пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Лапароскопія кісти яєчника: симптоми, причини захворювання та метод лікування

14.05.2024

На жаль, кісти яєчників поширені серед жінок. Захворювання вражає до 30% жінок різних вікових груп. Ймовірність розвитку кісти значно зменшується після менопаузи, оскiльки лише в 6% випадків захворювання діагностується у жінок у постменопаузі.

Але є й добра новина. Кісти яєчників зазвичай гарно піддаються лікуванню. Наприклад функціональні кісти, які є поширеними та часто пов’язані з менструальним циклом, можуть розсмоктуватися спонтанно без втручання. Однак інші типи кіст можуть вимагати медикаментозного або хірургічного втручання.

Причини виникнення кіст яєчників

Кіста яєчника зазвичай виникає з нерозірваного фолікула та є доброякісним новоутворенням. Часто безсимптомні кісти стають помітними, коли вони збільшуються в розмірах або якщо діагностовано полікістоз. Оскiльки яєчник — це орган жіночої репродуктивної системи, який виробляє гормони, частою причиною виникнення кіст є саме порушення гормонального балансу.

Яєчники виробляють естроген та прогестерон, які необхідні для регуляції менструального циклу, овуляції та вагітності. Також яєчники виробляють невелику кількість андрогенів, широко відомих як чоловічі гормони, які впливають на різні аспекти жіночого репродуктивного здоров’я.

Але існують й інші причини виникнення кіст яєчників:

  • генетична схильність;
  • ендокринні порушення;
  • перервані вагітності в анамнезі;
  • гінекологічні захворювання;
  • порушення обміну речовин;
  • ранній або пізній початок менструації;
  • затримка клімаксу;
  • препарати, що стимулюють овуляцію;
  • вживання гормональних препаратів.

Щоб зрозуміти основну причину появи кісти яєчників, лікарі використовують поєднання кількох методів діагностики, а саме анамнезу, фізикального огляду та аналізів: УЗД, аналізи крові для вимірювання рівня гормонів, як-от естрадіол, прогестерон, фолікулостимулювальний гормон (ФСГ) і лютеїнізувальний гормон (ЛГ), МРТ або КТ в деяких випадках.

Тому лікування кісти яєчника залежать від основної причини, розміру та характеристик кісти та наявності симптомів.

Симптоми кісти яєчника

Симптоми кісти яєчника залежать від таких чинників, як-от тип кісти, її розмір, розташування, а також від того, чи викликає вона ускладнення, взаємодіє з іншими органами чи структурами малого таза. Серед поширених симптомів новоутворень виділяють:

  • біль внизу живота, в тазу або попереку;
  • порушення менструального циклу;
  • біль під час статевого акту;
  • збільшення частоти сечовипускання;
  • здуття живота;
  • проблеми з фертильною функцією.

Варто зазначити, що часто кісти яєчників діагностуються під час обстеження. Ось чому лікарі завжди наголошують на дотриманні планових обстежень. Але якщо ви відчуваєте деякі з вищеперелічених симптомів, вкрай важливо звернутися до гінеколога для правильного діагностування та лікування.

Метод лапароскопії кісти яєчника

Лапароскопія — це малоінвазивна хірургічна процедура, завдяки якій можна швидко та ефективно оперувати внутрішні органи черевної порожнини та малого таза. Втручання охоплює створення невеликих розрізів, через які вставляється лапароскоп (тонка гнучка трубка з камерою). Під час лапароскопічної процедури камера передає зображення внутрішніх органів у режимі реального часу на монітор, щоб хірург міг з точністю візуалізувати проблему. 

Цей підхід має кілька переваг перед традиційною відкритою хірургією, зокрема:

  • швидке відновлення;
  • зменшення післяопераційного болю та дискомфорту;
  • менший ризик появи ускладнень, зокрема інфекцій та гриж;
  • кращий косметичний результат завдяки невеликим розрізам.

