(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Резус-фактор (Rh) — це білок-антиген, який присутній на зовнішній оболонці червоних кров’яних тілець — еритроцитів. Він може бути як зі знаком “+”, так і зі знаком “-”. При резус позитивній приналежності крові резус-білок присутній на еритроцитах, при резус-негативній приналежності — відсутній. Його наявність або відсутність ніяк не впливає на якість крові, але обов’язково враховується при вагітності або переливанні крові.
При переливанні крові обов’язково потрібно враховувати резус-приналежність донора і реципієнта. Так, коли в судинне русло людини із резус-негативною кров’ю попаде резус-фактор (+) білок-антиген із донорської крові, то на нього розпочнуть вироблятись чужорідні антитіла. Імунна система реципієнта активно реагує в такій ситуації. Помилки із резус-фактором в минулому вартували життя не одному десятку пацієнтів.
Процес успадкування резус-фактора і групи крові не залежать один від одного. Залежно від резус-приналежності батьків можемо лише передбачити, який резус крові буде у їхнього малюка, але вплинути на це не можна ніяк. Резус-фактор дитина успадковує від одного з батьків на ранніх термінах вагітності, коли розпочинає формуватися кровоносна система. Коли резус-приналежність батьків однакова, ніяких проблем не виникає. За наявності резус-негативного фактора у батька також не може бути нічого небезпечного.
Проблеми розпочинаються у тому випадку, коли мати резус-негативна, а батько резус-позитивний, і плід успадковує резус-позитивний фактор від батька. В таких випадках, коли еритроцити плода потрапляють в організм матері, він розцінює плід як чужорідний і розпочинає активно продукувати антирезусні антитіла, які, у свою чергу, потрапляють через плаценту в кровоносне русло плода й атакують його еритроцити, які починають розпадатись. У дитини вже в материнському організмі розвивається анемія, кисневе голодування тканин. Розвивається резус-конфлікт. Зруйновані еритроцити плода виводяться через його печінку і селезінку, які в такому разі збільшуються в розмірах, порушується їх функція, розвивається жовтяниця. У важких випадках може розвинутись набряк, порушення функцій головного мозку плода. Плід може загинути.
Потрібно сказати, що для майбутньої матері резус-конфлікт жодної небезпеки не несе. Вагітна жінка почуває себе нормально, якщо не рахувати пригніченості від усвідомлення того, що її власна імунна система приносить шкоду її дитині. За самопочуттям вагітної визначити резус-конфлікт не можливо. Про нього свідчить наявність антитіл в крові вагітної жінки. При проведенні УЗД плода відмічаються збільшені розміри печінки, селезінки, серця, набряк головного мозку.
Для заспокоєння вагітних необхідно сказати, що резус-конфлікт розвивається не часто. Кров матері та дитини не змішується, і вироблення антитіл не відбувається. Потрапляння крові плода в материнський організм може відбуватись при проведенні різних маніпуляцій (амніоцентез, переривання вагітності), і найчастіше під час пологів. Тому при першій вагітності резус-негативної жінки майже ніколи не буває проблем, пов’язаних із резус-конфліктом. А ось із повторними вагітностями часто бувають складності.
Слід зазначити, що ефективного лікування резус-конфлікту під час вагітності, на жаль, не існує. Лікарі не можуть ні зупинити вироблення антирезусних антитіл, ні перешкодити їх проникненню через плацентарний бар’єр до плода.
Але потрібно зазначити, що медицина не стоїть на місці. Зараз в Україні у важких випадках резус-конфлікту є можливість провести внутрішньоутробне переливання крові плоду. Завдяки даній процедурі вдається компенсувати найважчий синдром, анемію плода. Одна така операція дозволяє пролонгувати вагітність до 4-х тижнів.
Проте запобігти вищезазначеній ситуації можна заздалегідь. Завдяки грамотній профілактиці весь цивілізований світ вже майже забув про важкі резус-конфлікти.
Щоб запобігати негативним наслідкам для плода під час даної вагітності, резус-негативній вагітній в терміні 28-32 тижні (за відсутності в її організмі антирезусних антитіл та алергічних реакцій на препарати крові) вводять антирезусний імуноглобулін, а також — після оперативних втручань при вагітності (амніоцентез).
Також антирезусний імуноглобулін вводять жінкам в перші 72 години після пологів, якщо у плода визначають резус-позитивну приналежність, а ще після мимовільних викиднів, переривань вагітності з тих чи інших причин, щоб попередити резус-конфлікт при наступних вагітностях.
Антирезусний імуноглобулін — це готові ослаблені антитіла, які зв’яжуть еритроцити плода ще до того, як із ними “познайомиться” імунна система вагітної. Тобто імунна відповідь не встигне сформуватись. В крові жінок вони циркулюють протягом нетривалого часу, тому при кожній наступній вагітності повинна проводитись імунопрофілактика резус-конфлікту плода.
Отже, негативна приналежність у жінки — не є причиною відмовляти собі у народженні дітей. Проте кожна жінка перед тим, як планувати вагітність, повинна дізнатись про групову і резус-приналежність своєї крові. Резус-негативним жінкам, чоловіки яких резус-позитивні, обов’язково потрібно вчасно стати на облік по вагітності, ретельно виконувати всі рекомендації та призначення лікаря акушера-гінеколога щодо обстежень та лікування, раз на місяць визначати наявність антирезусних антитіл в крові, провести імунопрофілактику в терміні 28-32 тижні вагітності. Цим ви зможете запобігти багатьом ускладненням під час своєї вагітності.