пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Остеопороз: фактори ризику, діагностика та лікування

Головна
|
Послуги
|
Остеопороз: фактори ризику, діагностика та лікування
ISO
Якість послуг відповідає міжнародним стандартам
18 101+
Діток народилось
20+
Репродуктологів

Остеопороз — це метаболічне захворювання кісток, що характеризується зменшенням кісткової маси та щільності, що призводить до крихкості та підвищеного ризику переломів. Це найпоширеніше метаболічне захворювання кісток у розвинених країнах, яке протікає повільно протягом кількох років. Діагностика остеопорозу зазвичай відбувається після падіння або удару, що призвів до перелому.

Чинники ризику остеопорозу

Ось перелік основних чинників ризику розвинення захворювання:

  • Вiк: Старший вiк.
  • Стать: Жінки частіше хворіють на остеопороз. Часто у жінок в менопаузі виявляють остеопороз через зниження рівня естрогену.
  • Сімейний анамнез: Остеопороз або переломи в сімейному анамнезі.
  • Рівень гормонів: Низький рівень статевих гормонів (естрогену у жінок, тестостерону у чоловіків). Проблеми зі щитовидною залозою можуть збільшити ризик появи остеопорозу.
  • Дієта: Низьке споживання кальцію та вітаміну D, надмірне споживання білка, натрію та кофеїну можуть сприяти втраті кісткової маси. 
  • Спосiб життя: Сидячий спосіб життя, надмірне вживання алкоголю та тютюну.
  • Захворювання: Певні захворювання, як-от ревматоїдний артрит, целіакія та хронічна хвороба нирок, можуть сприяти розвиненню остеопорозу.
  • Прийом ліків: Тривале застосування кортикостероїдів та інших ліків, які впливають на здоров’я кісток, також може призвести до остеопорозу.

Діагностика остеопорозу

Для діагностики захворювання необхідно зібрати комплексний анамнез, а також провести фізикальне обстеження для виявлення симптомів і чинників ризику. 

  • Одним із основних етапів діагностики остеопорозу є визначення мінеральної щільності кісткової тканини, що називається денситометрія. Кісткова денситометрія (DXA або DEXA) — коротка та безболісна процедура, яка вимірює мінеральну щільність кісткової тканини. Зазвичай діагностика триває не більше ніж п’ять хвилин i рекомендується кожні два роки для осіб з підвищеним ризиком і щорічно для осіб з остеопорозом або остеопенією.
  • КТ хребта використовується для отримання детальних зображень хребта та оцінки стану кісток.
  • Лабораторна діагностика, як-от аналізи крові для визначення рівня гормонів, вмісту вітаміну D, кальцію та фосфору. Ці тести допомагають оцінити метаболізм кісток і загальний стан здоров’я.
  • Рентгенологічні дослідження може бути рекомендовані для підтвердження наявності переломів.
  • Онлайн-оцінка ризиків FRAX допомагає передбачити 10-річну ймовірність переломів стегна та великих переломів (хребта, стегна, плеча, передпліччя) у осіб віком від 40 до 90 років. Цей інструмент використовує алгоритми, засновані на чинниках ризику та даних про щільність кісток, щоб гарантувати персоналізовану оцінку ризику.

На основі результатів складається індивідуальний план лікування. Рання та точна діагностика остеопорозу має вирішальне значення для запобігання переломам та ефективного лікування захворювання. 

В медичних центрах «Мати та дитина» ми використовуємо передове генетичного тестування та традиційні методи діагностики, гарантуючи ретельне обстеження та індивідуальні плани лікування.

Лікування остеопорозу

Лікування та профілактика охоплює кілька етапів, спрямованих на зменшення втрати кісткової маси, прискорення відновлення кісткової тканини та запобігання ускладненням. Серед сучасних методів лікування остеопорозу визначають:

  • Зміни способу життя, а саме споживання продуктів, багатих на кальцій, регулярні та помірні фізичні вправи, зменшення споживання кави, відмова від куріння та обмеження вживання алкоголю.
  • Прийом анаболічних препаратів, що стимулюють формування кісток.
  • Замісну гормональна терапія для жінок у постменопаузі.
  • Добавки вітаміну D і кальцію.
  • Фізіотерапевтичні методи, як-от електрофорез, кінезотерапію та ЛФК, магнітотерапію, мезотерапію та лазерну терапію.
  • Хірургічне лікування охоплює кіфопластику, а саме декомпресію хребта та відновлення вертикального положення, зрощення хребта для підвищення стабільності та запобігання утворенню кісткової шпори, блокада спинномозкового нерва та вертебропластика для «склеювання» хребта в правильному положенні, що запобігає деформації кісток.

Однак ефективне лікування може бути призначене лише фахівцем і лише після комплексної діагностики.

Що кажуть дослiдження?

Приблизно 10 мільйонів чоловіків і жінок у США мають остеопороз, метаболічне захворювання кісток, що характеризується низькою щільністю кісток і погіршенням архітектури кісток, що підвищує ризик переломів. Загалом більшість організацій рекомендують усім пацієнтам у віці понад 50 років з переломами проходити скринінг МЩКТ.

Користь скринінгу для раннього виявлення остеопорозу була продемонстрована в дослідженні Barr et al, у якому взяли участь 4800 жінок віком від 45 до 54 років. Після дев’ятирічного спостереження збільшення використання замісної гормональної терапії та інших методів лікування остеопорозу призвело до зниження ризику переломів на 25,9%. 

В розвинутих країнах препарати проти остеопорозу включають бісфосфонати, інгібітори рецепторного активатора ліганду ядерного фактора каппа-В, агоністи/антагоністи естрогену, аналоги паратиреоїдного гормону та кальцитонін. Нові методи лікування охоплюють інгібітор катепсину К та моноклональне антитіло проти склеростину. 


Аналізи на остеопороз в медичних центрах «Мати та дитина»

В медичних центрах «Мати та дитина» у Києві, Львові, та Житомирі ви можете пройти лабораторне дослідження для виявлення остеопорозу:

  • Пакет №48 (Генетика. Остеопороз): 9339 Вітамін D3, ген рецептора VDR та 9338 Ген COL1A1 (остеопороз)

Цей пакет досліджень оцінює варіації гена VDR, який може впливати на здатність організму використовувати вітамін D, що є критично важливим компонентом для здоров’я кісток, а також ген, який кодує колаген типу I, основний структурний білок у кістках. Варіації цього гена можуть впливати на міцність кісток і сприйнятливість до остеопорозу.

Щоб записатись на консультацію до фахівця медичного центру «Мати та дитина», будь ласка, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером. 

 

Автор: Переїденко Тетяна Іванівна — генетик.

 

Джерела:



Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205