пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Необструктивна азооспермія та її лікування методом Micro-TESE

Головна
|
Послуги
|
Необструктивна азооспермія та її лікування методом Micro-TESE

Необструктивна азооспермія та її лікування методом Micro-TESE

Азооспермія обструктивна та необструктивна

За оцінками фахівців азооспермія, стан, за якого в еякуляті немає сперматозоїдів, зустрічається у 1% чоловіків і є причиною 10–15% чоловічої безплідності. Азооспермія буває обструктивною та необструктивною. За обструктивної (ОА) сперматозоїди виробляються яєчками, але через перешкоди в сім'явиносних шляхах не потрапляють в еякулят, а причиною необструктивної азооспермії (НОА) є порушення синтезу сперматозоїдів.

НОА становить до 60% всіх випадків азооспермії. Зазвичай вона є наслідком крипторхізму, перекруту яєчка, орхіту або синдрому Клайнфельтера. Висока ймовірність НОА за невеликого обсягу яєчок та/або підвищеного рівня ФСГ (фолікулостимулювальний гормон).

Хірургічне лікування НОА

Ще недавно чоловіки з НОА вважалися абсолютно безплідними, а єдиною можливістю батьківства для них було використання донорських сперматозоїдів. Пізніше було встановлено, що ізольовані вогнища сперматогенезу все ж таки зберігаються в яєчках, і за допомогою біопсії можна отримати зрілі та активні сперматозоїди для подальшого використання в програмі ICSI — інтраплазматичної ін'єкції сперматозоїдів.

Для цього було створено декілька методик, серед яких:

  • TESA — надшкірна аспіраційна біопсія яєчок;
  • TEFNA — тонкоголкова аспіраційна біопсія яєчок;
  • TESE — відкрита біопсія яєчок;
  • Micro-TESE (Microsurgical Testicular Sperm Extraction) — мікродисекційна тестикулярна екстракція сперми.

Тонкоголкова аспіраційна біопсія TEFNA та черезшкірна аспіраційна біопсія яєчок TESA малоінвазивні, доступні за вартістю та нескладні у виконанні, проте за НОА мають низьку результативність у порівнянні з відкритою біопсією яєчок, не більше 10–20% за різними даними.

Традиційна відкрита біопсія TESE вдвічі ефективніша — 16,7–45% за різними даними. Вона відрізняється невисоким ризиком ускладнень та менш негативно впливає на подальшу функцію яєчок. Проте справжнім проривом став метод, відкритий у 1998 році та описаний Шлегелем, — Micro-TESE. Цей метод поєднав у собі переваги аспіраційної та відкритої біопсії. Мінімальна травматичність досягається завдяки точної ідентифікації ділянок активного сперматогенезу з допомогою хірургічного мікроскопа. Ефективність Micro-TESE становить 43–63%.

Micro-TESE

У ході хірургічного втручання за допомогою хірургічного мікроскопа з 10–25 кратним збільшенням досліджується канальцева тканина яєчка. Таке збільшення дає змогу добре візуалізувати кровоносні судини та уникати їхнього травмування. Хірург знаходить поодинокі звивисті насіннєві канальці, які відрізняються від судин великим діаметром та опаловим кольором. Саме вони найбільш перспективні щодо сперматозоїдів, з них здійснюється екстракція. Якщо канальці не ідентифікуються, хірург бере кілька зразків тканини із різних ділянок яєчка.

Внаслідок цього витягується незначний обсяг канальцевої тканини. Кровотеча швидко усувається біполярною коагуляцією за допомогою мікропінцету, завдяки чому вдається мінімізувати операційну травму та кількість віддалених післяопераційних ускладнень, нерідких під час традиційної відкритої біопсії. Отриманий матеріал негайно передається ембріологу, який механічно обробляє та досліджує канальці, витягуючи з них сперматозоїди. Після діагностики сперматозоїди використовують для запліднення яйцеклітин партнерки у програмі ЕКО або ICSI, або піддають кріоконсервації з метою використання у наступних циклах.

Пацієнтів виписують додому у день операції. Протягом 10 днів їм рекомендовано відмовитися від фізичних навантажень, зокрема занять спортом та статевого життя. До зняття швів (8–10 днів після операції) слід один раз на день обробляти рану.

Показання:

  • синдром клітин Сертолі;
  • синдром Клайнфельтера;
  • гіпоплазія яєчок;
  • мікроделеція Y-хромосом в AZFc локусі.

Переваги Micro-TESE особливо помітні за синдрому «лише клітин Сертолі», оскільки дають змогу зберегти ділянки активного сперматогенезу.

Протипоказання:

  • інфекційні захворювання на гострій стадії;
  • ІПСШ (інфекції, що передаються статевим шляхом);
  • порушення згортання крові.

Ці протипоказання відносні, після їх усунення Micro-TESE може бути проведена.

Micro-TESE неефективна за:

  • синдрому де ля Шапеля (синдром ХХ-чоловіка);
  • повної мікроделеції Y хромосоми в AZFa- або AZFb-локусі.

Ці протипоказання є абсолютними.

На сьогодні мікрохірургічна біопсія яєчок Micro-TESE — найбільш ефективна та найбезпечніша методика отримання сперматозоїдів у пацієнтів з необструктивною формою азооспермії для подальшого штучного запліднення. Вона дає шанс на батьківство чоловікам із тяжкими порушеннями сперматогенезу.

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205