(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Мультифолікулярні яєчники — це яєчники, в яких дозріває більша кількість фолікулів порівняно з нормальним діапазоном. Замість типових 5–7 фолікулів в кожному яєчнику може дозрівати 8–10 фолікулів.
Поширеність захворювання коливається від 8% до 15% жінок у всьому світі. Це означає, що в середньому приблизно кожна десята жінка у всьому світі має мультифолікулярні яєчники.
Існує кілька потенційних причин розвитку мультифолікулярних яєчників:
Жінки, у яких діагностовано мультифолікулярну структуру яєчників, можуть мати складнощі при спробах завагітніти. Ті жінки, яким вдалося завагітніти з синдромом полікістозних яєчників, можуть мати ризик ускладнень. Тому рання діагностика та правильно підібране лікування можуть допомогти запобігти ризику викиднів і гестаційному діабету.
Хоча МФЯ самі по собі не завжди можуть викликати помітні симптоми, деякі жінки можуть відчувати:
Нещодавнє дослідження підкреслює можливість дисфункції фаллопієвих труб у деяких жінок із синдромом полікістозних яєчників. Ця дисфункція може проявлятися у вигляді функціонального розладу, відомого як «хибна непрохідність», яка може перешкоджати проходженню яйцеклітини з маткової труби в порожнину матки, тим самим впливаючи на фертильність.
На консультації у гінеколога в медичному центрi «Мати та дитина» лікар проведе детальну розмову, щоб зібрати інформацію про ваш вiк, акушерську історію (вагітність, пологи та аборти), тривалість менструального циклу, характеристики менструації (регулярність та обсяг), сексуальну активність та будь-які пов’язані скарги.
Далі гінеколог проведе фізикальне обстеження для виявлення будь-яких ознак, які можуть бути пов’язані з мультифолікулярними яєчниками або гормональним дисбалансом.
УЗД є ключовим діагностичним інструментом для оцінки морфології яєчників і розвитку фолікулів. Якщо результати ультразвукового дослідження вказують на структурні аномалії, такі як-от діаметр фолікула більше 12 мм або підвищена щільність яєчників, може знадобитися додаткове дослідження.
Лабораторні тести для оцінки рівня гормонів, зокрема рівні фолікулостимулювального гормону (ФСГ), лютеїнізувального гормону (ЛГ), естрадіолу, тестостерону та антимюллерова гормону (АМГ), загальний аналіз крові, рівень глюкози та ліпідний профіль, також можуть бути виконані для оцінки загального стану здоров’я та метаболічного стану.
Додаткові візуалізаційні дослідження, як-от УЗД надниркових залоз, щитовидної залози або магнітно-резонансна томографія (МРТ), можуть також бути використані для виявлення структурних аномалій або ендокринних розладів.
Згiдно ВООЗ, СПКЯ є серйозною проблемою для здоров’я та одним із найпоширеніших гормональних порушень, яке вражає приблизно 8–13% жінок репродуктивного віку, а до 70% випадків не діагностуються.
Біологічні та психологічні наслідки СПКЯ, особливо ті, що пов’язані з ожирінням, зовнішнім виглядом та безпліддям, можуть призвести до проблем психічного здоров’я та соціальної стигми.
Хоча ліків від СПКЯ немає, деякі симптоми захворювання можна зменшити шляхом зміни способу життя: дотримання здорової дієти та виконання фізичних вправ можуть допомогти знизити вагу та ризик розвитку діабету 2 типу.
Протизаплідні засоби можуть допомогти регулювати менструальний цикл і зменшити симптоми. Національна служба здоров'я Великобританії також рекомендує протизаплідні препарати для стимуляції регулярних менструацій, зокрема за допомогою періодичного курсу прийому прогестерону.
Незначна хірургічна процедура, яка називається лапароскопiєю, може бути варіантом лікування проблем із фертильністю, пов’язаних із СПКЯ, які не піддаються терапії. Встановлено, що лапароскопія яєчників знижує рівень тестостерону та лютеїнізувального гормону (ЛГ) та підвищує рівень фолікулостимулювального гормону (ФСГ). Нормалізування гормонального балансу може відновити нормальну функцію яєчників.
Наявність дисфункції фаллопієвих труб у жінок із СПКЯ може ускладнити лікування безпліддя. Зазвичай лікування охоплює вживання гормональних препаратів для нормалізації роботи ендокринної системи. Якщо діагноз СПКЯ підтверджується, може бути виконана лапароскопічна операція.
Якщо жінка намагається завагітніти, протокол лiкування ухвалюється індивідуально з репродуктологом. Якщо медикаментозна терапія або хірургічне втручання не дає очікуваних результатів і пара не може зачати дитину природним шляхом, може бути рекомендовано ЕКЗ — екстракорпоральне запліднення.
Запишіться на огляд до гінеколога за номером, вказаним на нашому сайті, або заповнивши онлайн-форму, та дізнайтеся ціну консультації та лікування мультифолікулярних яєчників в медичних центрах «Мати та дитина» в Києві, Житомирі, Львовi.
Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Джерела:
Дата оновлення статті: 01.03.2024