(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Ви все в житті розпланували та до цього моменту вам вдавалося успішно і вчасно виконувати всі пункти плану: диплом, робота, заміжжя, підвищення по службі. І ось настав момент, коли ви готові стати мамою. Але в запланований місяць тест показав одну смужку і менструація прийшла вчасно. І наступного місяця також... Що робити? Спробуємо розібратись.
Вже на цьому етапі багато пар починає непокоїтися. Тривога наростає і через кілька місяців переходить в паніку. Постійний стрес розхитує гормональну систему і запліднення стає об’єктивно неможливим. Тому варто знати, що в перші 3 місяці відкритого статевого життя вагітніє лише 30% здорових пар, а от до кінця 10-го місяця вагітні уже 90% здорових бажаючих. Так стається тому, що процес зачаття залежить від багатьох обставин: чи співпав статевий акт з часом овуляції? Чи потрапила яйцеклітина в маткову трубу? Чи правильно пройшов процес запліднення? Чи достатньої якості ембріон утворився? Чи вдалося йому прикріпитися (імплантуватися) в порожнині матки? Тому ВООЗ вважає доцільним звертатися до лікаря через 1 рік відкритого статевого життя. Якщо жінці більше 36 років цей термін скорочується до 6 місяців. Моя особиста думка, що обстеження варто починати уже з 9 — 10 го місяця безрезультатного планування вагітності. Обстеження триватиме близько двох місяців і наприкінці року, якщо вагітність так і не наступить, причина уже буде відома.
Зовсім неприпустима зворотна ситуація, коли пара роками чекає, що все вирішиться “якось саме”, проблема “розсмокчеться” і кожного року обіцяє собі почекати ще трошки. Звісно, віра в краще і позитивне мислення — корисна справа, однак, лише за умови свідомого контролю над ситуацією. На жаль, проблеми безпліддя з роками не розсмоктуються, а лише наростають і задавнюються.
Отже, З питанням “Коли?” ми визначилися — через 9 — 12 місяців спроб завагітніти, якщо вам до 36 та через 5 — 6 місяців, якщо вам більше 36 років.
Можливо, відповідь для багатьох буде сюрпризом. Якщо парі не вдається завагітніти, першим до лікаря варто бігти чоловіку, а не жінці. Так-так. Джентльменське правило “Дами вперед” тут абсолютно недоречно. І ось чому. Усі негаразди, пов’язані з чоловічою фертильністю, можна виявити, просто здавши сперму на спермограму та МАР-тест. Усі подальші дослідження призначаються за необхідності для з’ясування причини порушень та перспектив лікування. Якщо ж спермограма та МАР-тест в нормі, зусилля можна зосереджувати на дружині. Натомість, обстеження жінки потребує цілого ряду маніпуляцій, в тому числі й інвазивних. План обстеження жінки залежить від результатів спермограми чоловіка.
Ми дійшли й до цього запитання. Де краще робити спермограму? Сьогодні багато як приватних, так і державних лабораторій пропонують таку послугу. Краще, якщо це буде профільна установа, що займається лікуванням безпліддя. Умовою для здачі спермограми є утримання від статевих стосунків протягом 3 — 4 діб. Який фахівець може швидко встановити причину безпліддя та скласти стратегію лікування? Традиційно питаннями жіночої фертильності займаються акушери-гінекологи.
З розвитком науки, новітніх технологій та накопиченням знань про репродуктивну функцію людини з акушерства та гінекології виокремилися нова спеціалізація лікарів — репродуктологія. Хто ж такий репродуктолог? Це лікар, який володіє всім спектром репродуктивних технологій. Однак, це зовсім не означає, що звернення до репродуктолога обов’язково закінчиться екстракорпоральним заплідненням (ЕКЗ). Репродуктолог займається усіма доступними методами лікування безпліддя. Він же складе оптимальну програму обстеження, яка зекономить ваш час та гроші, дозволить розробити ефективний і раціональний план лікування. В співдружності з репродуктологом працює андролог — лікар, який займається чоловічою фертильністю.
Тепер розглянемо основні питання жіночої фертильності та відповідні методи обстеження. Усе починається з опитування та огляду, які досвідченому репродуктологу дають багато корисної інформації. Необхідні в нашій роботі також інструментальні та лабораторні методи обстеження.
Найперший — це УЗД. Коли ж його краще робити? У різні дні циклу ультразвукове дослідження дає різну інформацію, але вся вона потрібна. Тому на перший візит приходьте, як тільки наважилися. Особливо наголошую, що менструальні виділення — не протипоказ до вагінального УЗД. Навпаки, в ці дні (на 2-й — 5-й день менструального циклу) можна отримати важливу інформацію про оваріальний резерв жінки. Іншими словами — як довго жінка залишатиметься фертильною? Також на початку циклу потрібно здати ряд гормональних аналізів. 6 — 12-й день циклу підходить для оцінки ендометрію (слизової оболонки порожнини матки). На 12 — 14-й день лікар констатує наявність чи відсутність домінантного фолікула. Після 14-го дня на УЗД в нормі визначається жовте тіло — свідчення того, що овуляція відбулася. Якщо з якихось причин ви не можете відстежити овуляцію на УЗД, як альтернатива згодяться сечові тести на овуляцію. Однак, треба пам’ятати, що УЗД — метод точніший. Доповнити дослідження другої фази циклу варто аналізом крові на прогестерон. В будь-який день циклу УЗД дає інформацію про анатомічну структуру внутрішніх статевих органів, виявляє вроджені вади розвитку, пухлини, ендометріоз та ін.
На жаль, маткові труби не видно на УЗД в незалежності від того, прохідні вони, чи ні. З’ясувати це можна лише за допомогою малоінвазивних маніпуляцій, таких, як ехосальпінгографія, метросальпінгографія та діагностична гістероскопія. Остання також дає точну інформацію про стан ендометрію. Вибір методу залежить від індивідуальної ситуації. Винятком є захворювання, при яких маткові труби заповнені рідиною та розширені (гідросальпінкс, піосальпінкс, гематосальпінкс), завдяки чому їх можна побачити на УЗД.
Окрім спеціальних обстежень, перед плануванням вагітності усім жінкам потрібно пройти РАР-тест, мікроскопію урогенітальних виділень та кольпоскопію. За необхідності репродуктолог залучає до співпраці ендокринолога, терапевта, уролога чи іншого суміжного спеціаліста.
Усі вищеописані обстеження можна пройти за 1 — 2 менструальних цикли. Далі має бути складений чіткий план дій, який, як правило, будується за принципом “від простого до складного”.
Тепер ви розумієте, чому важливо починати обстеження саме з чоловіка. Адже, якщо в еякуляті відсутні сперматозоїди, уже не важливо, чи прохідні маткові труби. Тут потрібно вдаватися до репродуктивних технологій. І навпаки, якщо фертильність сперми знижена помірно, поки дружина буде обстежуватися, чоловік уже встигне пройти курс лікування і, можливо, цього буде достатньо для настання вагітності.
Наостанок скажімо, що діти — спільне щастя подружжя, а безпліддя — його спільна проблема. Боротися з нею можливо тільки разом. Сьогодні медицина здатна вирішити майже всі проблеми, пов’язані з фертильністю. Питання лише в правильно вибраній тактиці, вчасному зверненні та злагодженій роботі подружжя і лікаря.
Віра Воробей-Вихівська, к.м.н., акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар першої категорії медичного центру «Мати та дитина»