Протипоказання до медикаментозного аборту
Медикаментозний аборт протипоказаний, якщо:
- Термін перевищує дев'ять тижнів.
- Є інфекційне захворювання.
- Проблеми з кров'ю: анемія або порушення згортання.
- Хронічна надниркова недостатність.
- Ви вживаєте кортикостероїди.
- Ви завагітніли з внутрішньоматковою спіраллю або видалили її менш як за три місяці до вагітності.
- Є алергічний анамнез.
- Епілепсія та інші психічні захворювання.
- Відсутність доступу до невідкладної допомоги.
- Немає можливості прийти на консультацію до лікаря після аборту.
Препарати для медикаментозного переривання вагітності
Аборт відбувається під впливом двох препаратів, які послідовно вживаються протягом 48 годин. Це «Міфепристон» та «Мізопростол». «Міфепристон» блокує прогестеронові рецептори, а саме прогестерон зберігає вагітність. Зниження чутливості щодо нього викликає відшарування плодового яйця, ембріон гине. «Мізопростол» провокує скорочення гладкої мускулатури матки, внаслідок чого відбувається вигнання плодового яйця з матки. Чи можна «Міфепристон» та «Мізопростол» купити без рецепта в Україні? Ні, як і у багатьох країнах. Це рецептурні препарати, вживання яких потребує лікарського контролю.
Як відбувається медикаментозний аборт
Підготовка
Перед абортом пацієнтка проходить обстеження:
- огляд та підтвердження вагітності;
- УЗД для визначення точного терміну та виключення позаматкової вагітності;
- аналізи сечі та крові.
На консультації лікар проводить бесіду з пацієнткою, розповідає їй про те, чого чекати, як правильно поводитись у тій чи іншій ситуації, інформує про можливі ризики.
Переривання вагітності
Жінка вживає перорально перший препарат, «Міфепристон», у присутності лікаря. Потім через 24–48 годин їй слід вжити «Мізопростол». «Мізопростол» через 1–4 години після вживання викликає сильні спазми матки, які супроводжуються болем та кровотечею. У цей час бажано перебувати під медичним контролем чи хоча б бути у доступі до медичної допомоги. Іноді може знадобитися додаткова доза «Мізопростолу».
Після вживання препаратів
Після «Міфепристону» може не бути видимих симптомів. Але найчастіше з'являються менструальноподібні болі та кров'янисті вагінальні виділення. У деяких жінок під впливом одного лише «Міфепристону» відбувається вигнання плодового яйця.
Через час, вказаний лікарем, необхідно вжити «Мізопростол». Протягом кількох годин з'являються переймоподібні болі, схожі на хворобливу менструацію, та кровотеча з виділенням згустків крові.
Сильні спазми та кровотеча тривають кілька годин. Після вигнання плодового яйця спазми стихають, а кровотеча зберігається кілька днів. Що стосується болю, то його інтенсивність індивідуальна, варіюється від цілком терпимого до дуже сильного. Для полегшення болю можна вжити звичайний знеболювальний засіб, як-от парацетамол або ібупрофен.
Інші симптоми
Крім спазмів та кровотечі, вживання «Міфепристону» та «Мізопростолу» може спричинити нудоту, діарею, підвищення температури, головний біль. До цього потрібно бути готовою та заздалегідь з лікарем обговорити тактику, якщо аборт відбувається вдома, а не в клініці.
Плюси та мінуси медикаментозного аборту
Переваги медикаментозного аборту:
- Мінімальна травматичність.
- Немає хірургічного втручання та пов'язаних із ним ризиків.
- Можна перебувати вдома у колі близьких.
Недоліки медикаментозного аборту:
- Болючість (інші види аборту виконуються під анестезією).
- Сильна кровотеча протягом кількох днів.
- Тривалість — кілька днів, а не годин, як за інших видів аборту.
- Не підходить для пізніших термінів.
Чому не можна виконати медикаментозний аборт самостійно
Навіть щадне штучне переривання вагітності грубо втручається у роботу організму. Наслідки можуть бути непередбачуваними. Лікарський контроль зменшує ризик тяжких ускладнень. До таких належать: надмірна маткова кровотеча, больовий шок, алергічна реакція.
Загалом медикаментозний аборт ефективний, якщо виконаний правильно і відповідно до показань. Проте є відсоток жінок, в яких навіть за дотримання всіх правил аборт не відбувся або відбувся частково. Якщо вагітність збереглася, передумати та залишити її вже не можна. Якщо аборт не стався, а плід загинув, або стався неповний аборт і в матці залишилися частини плодового яйця, такий стан може загрожувати не лише здоров'ю, а й життю, а в майбутньому загрожує безпліддям. Тому після медикаментозного аборту лікар обов'язково виконує огляд, і якщо виявляється неповний аборт, матку вичищають хірургічно.
Ризики медикаментозного аборту
Можливі ускладнення медикаментозного аборту:
- неповний аборт;
- рясна кровотеча з великою крововтратою;
- підвищення температури, пропасниця;
- інфекція.
Підвищення температури та тривалі виділення з неприємним запахом можуть бути ознакою інфекції та неповного аборту, про них потрібно неодмінно повідомити лікаря.
Вiдгуки