Багато питань у вагітних виникає з приводу резус-конфлікту. Давайте розбиратися що це таке.
Всі люди діляться на дві групи: ті, хто має позитивний і ті, хто має негативний резус крові. Резус - це білок, що знаходиться на червоних клітинах (еритроцитах) крові. Поширеність людей з резус-позитивною кров'ю в різних регіонах відрізняється. Цей білок є в середньому у 85% людей білої раси. Його утворення у ембріона починається з 6-8 тижнів вагітності.
Якщо у мами негативний резус (тобто немає білка) крові, а у тата - позитивний, тобто ймовірність успадкувати його (мати позитивний резус фактор) до 75%. Якщо організм мами зустрівся з резус-позитивною кров'ю плоду, то у неї може виникнути резус-імунізація - утворення антитіл проти чужорідних для її організму білків (в даному випадку до резус білків).
Під час першої вагітності антитіл, здатних проникнути через плацентарний бар'єр, ще немає (за винятком деяких ситуацій, наприклад, коли їй колись в житті помилково перелили резус-позитивну кров). Однак під час повторної вагітності відбувається вже масивна продукція антитіл, які можуть проникнути в кровотік плоду зруйнувати клітини його червоної крові. Як наслідок - у нього розвивається анемія, утворюється велика кількість білірубіну (жовтяниця, гемолітична хвороба). Це і є резус-конфлікт. З кожною наступною вагітністю титр (кількість) антитіл наростає і збільшується ризик ускладнень.
Для мами він небезпеки не представляє і не проявляється ніякими симптомами, але малюк може серйозно постраждати.
В наступному тексті розповім як можна попередити резус-конфлікт.
Раніше в країнах без профілактики 16% плодів гинули внутрішньоутробно. Половина живонароджених вмирали в періоді новонародженості або мали ураження головного мозку.
Запропоноване в 70-і роки післяпологове введення імуноглобуліну знизило імунізацію з 13-16% до 0,5-1,8%. Ризик став ще нижче після впровадження антенатального (під час вагітності) введення імуноглобуліну до 0,14- 0,2%.
Таким чином, ймовірність розвитку резус-імунізації при комбінованому до- та післяпологовому введенні імуноглобуліну знижується в 100 раз.
Що ж потрібно робити? Майбутнім мамам з резус-негативною кров'ю необхідно протягом вагітності періодично (за призначенням лікаря) здавати аналіз крові на наявність антитіл до резус-фактору. Якщо вони не утворилися, то вводиться спеціальний імуноглобулін або одноразово в 28 тижнів, або двічі в 28 і 34 тижні (в залежності від стандартів, прийнятих в конкретній країні).
Повторюється його введення в перші троє діб після пологів, якщо у малюка визначили позитивний резус.
Інші ситуації, при яких потрібне введення імуноглобуліну:
- при появі симптомів загрози переривання вагітності до 28 тижнів (болі, кров'янисті виділення);
- після інвазивних втручань (амніоцентез або біопсія хоріона);
- після видалення міхура занесення;
- після позаматкової вагітності;
- після переривання вагітності (не пізніше, 48 годин);
- після випадкового переливання резус-позитивної крові резус-негативної жінки;
- після переливання тромбоцитарної маси;
- в клінічних ситуаціях, які супроводжуються потраплянням клітин плоду в кровотік матері: відшарування плаценти, маткова кровотеча (неясної етіології); травма матері (наприклад, автомобільна катастрофа).
Матеріал підготувала акушер-гінеколог Бабенко Оксана.