У деяких жінок менструації можуть бути особливо рясними та тривалими. Цей стан називається гіперменорея та обов'язково потребує лікування. Рясна менструальна кровотеча може суттєво вплинути на повсякденну діяльність через збільшення кровотоку та судоми.
Хоча жінок зазвичай хвилює дискомфорт, який виникає внаслідок рясних менструацій, дуже важливо негайно звернутися до гінеколога, оскільки рясні менструації можуть вказувати на гінекологічні захворювання та мати негативні наслідки для здоров'я.
Часто діагностика гіперменореї виявляє такі захворювання, як-от ендометріоз, міома матки, порушення згортання крові або метаболічні проблеми через дисфункцію щитовидної залози. Тому спочатку жінка має звернутися до гінеколога, після чого лікар направить її до профільних спеціалістів для комплексного розв’язання проблеми.
В цій статті ми розглянемо симптоми гіперменореї, причини виникнення захворювання та ефективні методи лікування для покращення якості життя.
Причини виникнення захворювання
Потенційні причини сильних місячних:
- Міома матки, що розвивається в дітородний період, може призвести до сильнішої або тривалої менструальної кровотечі.
- Поліпи або невеликі новоутворення на слизовій оболонці матки, можуть викликати рясні місячні зі згустками, кровотечу між менструаціями або кровотечу в постменопаузі. Ці новоутворення зазвичай є доброякісними.
- Аденоміоз — це стан, за якого ендометріальні залози вростають у стінку матки, часто призводить до сильних та болісних місячних.
- Рак матки або шийки матки може проявлятися патологічною матковою кровотечею. Жінки з анамнезом аномальних результатів Папаніколау мають підвищений ризик розвитку раку шийки матки.
- Дисбаланс гормонів. Естроген і прогестерон регулюють формування та відшарування слизової оболонки матки, також відомої як ендометрій. Коли цей баланс порушується, ендометрій надмірно потовщується, що призводить до сильних менструальних кровотеч або несподіваних кровотеч між менструаціями.
- Проблеми з овуляцією, або ановуляція. Коли яєчники не можуть вивільнити яйцеклітину протягом циклу, це порушує вироблення прогестерону, ще більше посилюючи гормональний дисбаланс і потенційно викликаючи сильну або нерегулярну кровотечу.
- Використання внутрішньоматкових спіралей (ВМС) як методу контрацепції пов’язане з сильною менструальною кровотечею. У цьому випадку можливо заміну безгормональної внутрішньоматкової спіралі на гормональну внутрішньоматкову спіраль, що містить прогестерон.
- Захворювання крові, зокрема хвороба фон Віллебранда, може призвести до рясних місячних через порушення згортання крові.
До того ж захворювання печінки, нирок або щитовидної залози можуть бути причиною сильної менструальної кровотечі.
Симптоми гіперменореї
Симптоми, що вказують на рясні місячні, можуть оохплювати:
- Необхідність заміни однієї або кількох гігієнічних прокладок або ж тампонів щогодини.
- Менструація, яка триває понад 7 днів.
- Відходження згустків.
- Необхідність в обмеженi повсякденної діяльності.
- Сильна втома.
- Задишка.
Рясні місячні після пологів вважаються нормою. Може знадобитися кілька місяців, щоб менструальний цикл відрегулювався. Але якщо ви помітили, що ваші місячні стали рясними, у вас з'явились болі та дискомфорт під час менструації, варто звернутися до гінеколога для діагностики та лікування.
Діагностика гіперменореї
Зазвичай на консультації гінеколог проводить ретельне обстеження, збирає інформацію про ваш менструальний цикл та вивчає ваші симптоми. Також лікар може провести деякі тести для правильної діагностики захворювання:
- клінічний аналіз крові;
- тест на згортання крові (коагулограму);
- визначення гормонального профілю;
- тести на гормони щитовидної залози;
- УЗД;
- вагінальний і цервікальний мазок.
На основі результатів цих тестів і оцінок лікар може дати поради або підібрати лікування, наприклад гормональні препарати для відновлення нормального протікання менструації.
Лікування захворювання
Перед призначенням лікування гінеколог враховує ваш вік, загальний стан здоров’я, історію хвороби, алергію на препарати, а також ваші особисті потреби. Серед поширених методів лікування рясних місячних визначають:
- Медикаментозну терапію з добавками заліза для підвищення здатності крові переносити кисень.
- Протизаплідні таблетки для регулювання циклу та зменшення кровотечі.
- Внутрішньоматкова контрацепція (ВМК) для вивільнення препарату у матці для регуляції менструацій.
- Гормональна терапія, що містить естроген та/або прогестерон.
- Антифібринолітичні препарати (транексамова кислота, амінокапронова кислота), що запобігають розпаду тромбів після їх утворення.
Серед варіантів хірургічного лікування захворювання можна відзначити гістероскопію для видалення поліпів і міом, корекції аномалій матки та контролю рясних менструальних виділень шляхом видалення внутрішньої оболонки матки або ж повне видалення матки, що призводить до безпліддя та припинення менструації.
Наслiдки рясних місячних
Надмірна або тривала менструальна кровотеча може призвести до різних ускладнень, зокрема анемії. Рівень гемоглобіну, який вказує на кількість еритроцитів, може знизитися внаслідок сильної кровотечі. Організм забиратиме запаси заліза, щоб виробляти більше гемоглобіну. Це може призвести до низького рівня заліза в організмі, ще більше загострюючи анемію. Внаслідок цього жінка може відчувати головні болі та втому.
Також жінки можуть відчувати інтенсивний менструальний біль, відомий як дисменорея. Ці спазми можуть бути виснажливими та заважати повсякденній діяльності.
Що кажуть дослiдження?
Аномальна маткова кровотеча — це назва, яка описує будь-яке відхилення від нормального менструального циклу. Середній цикл триває 29 днів з діапазоном в 23–39 днів та епізодами кровотечі тривалістю 2–7 днів. Міжнародна федерація гінекології та акушерства та Американський конгрес акушерів-гінекологів схвалили класифікаційну систему PALM-COEIN, яка поділяє захворювання на структурні та неструктурні причини.
Гіперменорея за попередньою класифікацією є переважним ускладненням серед жінок у Сполучених Штатах, яке пов’язане з основним впливом на якість життя, продуктивність і вартість медичних послуг. Повідомляється, що річний рівень поширеності становить 53 на 1000 жінок. Гіперменорея є однією з головних причин відвідувань гінеколога: 20–30% жінок щорічно звертаються з цією скаргою.
Що стосується лікування, то з метою контролю поточної кровотечі та зменшення будь-яких майбутніх епізодів кровотечі використовують гормональну терапію. Існує кілька доступних варіантів, зокрема комбіновані оральні контрацептиви (КОК), естроген внутрішньовенно і транексамова кислота.
Внутрішньовенне введення кон’югованого естрогену є єдиним спеціально схваленим FDA лікуванням через обмежені дослідження. Одне рандомізоване контрольне дослідження показало, що внутрішньовенне введення кон’югованого естрогену зупиняє кровотечу у 72% пацієнтів протягом 8 годин, де значна частка цих жінок показали результати через 5 годин. Рекомендована доза становить 25 мг внутрішньовенно кожні 4–6 годин протягом 24 годин. Через 24 години пацієнтка повинна перейти на пероральні комбіновані контрацептиви або прогестини, щоб зменшити експозицію естрогену.
Щоб записатись на консультацію до гінеколога у Житомирi, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Сендзюк Наталія Євгеніївна – акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗ діагностики.
Джерела:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536910/