пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Як запланувати здоров'я, довголіття і батьківство: практичні поради від медиків на 2020 й рік

Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
22.10.2024

Бажання бути здоровим та прагнення до довголіття є цілком природними для людей, що живуть в епоху цифрових технологій і можливостей медицини. А закінчення календарного року — відмінний привід запланувати не тільки завдання і цілі на 2020 й, а й сформувати вектор мислення, який допоможе вивести власне здоров'я на якісно новий рівень. Як це зробити?

Все дуже просто: візьміть до уваги добірку експертних порад, складених лікарями нашого медичного центру. Виконання практичних рекомендацій медиків допоможе вам зміцнити організм, наблизитися до довголіття і спроєктувати успішне батьківство. Втім, читайте самі та приступайте до дій.

Олександр Білишко:

  1. Перед плануванням вагітності, майбутнім батькам обов'язково здійснити діагностику інфекційних хвороб, таких як — ВІЛ, сифіліс, гепатит B, гепатит C, токсоплазмоз, краснуха, хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, трихомоніаз, гонорея.
  2. Не жити в постійному стресі й мінімізувати щоденне його вплив на організм. Необхідно пам'ятати, що стрес може привести до зниження лібідо у чоловіків, до порушення менструального циклу і зниження оваріального резерву — у жінок.
  3. Довіряти медичним співробітникам. 90% пацієнтів, на жаль, не довіряють лікарям. У більшості випадків, це пояснюється невдалим досвідом взаємодії з медиками. Не слід накладати точковий негативний досвід минулого на всіх працівників медичної сфери.
  4. Вивчати своє здоров'я, відстежувати певні його показники в динаміці. Погодьтеся, мало хто звертається до лікаря в профілактичних цілях. Водночас, кожна людина хоча б один раз на рік повинна проходити життєво важливі обстеження — здавати загальний аналіз крові, коагулограму і біохімічний аналіз крові, проводити рентгенографію, УЗД черевної порожнини, ЕКГ. Жінкам, крім зазначеного, необхідно щорічно проходити огляд лікаря — гінеколога, проводити УЗД органів малого таза, проводити кольпоскопію, здавати аналіз урогенітального відокремлюваного на цитологічне дослідження і мікрофлору.
  5. Піклуватися про здоров'я свого чоловіка. Дуже часто жінки зациклені на собі: якщо спроби завагітніти не увінчується успіхом, представниці прекрасної статі схильні звинувачувати в цьому себе. Але коли мова йде про репродуктивне здоров'я, не можна забувати й про партнера. Як мінімум, аналіз отриманої спермограми, допоможе правильно спрямувати пошуки проблеми.
  6. Не орієнтуватися на інтернет-графіки, розрахунки овуляції. У сучасному світі, багато людей користуються всілякими пристроями, які допомагають відстежувати здоров'я. Як приклад - розраховувати день очікуваної овуляції у жінки. Але далеко не завжди це працює, і не є маркером наявності або відсутності проблем у жінки.
  7. Не закривати очі на власні шкідливі звички, а боротися з ними.
  8. Дотримуватися основних принципів здорового харчування, а також — стежити за його режимом.
  9. Прагнути до нормалізації ваги. Відверто кажучи, не поодинокі випадки, коли пацієнт вважає, що з вагою у нього все в порядку. При цьому ваги, умовно, показують 170 кілограмів. Іншими словами, не слід вважати, що зайва вага — норма.
  10. Змінити ставлення до вітамінотерапії. Більшість людей не вірить в позитивний ефект від приймання вітамінів. Якщо в вітамінотерапію, як на дієвий метод поліпшення здоров'я, не вірите і ви, я б рекомендував переглянути погляди на це питання.

Тетяна Продан:

