Збільшення частоти пологорозрішення шляхом кесаревого розтину, проведення оперативних органозберігальних втручань на матці, а саме консервативних міомектомій, провокують в акушерстві та гінекології проблему рубця на матці.
Рубець на матці виникає в місці післяопераційної рани (післяопераційного шва). Після операцій на матці загоєння проходить в три етапи:
- Запалення (перші декілька днів) — судинна та імунна відповідь.
- Проліферація, відновлення (до 4 тижнів) — утворення грануляційної тканини та нових кровоносних судин.
- Дозрівання (до 1–2 років) — вироблення та ремоделювання колагену.
Неповноцінне загоєння післяопераційної рани на матці після кесаревого розтину, після консервативних міомектомій, особливо, коли видаляються великі міоматозні вузли, призводить до формування неповноцінних рубців, коли лікарі відмічають потоншення м’язевого шару матки, що зустрічається не так рідко. Ця проблема породжує такі ускладнення:
- імплантацію плідного яйця за на ступної вагітності на рубці;
- щільне прикріплення плаценти в ділянці рубця, навіть її прирощення;
- розрив матки під час вагітності та пологів;
- аномальні маткові кровотечі, тазовий біль поза вагітністю;
- безпліддя.
У жінок з рубцем на матці рекомендований інтервал між пологами має бути не менше ніж 3 роки. Тобто жінкам, у яких попередні пологи закінчились кесаревим розтином, потрібно планувати наступну вагітність не раніше, ніж через 2 роки і 3 місяці.
А перед цим потрібно обов’язково оцінити стан післяопераційного рубця, переконатись в його повноцінності, відсутності структурних змін, щоб неспроможний рубець на матці не став причиною проблем за наступної вагітності. Для цього потрібно провести ультразвукове дослідження органів малого таза, проконсультуватись з лікарем акушером-гінекологом.
Якщо вагітність настала раніше, важливо стати на облік до 12 тижнів і проходити регулярні огляди у акушера-гінеколога протягом всієї вагітності.
Яким має бути рубець на матці?
Стан рубця на матці після кесаревого розтину, після консервативної міомектомії залежить від правильності і надійності швів в ділянці операційної рани, якості шовного матеріалу, заживлення матки в післяопераційному періоді. Від стану маткового рубця залежатиме протікання наступної вагітності та метод пологорозрішення.
Повноцінний рубець є добре сформованим, з достатньою товщиною стінки матки. Такий стан рубця не викликає занепокоєння. Деформований або потоншений рубець може призвести до розриву матки під час вагітності та пологів. Такий рубець також може бути потенційним місцем для аномальної імплантації заплідненої яйцеклітини, що призводить до вростання хоріона в рубцеву тканину та може спровокувати розрив матки.
Після операції рубець на матці (норма за УЗД) має бути не менше ніж 3–5 мм товщиною, складатися переважно з м'язевих волокон, бути міцним, еластичним та однорідним, без ніш і ділянок фіброзної тканини. Такi рубцi не схильні до ускладнень під час вагітності та пологів, не вимагають спеціального лікування та залишають менш помітні сліди в міометрії.
Важливiсть УЗД
У жінок з рубцем на матці ультразвукове дослідження рекомендується проводити на етапі планування вагітності, щоб ще до настання вагітності можна було усунути патологічні зміни рубця оперативним шляхом.
Якщо вагітність вже наступила, то УЗД важливо зробити на ранніх термінах, в ідеалі в 5–6 тижнів, щоб визначити розташування плідного яйця відповідно до рубця на матці.
Чим далі плідне яйце розміщене від рубця, тим менше ризиків для матері та плода. Якщо імплантація відбувається поблизу або на самому рубці, раннє виявлення є вкрай важливим для вирішення питання можливості пролонгування вагітності та запобігання важким ускладненням.
Лікування неспроможного рубця на матці
За допомогою ранньої УЗ-діагностики неспроможного рубця на матці можна вчасно перервати вагітність хірургічним, медикаментозним або комбінованим методом та уникнути серйозних ускладнень.
У разі виявлення до вагітності значних структурних змін рубця на матці можна провести оперативне лікування, метою якого є усунення структурних змін та відновлення цілісності та міцності міометрію в ділянці рубця лапаротомічним, лапароскопічним або ж гістероскопічним доступом. Вибір хірургічного втручання залежить від індивідуальних особливостей пацієнтки, місця і стану рубця на матці.
Пологорозрішення вагітних із рубцем на матці
Стан рубця на матці є важливим моментом у виборі методу пологорозрішення за наступної вагітності. Якщо рубець повноцінний, не потоншений і при цьому немає інших протипоказів до пологорозрішення через природні пологові шляхи, то вагітна може народити природнім шляхом, якщо вона цього хоче. Коли рубець на матці поєднується з іншими ризиками для матері та плода, то пологорозрішення проводять щляхом кесаревого розтину. Наявність рубця на матці після двох або ж більшої кількості кесаревих розтинів є показанням для оперативного пологорозрішення. Проведення консервативної міомектомії (видалення міоматозних вузлів) лапароскопічним або лапаротомним доступом в анамнезі також є показанням для планового кесаревого розтину.
Жінкам, які планують вагітність після кесаревого розтину, важливо знати про рубці на матці та їхні потенційні ризики. В медичних центрах «Мати та дитина» в Києві, Львові та Житомирі наші фахівці використовують передові технології для проведення реконструктивної метропластики, процедури, призначеної для відновлення маткових рубців і матки для майбутньої здорової вагітності.
Щоб записатися на УЗД та консультацію гінеколога, зателефонуйте за вказаним номером або залиште заявку на сайті.
Автор: Червак Наталія Миколаївна – акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики, гінеколог-ендокринолог.
Джерела:
Дата оновлення статті: 16.01.2025