Короткий опис процесу
Рецептори ТТГ - це білкові молекули, на які організм може реагувати, як на чужорідний білок, виробляючи аутоантитіла. За способом впливу антитіла до рецепторів ТТГ поділяють на:
стимулюючі - підвищують чутливість рецепторів ТТГ та стимулюють вироблення гормонів ЩЗ. У результаті відзначаються ознаки гіпертиреозу або дифузного зобу; блокуючі антитіла до ТТГ пригнічують синтез Т3 і Т4, руйнують клітинну структуру залози, фпризводять до розвитку гіпотиреозу або атрофії ЩЗ. Аналіз не диференціює антитіла до рецепторів ТТГ, а показує загальну їх кількість, але так як підвищені антитіла обох типів негативно впливають на структуру та функцію залози, то деталізація необов'язкова.
Кому необхідний аналіз на АТ рТТГ
Показанням до направлення на проведення аналізу є:
Тиреотоксикоз. Пацієнта направляють на дослідження для уточнення природи патології. При виявленні антитіл до рецепторів ТТГ причиною захворювання, із великою ймовірністю, є аутоімунна патологія, що вимагає особливої тактики лікування. Базедова хвороба. У процесі терапії хвороби Грейвса або Базедової потрібен контроль за ефективністю застосованої терапії. Якщо антитіла до ТТГ поступово зникають, то це служить сигналом, що було розроблено адекватне лікування, не потребуюче перегляду та корекції. Коли буде зафіксовано норму вмісту антитіл, лікування припиняється. Вагітність у жінки, яка страждає тиреотоксикозом. Антитіла до ТТГ мають здатність подолувати плацентарний захист і мігрувати в кровотік плоду, викликаючи порушення функцій ЩЗ. Аналіз на АТ до рецепторів ТТГ є єдиним методом виявлення патології ЩЗ у вагітних, оскільки інші інструментальні методи представляють небезпеку для плода.
В результаті досліджень венозної крові за допомогою імунноферментних чи імунохімічних методів пацієнт отримує бланк із отриманим значенням та референтним показником. Результат оформлюють у вигляді наступного висновку:
Інтервал отриманих значень (МЕ/л) Результат аналізу ˃ 1,5 від'ємний 1,5-1,75 проміжний ˂ 1,75 позитивний Норма вмісту антитіл складає 0-0,99 МЕ/мл. Референтні значення вказуються, так як в кожній лабораторії вони можуть бути свої, що обумовлено реактивами від різних виробників. Якщо показники підвищені, то потрібно провести додаткові дослідження та призначити лікування. Від'ємний і проміжний результат також повинен бути підтверджений іншими дослідженнями.
Підготовка до дослідження
При проведенні досліджень крові необхідно дотримуватися загальних правил підготовки до взяття матеріалу:
перед аналізом не їсти протягом 8-12 годин, пити тільки воду без газу; за 3-4 години припинити куріння; накануне (за 1-2 дні) уникати хвилювань, стресів, інтенсивних фізичних навантажень; виключити прийом стероїдних гормонів, оральних контрацептивів, антибіотиків та інших препаратів, які можуть викривити результати тестування.
Вiдгуки