості. Вагітна жінка відчуває всі вищезазначені симптоми.
Існує велика ймовірність передчасних пологів, прееклампсії (пізнього гестозу, який проявляється підвищеним артеріальним тиском у вагітної, наявністю білка в сечі, появою набряків), слабкості пологової діяльності, дистресу плода, передчасного відшарування плаценти, кровотечі в пологах і післяпологовому періоді, гнійно-септичних ускладнень в післяпологовому періоді тощо.
У породіль з анемією середнього та важкого ступеня значно зменшені резерви для відновлення організму після крововтрати під час пологів, навіть невеликої.
Важка анемія в пізніх термінах вагітності може вплинути на стан плода, викликати затримку його росту, дистрес, вроджену анемію, інфекційні та септичні ускладнення.
Діти, народжені матерями з анемією під час вагітності, можуть бути більш сприйнятливими до вірусних інфекцій, пневмонії та алергії в ранньому вiцi.
В післяпологовому періоді у породіль з анемією часто відмічається порушення лактації, зменшення об’єму грудного молока, що може вплинути на стан харчування новонародженого.
Діагностика анемії у вагітних грунтується на клінічних симптомах, лабораторних показниках. Це — загальний аналіз крові (ЗАК), який охоплює вимірювання рівня гемоглобіну, кількості еритроцитів, гематокриту та інших показників; визначення феритину, заліза крові, фолієвої кислоти, вітаміну В12. Ці показники дають змогу лікарю визначити наявність, причину та ступінь важкості анемії.
Найчастіше лікування анемії у вагітних передбачає усунення її причини, тобто призначення препаратів заліза, фолієвої кислоти, вітаміну В12 перорально та парентерально за середнього та тяжкого ступеня анемії.
За анемії кількість заліза, яке вагітна отримує перорально, складає 40–200 мг заліза на день (залежно від ступеня анемії).
Через 2–4 тижні після початку лікування пацієнтам слід проводити повторний моніторинг рівня гемоглобіну. Адекватна відповідь на пероральний прийом заліза визначається, як підвищення рівня гемоглобіну на 10 або 20 г/л через 2 або 4 тижні відповідно.
Важливим є адекватне і збалансоване харчування вагітних, споживання продуктів, які багаті на залізо, як-от червоне м’ясо, печінка, риба, горіхи, сухофрукти, зелені листові овочі та бобові.
У важких випадках анемії можуть зробити переливання крові в акушерських стаціонарах.
Важливим є лікування основної патології, якщо анемія є наслідком захворювань шлунково-кишкового тракту, кровотечі, аутоімунних патологій.
В акушерстві не менш важливим, ніж усунення причин анемії, є лікування її наслідків, тобто призначення препаратів, направлених на корекцію матково-плацентарно-плодового кровотоку, симптоматичної терапії, які прискорять усунення негативної симптоматики з боку майбутньої матері, нормалізують показники стану плода.
Профілактичний прийом препаратів заліза на етапі прегравідарної підготовки (у порівнянні з відтермінуванням прийому до моменту встановлення вагітності) призводить до нормалізації запасів заліза у майбутньої матері під час вагітності та після пологів, а також до покращення запасів заліза у новонароджених.
В медичних центрах «Мати та дитина» у Львові, Житомирі, Києві ви зможете отримати якісну консультацію лікарів із використанням передових методів обстеження. В наших центрах ви отримаєте не лише висококваліфіковану медичну допомогу, а також відчуєте увагу, турботу і тепле ставлення нашого персоналу, спрямовані на те, щоб період вагітності був позитивним і незабутнім. Здоров'я майбутньої матері та її дитини є нашим пріоритетом.
Щоб записатись на консультацію до гінеколога, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Червак Наталія Миколаївна – акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, лікар УЗ-діагностики.
Джерела:
https://obgyn.onlinelibrary.wi...