Іноді овуляцію можуть порушувати гормональний дисбаланс, хронічний стрес, запальні захворювання сечостатевої системи, інфекції, що передаються статевим шляхом, або ендокринні розлади. У цих випадках у жінки може розвинутися фолікулярна кіста яєчника.
Фолікулярна кіста яєчника утворюється, коли зріла яйцеклітина з поточного менструального циклу не вивільняється, а замість цього залишається у своєму фолікулі, утворюючи заповнений рідиною мішок або кісту. Цей тип кісти найчастіше виникає в правому яєчнику, який має тенденцію бути більш активним, водночас кіста обох яєчників зустрічається рідко.
Фолікулярні кісти також відомі як доброякісні або функціональні, найчастіше зустрічаються у жінок репродуктивного віку, інколи у дівчат препубертатного віку, але відсутні в жінок у постменопаузі.
Більшість фолікулярних кіст невеликих розмірів безболісні, не є злоякісними та не несуть загрози життю. Часто фолікулярна кіста яєчника розсмоктуються сама собою протягом кількох менструальних циклів. Однак, у рідкісних випадках вона може спричинити ускладнення, які потребують медичної допомоги. Саме про це ми поговоримо в статті.
Причини виникнення фолікулярних кіст яєчника
Цей стан зазвичай пов’язаний з порушеннями в ендокринних і метаболічних процесах організму, зокрема це стосується овуляції. Головним чинником є гормональний дисбаланс внаслідок різних проблем, зокрема дисфункції яєчників, неправильного використання контрацептивів, а саме екстреної, або стимуляції овуляції.
До того ж утворення фолікулярної кісти яєчника може бути пов’язане з кількома чинниками:
- перенесені в минулому аборти або операції на репродуктивних органах;
- хронічне запалення яєчників;
- інфекції, що передаються статевим шляхом;
- надмірні фізичні навантаження;
- часті сильні стреси.
Симптоми фолікулярної кісти яєчника
Як ми вже зазначили, у багатьох фолікулярна кіста протікає безсимптомно. Однак, якщо кіста збільшується до 50 мм або більше, можуть виникнути такі симптоми:
- Затримка менструації: якщо у жінки немає місячних протягом 1,5–2 місяців і тест на вагітність негативний, існує висока ймовірність розвитку фолікулярної кісти.
- Нерегулярний менструальний цикл: може проявлятися у вигляді сильної кровотечі, тривалих місячних або міжменструальних виділень.
- Біль внизу живота: тупий біль може виникати внизу живота або навколо ураженого яєчника, часто супроводжується дискомфортом і відчуттям переповнення. Біль може бути наслідком зростання кісти, яка тисне на сусідні нерви і порушує кровопостачання тканин.
Діагностика фолікулярної кісти яєчника
Гінеколог може виявити фолікулярну кісту під час бімануального вагінального дослідження, помітивши збільшення розміру або ущільнення яєчника з обох боків. Однак, щоб підтвердити діагноз і виключити інші можливі захворювання, необхідні додаткові дослідження.
До діагностичних методів належать:
- УЗД: основний метод, що допомагає підтвердити наявність фолікулярної кісти шляхом точного визначення розміру, розташування та характеристик кровотоку. На УЗД фолікулярна кіста яєчника має вигляд однокамерного округлого утворення з тонкими гладенькими стінками та прозорим вмістом всередині.
- Лапароскопія: виконується терміново, якщо є підозра на розрив кісти або перекрут її ніжки. Ця малоінвазивна процедура може і діагностувати, і лікувати кісту шляхом резекції.
- КТ або МРТ: за їх допомогою можна провести диференційний діагноз, щоб відрізнити фолікулярну кісту від інших потенційних захворювань.
- Аналізи крові: можуть бути призначені для оцінки рівня гормонів і перевірки онкологічних маркерів (антигенів), що дає додаткове розуміння структури кісти.
Лiкування фолікулярної кісти яєчника
Після діагностики фолікулярної кісти яєчника лікування підбирається індивідуально для кожної пацієнтки. Лікар враховує такі чинники, як-от розмір кісти, розташування, вік пацієнтки та індивідуальний стан здоров’я. Для невеликих кіст може бути рекомендовано спостереження протягом 1–3 місяців, оскільки багато з них можуть розсмоктатися самостійно. Медикаментозне лікування також має місце, хоча його ефективність у зменшенні фолікулярних кіст обмежена.
Якщо кіста більша або продовжує рости, можна порадити хірургічне видалення. Зазвичай використовується лапароскопія — малоінвазивна операція, яка виконується через невеликі розрізи черевної порожнини, щоб повністю видалити кісту, зберігаючи функцію яєчника, мінімізуючи травматизацію, зменшуючи крововтрату та гарантуючи швидке одужання.
Для зниження ризику утворення кісти рекомендуються регулярні гінекологічні огляди, а за потреби — регуляцію гормонального фону. Збалансоване харчування, помірна фізична активність і уникнення гарячих ванн, особливо якщо є схильність до кіст.
Що кажуть дослiдження?
Етіологія фолікулярної кісти яєчника коливається від фізіологічно нормальних (фолікулярні або лютеїнові кісти) до злоякісних пухлин яєчників. Кіста яєчника може виникнути в будь-якому віці, але частіше зустрічається в репродуктивному віці та збільшується у жінок у період менструації через ендогенне вироблення гормонів.
Серед головних чинників ризику розвитку фолікулярної кісти яєчника визначають:
- лікування безпліддя;
- вагітність;
- гіпотиреоз;
- куріння;
- перев’язка маткових труб.
Попри те, що значна частина кіст яєчників є випадково дiагностованими під час гінекологічного обстеження або під час візуалізації органів малого таза, детальний огляд з урахуванням сімейного та/або гінекологічного анамнезу слід проводити під час кожного візиту.
Кіста яєчника може протікати і симптоматично, і безсимптомно. Симптоми, які можуть відчувати жінки є односторонній біль або тиск у нижній частині живота. Біль може бути періодичним або постійним і характеризуватися як різкий або тупий. У разі розриву кісти або перекруту яєчника у пацієнтки може раптово виникнути гострий сильний біль, нудота та блювота. Менструальний цикл може стати нерегулярним і може виникнути аномальна кровотеча.
Хірургічні показання охоплюють підозру на перекрут яєчника, гострий біль у животі та підозру на злоякісне новоутворення. Хірургічне втручання у жінок у передменопаузальному періоді надає пріоритет збереженню фертильності, і робляться всі спроби видалити якнайменше тканин яєчника. Вагітні пацієнтки з кістати теж потребують хірургічного лікування. Попри те, що лапароскопія безпечна в усіх триместрах вагітності, рекомендується проводити операцію в другому триместрі.
Регулярні візити до гінеколога мають вирішальне значення для збереження репродуктивного здоров’я та раннього виявлення фолікулярних кіст яєчника. В медичних центрах «Мати та дитина» ви можете записатись на консультацію до гінеколога та пройти всi необхiднi обстеження.
Щоб записатись на консультацію, залиште заявку на сайті чи зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Мовчук Уляна Степанівна — акушер-гінеколог.
Джерела:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560541/