  1. Всім відомо, що здоров'я людини закладається з дитинства. Тому дуже важливо привчати дитину до фізичної активності. Це може бути або звичайна зарядка з ранку (що теж стимулює імунітет дитини й готує його до дорослого життя), або певний вид спорту, посильний для дитини й обраний батьками / або лікарем.
  2. У кожного другого жителя нашої країни існують проблеми з щитоподібною залозою, а також — дефіцит йоду в організмі. Все це, безумовно, є наслідками Чорнобильської трагедії. В даному контексті, я б рекомендувала проводити планові скринінгові обстеження для виявлення захворювань щитоподібної залози. Особливо — у дітей у віці 12 - 14 років.
  3. Робіть дії, спрямовані на профілактику розладів ендокринної системи, щоб не допустити появи надмірної ваги у дитини. Потрібно розуміти, що вираз «велика дитина — здорова дитина» має мало спільного з реальністю.
  4. Ведіть здоровий спосіб життя, займайтеся спортом. Безумовно, фізичні навантаження повинні бути дозовані, в залежності від вихідного стану здоров'я людини. Але якщо ви фізично неактивні, то ні про яке довголіття не може йти й речі. Якщо значні фізичні навантаження вам протипоказані (в силу проблем зі здоров'ям і / або наявності надлишкової ваги), купіть кросівки й почніть з елементарної ходьби. Стартуйте з 30 хвилин в день, додавайте щодня по 5 хвилин — і ви дуже швидко побачите результат. Не забувайте про користь плавання для організму.
  5. Обіймайтеся з близькими та рідними людьми частіше. Це виробляє ендорфіни — гормони щастя, що теж сприяє профілактиці стресів і довголіттю.
  6. Більше прекрасного: живопис, природа, домашні улюбленці, хобі (зокрема — в'язання і вишивка) стимулюють мозок.
  7. Споживайте достатню кількість рідини, а саме — більш як два літри на день. Це повинна бути мінеральна негазована вода, фруктові морси без меду і цукру. Зазначений обсяг рідини бажано випивати в часовому проміжку між сніданком та 17 годинами дня.
  8. Приділяйте увагу культурі харчування: в раціоні обов'язково повинні бути присутніми м'ясо, риба, птиця, кисломолочні продукти, фрукти та овочі. Ковбаси, сосиски й різного виду копченості необхідно виключити.
  9. Не нехтуйте читанням — це заняття відмінно розвиває мозок. Вивчайте іноземні мови та розгадуйте кросворди. Якщо ви будете регулярно влаштовувати мозковий штурм своєму «сірій речовині», то зможете наблизитися до довголіття — як фізичного, так і емоційного. В цілому, кожна людина, що переступила 30-річний віковий бар'єр, повинна пам'ятати: чим вище мозкова активність, тим менше шансів зіткнутися з хворобою Альцгеймера.
  10. Мінімізуйте вплив стресу на організм, шляхом вміння знаходити позитив у будь-яких повсякденних дрібницях. Психологи, наприклад, рекомендують щодня працювати з афірмаціями. Проговорюйте певні фрази, заряджені позитивом: «я сьогодні прекрасно себе почуваю», «я здоровий», «моя сім'я щаслива». Розвісьте нагадування з цими фразами по всій квартирі та звертайтеся до них регулярно. Повірте, навіть в самі невдалі дні — коли посварилися з партнером або робочий проєкт зазнав невдачі, — ефективна робота з афірмаціями принесе результат.

Вікторія Каверіна:

  1. Всім жінкам, незалежно від вікового періоду, необхідно щорічно проходити огляд у лікаря - гінеколога, УЗД органів малого таза і ПАП-тест (зішкріб клітин з поверхні шийки матки та цервікального каналу на онконастороженість) з метою раннього виявлення змін на шийці матки.
  2. Слідкуйте за індексом маси тіла (ІМТ). Це актуально як для стану здоров'я в цілому — профілактики серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, проблем опорно-рухової системи, так і з позиції гормональної регуляції та репродуктивного здоров'я.
  3. Дотримуйтесь принципів здорового харчування.
  4. Рекомендовано планувати вагітність до віку 35-36 років. Якщо здорова жінка з яких-небудь причин відкладає вагітність на більш пізній період, то їй слід знати, що на сучасному етапі розвитку медицини існує можливість зберегти репродуктивний резерв, шляхом заморозки яйцеклітин і їх зберігання.
  5. Жінкам, які перенесли гінекологічні операції (лапароскопії, лапоратоміі) і в майбутньому планують вагітність, необхідно переконатися в цілості оваріального резерву. А саме — консультування лікаря-репродуктолога з визначенням рівня АМГ (Антимюллерів гормон, - Ред.) та підрахунку антральних фолікулів.
  6. Будьте фізично активні.
  7. Хоча б один раз на рік чоловікам необхідно проходити профілактичний огляд у лікаря-уролога. Стежити за індексом маси тіла. Це означає, дотримуватися принципів правильного харчування і знизити кількість споживання пива і солодких газованих напоїв.
  8. Якщо чоловік подолав 50-річний віковий рубіж, то в обов'язковому порядку слід пройти дослідження гормону ПСА (скринінг раку передміхурової залози) і УЗД передміхурової залози, консультування лікаря-уролога.
  9. Жінкам, у яких в сімейному анамнезі (мама, бабуся) були випадки РАКУ молочної залози, рекомендовано проходити консультацію лікаря-мамолога, УЗД молочної залози й мамографію за медичними показаннями.
  10. Жінкам після 40 років з метою профілактики раку молочної залози, мамографію рекомендовано проводити один раз на два роки та регулярний самостійний огляд молочних залоз.

Мирослава Вацик:

  1. Уникайте стресів. На мою думку, стрес — основна причина багатьох хвороб: інфекційних, онкологічних, захворювань, пов'язаних з нервовою системою. Якщо вам вдасться мінімізувати рівень стресу в повсякденному житті, ви зможете наблизитися до довголіття.
  2. Займайтеся спортом. Фізична активність — запорука здоров'я серцево-судинної системи.
  3. Як можна більше бувайте на свіжому повітрі. Це послужить профілактикою зниження окисно-відновних процесів.
  4. Не ігноруйте культуру харчування. Пам'ятайте: «ми є те, що ми їмо»
  5. Правильний питний режим: 1,5 - 2 літри рідини щодня.
  6. Пам'ятайте, що здоровий сон — профілактика старіння.
  7. Будьте розумово активними. Це — найкраща профілактика хвороби Альцгеймера.
  8. Контролюйте гормони. Гармонія гормонів — запорука краси та молодості.
  9. Подорожуйте. Нові емоції та враження — гарантія щастя.
  10. Любіть життя! Це обов'язкова складова людського довголіття. Адже як можна прожити довге і щасливе життя, якщо її, це саме життя, не любити ?!

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205