(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) — це вид допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), що полягає у поєднанні сперматозоїда та яйцеклітини поза людським тілом. ЕКЗ — це складний процес, що охоплює вилучення яйцеклітин з яєчників та власне запліднення в лабораторних умовах. Отримані ембріони живуть в ембріобоксі до п’яти діб, після чого можуть бути перенесені до порожнини матки. Вагітність настає, коли ембріон імплантується (самостійно прикріпитися до слизової оболонки матки).
Для зачаття малюка необхідні узгоджені дії та командна робота медиків із парою. Репродуктолог насамперед збирає анамнез, проводить обстеження і за потреби призначає лікування. Пара повинна неухильно дотримуватися рекомендацій, отриманих в клініці, та піклуватися про своє здоров'я.
Для підготовки необхідно пройти медичне обстеження, щоб лікарі вивчили загальний стан здоров'я пари та особливості їх репродуктивної системи.
Здоров'я жінки визначається такими аналізами:
Після проходження всіх аналізів та отримання результатів жінці дається висновок терапевта про те, що їй можна/не можна виношувати плід. Такий дозвіл має піврічний термін дії.
Чоловіки проходять такі обстеження:
При плануванні обстеження важливо зважати на терміни актуальності аналізів, про які детально інформує персонал клініки.
До того ж лікар може призначити додаткові аналізи й чоловікам, і жінкам.
Для успішного ЕКЗ-запліднення парам необхідно подбати про своє здоров'я, тому потрібно позбутися:
Важливо також:
Перед програмою ЕКЗ необхідно досягти ремісії хронічних захворювань та медикаментозної компенсації обмінних чи гормональних порушень. Усі вогнища запальних процесів мають бути сановані. Початок програми можливий за відсутності гострих захворювань.
Основні етапи циклу ЕКЗ:
Найбільш активних дій з боку пари потребує перший етап. Саме в ці 10–12 днів потрібно щоденно вводити препарати та 3–4 рази з’явитися на огляд до лікаря.
Кульмінаційна точка програми — пункція яєчників. В цей день необхідна присутність чоловіка для здачі сперми.
Протягом культивування ембріонів відбувається їх природний добір, і це залежить насамперед від вихідної якості яйцеклітин та сперматозоїдів. У підсумку ембріони хорошої якості досягають стадії бластоцисти та можуть бути перенесені до порожнини матки чи заморожені (вітрифіковані).
Одночасно можна перенести не більше двох ембріонів. Сучасною репродуктивною наукою вітається селективне перенесення одного ембріона. Решта стануть вашим резервом для наступної спроби чи вагітності.
Якщо ембріон переносять до порожнини матки одразу після культивування, вся процедура триває один менструальний цикл. Заморожування ембріонів дає змогу відкласти перенесення на необмежений час, якщо це необхідно за медичними показаннями чи через особисті причини пари. Цей час може бути використаний на підготовку, оздоровлення та очікування результатів обстеження ембріонів. Надалі проводять підготовку ендометрія (внутрішньої слизової оболонки матки) до зустрічі з ембріоном, що разом з підтримкою другої фази циклу та очікуванням результату ХГЛ триває ще один менструальний цикл. Отже, від старту програми до отримання результату проходить близько трьох менструальних циклів.
ЕКЗ не повинно руйнувати звичний спосіб життя пари. Звісно, періодично потрібно буде викроювати час на огляди, потреба в яких виникає в терміни, що залежать від фізіологічних процесів і можуть не збігатися з робочим графіком чи іншими планами. Однак, значна частина пар проходять процедуру ЕКЗ, не випадаючи з професійного і соціального життя. Звісно, існують певні рекомендації щодо поведінки в цей період, а саме:
Ціна процедури ЕКЗ у всіх клініках встановлюється залежно від виду маніпуляцій, протоколів стимуляції, діагностики. А також на вартість можуть впливати лікування супутніх захворювань та медикаментозна підтримка.
ЕКЗ в природному циклі. В цій програмі ми намагаємося отримати одну єдину яйцеклітину, що виросла самостійно, та використати її для запліднення. До плюсів такої процедури належать незначне медикаментозне навантаження та порівняно невисока вартість, До мінусів — складне прогнозування перебігу програми та результату (адже ми повністю підлаштовуємося під природний цикл), а також невелика кількість вихідного матеріалу.
Класичне ЕКЗ у стимульованому циклі проводять з застосуванням різних протоколів, найпоширенішими серед яких є довгий з агоністами гонадотропін-рилізинггормону та короткий з антагоністами гонадотропін-рилізинггормону. Як видно з назви, вони різняться за тривалістю та групами препаратів, що в них застосовуються. Кожен з них має свої переваги, які лікар обов’язково враховує при виборі. Плюси класичного ЕКЗ — висока керованість процесу, а також наявність більшої кількості ооцитів, що дає можливість вибору та створення резерву на майбутнє. До мінусів зарахуємо медикаментозне навантаження та порівняно високу вартість.
М’які та модифіковані протоколи ЕКЗ є певним компромісом між природними та стимульованими циклами, що поєднують їхні плюси та мінуси.
З розвитком репродуктології можливість ускладнень в ЕКЗ зведено до мінімуму.
Завдяки удосконаленню протоколів стимуляції та плановій вітрифікації усіх ембріонів з подальшим перенесенням у кріоциклі дали змогу повністю позбутися важких синдромів гіперстимуляції та довести частоту форм середньої важкості до поодиноких епізодів. Легка гіперстимуляція загрози жіночому здоров’ю не несе.
Іноді після пункції трапляється кровотеча з яєчника. Однак, наявність в клініці хірургічної бригади дає змогу швидко усунути й цю небезпеку. За допомогою лапароскопії пошкоджену судину одразу точково коагулюють і не допускають суттєвої крововтрати.
Автор: Воробей-Вихівська Віра Миколаївна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Джерела:
https://www.plannedparenthood....
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/b...
Дата оновлення статті: 07.12.2023
Вiдгуки