Соматотропний гормон (СТГ) виробляється гіпофізом, залозою внутрішньої секреції, розташованою в головному мозку. Він бере участь у багатьох обмінних процесах, але гормоном росту названо за свою основну функцію: зростання дитини. У дорослих гормон підтримує м'язову масу, регулює густину кісток, бере участь в обміні глюкози, жирних кислот та інших процесах, а як нейромедіатор впливає на когнітивні здібності.
Коли показаний аналіз на СТГ
Аналіз на соматотропін призначають:
- за проблем зростання у дітей;
- за підозри на акромегалію у дорослих;
- за остеопорозу, не пов'язаного із віком;
- за м'язової слабкості, надмірної стомлюваності, аномальної пітливості;
- за підозри на дисфункцію гіпофіза.
Як підготуватися до аналізу на соматотропін
Для аналізу на прогестерон використовується венозна кров, взята натще.
Щоб отримати максимально правдиві результати тесту, рекомендовано:
- За кілька діб припинити вживання препаратів, які можуть вплинути на результат (наприклад, біотин, або вітамін В7). Це має бути погоджено з лікарем, точний термін скасування залежить від конкретного препарату.
- За добу виключити значне фізичне навантаження та уникати емоційної перенапруги.
- За добу виключити вживання алкоголю.
- Не вживати їжу за 8–12 годин до дослідження.
- Не палити за 3 години до дослідження.
Від інших аналізів тест на СТГ відрізняється тим, що складається з кількох частин: тест на сироватковий СТГ, стимуляційна проба, проба на пригнічення, тест на чинник інсуліноподібного росту-1. Це дає змогу отримати максимум інформації про особливості синтезу та обміну соматотропіну.
Розшифровка результату: підвищений та знижений соматотропін
Для кожного віку є референсні (нормальні) значення соматотропіну. Відхилення від референтних значень у той чи інший бік можуть бути ознакою патології, але оцінювати їх може лише лікар, зіставляючи з клінічною картиною та результатами інших аналізів.
Підвищений СТГ виявляється за:
- гіпофізарної пухлини;
- акромегалії у дорослих;
- гігантизму у дітей.
- Причини зниженого соматотропіну:
- гіпопітуїтаризм (зниження функції гіпофіза);
- синдром Ларона;
- гіпофізарний нанізм.
Знижений та підвищений СТГ у дітей та дорослих
Підвищений соматотропін
Пік концентрації та активності гормону росту посідає дитячий вік. Діти активно ростуть, набирають м'язову масу, розвиваються розумово та емоційно. Якщо дитина росте дуже швидко, так швидко, що темп її зростання виходить за межі норми, можна запідозрити гігантизм. Відхилення від норми можуть бути помітні вже в ранньому віці, але частіше стають явними у 9–11 років.
Якщо синтез СТГ підвищується після завершення пубертату, коли епіфізарні зони росту кісток закрилися і зростання кістяка припинилося, розвивається акромегалія. Зазвичай це відбувається у проміжку 20–40 років. Акромегалія характеризується потовщенням кісток, огрубленням рис обличчя, гіпертрофією м'яких тканин обличчя, кистей та стоп.
Знижений соматотропін
Нестача гормону росту у дитячому віці призводить до карликовості, або низькорослості, залежно від ступеня дефіциту та часу його появи. Симптоми включають і низьке зростання, й затримки у розвитку дитини.
Зниження рівня СТГ призводить до м'язової слабкості, недостатньої щільності кісток, що проявляється у схильності до переломів, підвищеної стомлюваності, порушення жирового обміну. Нерідко ці симптоми супроводжує безплідність, і хоча вона безпосередньо не викликається низьким СТГ, але є проявом загальної гіпофізарної недостатності, оскільки в гіпофізі також виробляються гормони, що відповідають за репродукцію.
Медичні центри "Мати та Дитина" готові допомогти вам у Києві, Львові та Житомирі. Наші послуги доступні для вас, і ви можете легко записатися на прийом онлайн або шляхом телефонного дзвінка.
Інформація оновлена: 07.11.2023р.
Вiдгуки