Пролактин - гормон, який виробляється аденогипофизом і тісно пов'язаний з дітонародженням. Пролактин утворює комплекси з рецепторами, локалізованими в молочній залозі, і впливає на зростання, формування залози і утворення грудного молока, тому його називають ще й лактогенним або маммотропним гормоном.
Характеристика пролактину
Пролактин має клітини-мішені не лише в грудних кайданах, але і в інших органах. У грудній залозі гормон пролактин відповідає за:
- секрецію молозива;
- перетворення молозива в зріле молоко;
- зростання грудних залоз;
- збільшення кількості часточок і проток в грудях.
Також пролактин забезпечує близько 80 реакцій і більш біологічних функцій:
- дозрівання фолікулів;
- регулювання таксіса яйцеклітин і сперматозоїдів;
- збільшує продукцію ендогенного інтерферону і імуноглобулінів G і M;
- підвищення кількості пролактину є маркером відторгнення органу після пересадки;
- впливає на рецептори клітин підшлункової залози, викликаючи інсулінорезистентність;
- сприяє утриманню рідини в нирках і в організмі в цілому;
- бере участь в транзиті калію і натрію;
- пригнічує затримку рідини в амніоні.
При дослідженні на пролактин біохімічний і імуноферментний аналіз показують різні результати, що обумовлено будовою гормону.
Регуляція виділення гормону пролактину здійснюється декількома системами. Вирізняється в нервовій системі дофамін, блокує синтез пролактину гіпофізом. Стимулюють активність пролактину естроген, який не тільки змушують виділятися гормон у великих кількостях, але і стимулюють ріст клітин, що синтезують лактотропін.
На кількість виділяється гормону впливають і механорецептори, що локалізовані в сосках. Колись новонародженого прикладають до грудей, він дратує чутливі рецептори, що передають сигнал в моз, г і молоко починає виділятися.
При вагітності рівень пролактину високий, але виділення з грудної залози молока контролюється прогестероном. Тільки при виході плаценти відбувається зниження кількості прогестерону і у жінок з грудей молоко виділяється.
Але на рівень пролактину надає стимулюючу дію не тільки гормональний фон і стимуляція механорецепторів сисним дитиною. Високий рівень гормону можуть спровокувати:
- інтенсивний масаж комірцевої зони;
- гормон стресу;
- високі фізичні навантаження;
- грубе нижню білизну;
- терапія з застосуванням гормональних препаратів;
- прийом оральних контрацептивів;
- білкова дієта;
- заняття сексом;
- менструальний цикл.
Саме високий рівень гормону не дозволяє жінці завагітніти під час лактації. При вагітності пролактин синтезують не тільки клітини гіпофіза, але і плаценти. У амніотичної рідини кількість гормону досягає високих значень. Вже на 5-7 день розвитку гіпофіз плода починає синтезувати гормон пролактин, а починаючи з 20 тижня його кількість прогресивно зростає.
Перед родоразрешением в крові плода виявляється 250-350 нг / мл пролактину. А у новонароджених його рівень в 10 разів перевищує норму пролактину у дорослих. Однак до кінця першої тижні життя кількість гормону приходить до референсним значенням.
Пульсація виділення пролактину простежується не тільки в протягом місяця, але і протягом доби. Максимального значення показник досягає в середини сну, потім він поступово знижується і до полудня стає мінімальним.
Цикл повторюється кожні 95 хвилин та в добу їх налічується 15. Але ці коливання нормальні, якщо немає зовнішніх факторів або патології укладаються у референтний інтервал. Пік вивільнення лактогенного гормону у чоловіків припадає на 05 годин, а у жінок - 1-5 годин ранку. Велика кількість функцій, які виконуються пролактіном, зумовлює важливість проведення аналізу.
Коли необхідно робити аналіз
Показанням до призначення досліджень рівня маммотропного гормону є:
- ниркова недостатність;
- аменорея;
- цироз печінки;
- гіповітаміноз вітаміну В6;
- новоутворення в гіпофізі;
- травми грудної клітки;
- аутоімунні патології;
- вагітність та ін.
Для того щоб достовірність результату аналізу була високою, слід зайнятися підготовкою до нього заздалегідь.
Правила підготовки до дослідження
Перед здачею біоматеріалу потрібно уточнити у лікаря, на який день здавати аналіз жінкам. Так як кров для дослідження беруть з вени, то слід дотримуватися загальних рекомендацій:
- здавати матеріал на голодний шлунок;
- прийти до лабораторії з 8 до 12 годин, але не раніше, ніж через 3 години після пробудження;
- за 1 день до аналізу на пролактин не рекомендується займатися сексом, нервувати, вживати алкоголь;
- за 3-4 години - не курити;
- напередодні не приймати гормональні препарати;
- перш ніж здавати аналіз, слід у лікаря уточнити список заборонених до прийому напередодні аналізу медичних препаратів,
- аналіз на пролактин у жінок беруть на 1-3 день місячного циклу;
- не допускати механічного впливу на грудні залози.
Вiдгуки