Після операції лапароскопії пацієнтка може повернутися до звичайного режиму життя протягом 1–2 днів. Завдяки новітнім технологіям гінекологічні операції зараз можна проводити набагато швидше та ефективніше.

Чи залишаються шрами після лапароскопії кісти яєчника?

Так, після лапароскопічної процедури на місці, де були вставлені хірургічні інструменти та лапароскоп у черевну порожнину, залишаються невеликі сліди від проколів. Зазвичай вони дуже маленькі, часто менше ніж 15 мм в довжину. З часом ці маленькі шрами стають майже непомітними. У багатьох випадках вони можуть зливатися з природними лініями та контурами вашої шкіри, стаючи менш помітними.

Однак процес загоєння та поява шрамів залежить від типу шкіри та індивідуальної здатності до загоєння. Щоб загоєння пройшло швидше, важливо ретельно дотримуватися інструкцій хірурга щодо післяопераційного догляду. 

Спеціальні мазі та креми можуть допомогти зменшити видимість неглибоких та недавніх рубців. Зазвичай в складі таких препаратів містяться спеціальні компоненти, що розгладжують пошкоджені тканини та посилюють кровообіг. Також можна спробувати лазерне шліфування шкіри. Процедура видаляє змертвілий шар шкіри та стимулює вироблення колагену та еластину, що призводить до регенерації тканин.

Якими можуть бути наслідки лапароскопії кісти яєчника?

Така операція загалом безпечна та ефективна, але може мати потенційні наслідки або негативні ефекти, про які вас повинен попередити лікар. Серед них відзначають:

  • післяопераційний біль або дискомфорт;
  • невеликий ризик інфікування;
  • післяопераційна кровотеча;
  • утворення рубцевої тканини;
  • рецидиви. 

Жінки зазвичай мають хороші шанси завагітніти та мати успішні пологи після хірургічного втручання. Загалом лікарі радять почекати 2–3 менструальних цикли після лапароскопії, адже цей період очікування гарантує належне загоєння та відновлення, оптимізує умови для зачаття та виношування дитини.

Що кажуть дослiдження?

За даними BMC Women's Health Journal, частота кіст яєчників становить 5–15%. Доброякісні кісти яєчників виявляють у 7% жінок, новоутворення часто зникають самостійно. Стійкі кісти яєчників, що досягають 10 см і більше, мають бути прооперовані. Саме лапароскопія є кращим методом у випадках, які вважаються доброякісними. Видалення лише кісти яєчника може бути запропоновано жінкам для збереження гормональної та репродуктивної функції яєчників. 

Дослідження охоплювало 112 жінок з великою доброякісною кістою яєчника. Втручання розпочалося з лапароскопії з подальшою керованою аспірацією кісти з наступною екстеріоризацією яєчника за допомогою мінілапаротомії та завершилось цистектомією за допомогою мікрохірургічної техніки. Первинним наслідком був рецидив кісти. Інші результати включали оцінку резерву яєчників і післяопераційний біль. Кількість жінок з рецидивом через 12, 18 і 24 місяці становила 5 (4,5%), 16 (14,3%), 20 (17,85%) відповідно. 

Лапароскопічне лікування кіст яєчників залежить від багатьох чинників, одним із яких є анамнез попередніх абдомінальних операцій. Ця методика пов'язана з багатьма перевагами, як-от мінімальна крововтрата, менший післяопераційний біль, акуратний вигляд рубця та коротший термін перебування в стаціонарі. Таким чином, лапароскопічний підхід став стандартом для доброякісних малих кіст яєчників.

Консультація гінеколога у Львові, Житомирі, Києві

Щоб записатись на консультацію до гінеколога, пройти повну діагностику жіночого здоров'я та дізнатись ціну лапароскопії кісти яєчника в медичних центрах «Мати та дитина», залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером. 

 

Автор: Адвена Вікторія Вікторівна – акушер-гінеколог, репродуктолог.

 

Джерела:

  • https://bmcwomenshealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12905-022-01853-4




Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205