(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Синдром Жильбера — це негемолітична жовтяниця, є спадковим захворюванням, що характеризується підвищенням рівня непрямого білірубіну в крові. Вважається доброякісною гіпербілірубінемією через її непрогресивний характер і відсутність дисфункції печінки.
Основною причиною виникнення синдрому Жильбера визначають генетичну мутацію, а саме мутації в гені, який кодує фермент УДФ-ГТ (уридиндифосфат глюкуронілтрансфераза). Цей фермент має вирішальне значення для зв’язування вільного білірубіну в печінці. Простими словами мутація призводить до неефективної обробки білірубіну, спричиняючи його накопичення в крові та подальшу жовтяницю. Зазвичай дитина успадковує мутований ген від одного або обох батьків.
Хоча першопричиною є генетична мутація, деякі чинники можуть спровокувати клінічні прояви синдрому Жильбера. До них належать:
Як бачимо, синдром Жильбера загалом спричинений спадковою генетичною мутацією, але існує низка чинників, які можуть спровокувати клінічні прояви захворювання. Тому розумним рішенням може стати проходження діагностики синдрому Жильбера в медичних центрах «Мати та дитина», особливо якщо у ваших найближчих родичів є випадки періодичної гіпербілірубінемії.
Діагностика захворювання передбачає поєднання анамнезу та низки лабораторних та візуалізаційних досліджень.
Лабораторна діагностика охоплює:
Візуалізаційні методи діагностики:
Також лікар-гастроентеролог може назначити додаткові дослідження на маркери вірусного гепатиту для виключення інших причин гіпербілірубінемії.
Якщо у людини немає клінічних симптомів, спеціальне лікування не призначають. Однак таким пацієнтам все одно необхідно притримуватись збалансованої дієти та не нехтувати відпочинком.
У періоди загострення пацієнтам призначають фототерапію, яка сприяє прискоренню виведення білірубіну з організму, дотримання дієти для здоров'я та розвантаження печінки, а також курс сорбентів та вітамінів.
Синдром Жильбера, також відомий як доброякісна гіпербілірубінемія, був описаний понад 100 років тому. Зазвичай це вважається фізіологічною аномалією, що характеризується помірним підвищенням системного рівня некон’югованого білірубіну за відсутності будь-якого основного захворювання печінки чи явного гемолітичного захворювання.
Однак після повторного відкриття потужних антиоксидантних ефектів білірубіну наприкінці 1980-х років, а також численних внутрішньоклітинних сигнальних шляхів, на які впливає білірубін, постійно зростає кількість доказів, які свідчать про те, що люди з синдромом Жильбера можуть отримати користь від легкої гіпербілірубінемії та насправді захищені від розвитку широкого спектру «хвороб цивілізації», як-от серцево-судинні захворювання, деякі види раку, а також аутоімунні або нейродегенеративні захворювання.
Загострення синдрому Жильбера може виникати внаслідок вживання деяких препаратів, які пригнічують експресію гена UGT1A1 або діють як субстрати, що конкурують з білірубіном за фермент UGT1A1.7 В обох випадках біотрансформація ксенобіотиків може бути порушена, що призводить до потенційно токсичних негативних ефектів. Типовими прикладами таких препаратів є іринотекан, що використовується у пацієнтів, хвортих на рак товстої кишки, та атазанавір — противірусний засіб, який використовується для лікування ВІЛ-інфекції.
Наразі Нідерландська робоча група з фармакогенетики та Французька мережа фармакогенетики вважають визначення генотипу UGT1A1 необхідним перед початком лікування іринотеканом та атазанавіром. Також Європейське агентство з лікарських засобів та Управління з контролю за продуктами та ліками США рекомендують вивчати інгібування UGT1A1 під час тестування нових ліків, адже гіпербілірубінемія, спричинена різними ксенобіотиками, часто розглядається як негативний ефект або навіть як ознака лікарсько-індукованого ураження печінки.
В медичних центрах «Мати та дитина» ви можете здати аналіз на синдром Жильбера який називається:
Наразі цей аналіз є найдосконалішим методом діагностики синдрому Жильбера. Саме цей аналіз вивчає кількість повторів ТА в промоторній ділянці гена UGT1A1 (в нормі їх не більше 6) за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) у реальному часі.
Серед переваг аналізу можна визначити:
Щоб записатись на консультацію до гастроентеролога у Києві, Львові, або Житомирі, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Переїденко Тетяна Іванівна — генетик.
Джерела:
Вiдгуки