(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Овуляцією називається пік менструального циклу, період, коли запліднення найімовірніше. Під час овуляції дозрілий домінантний фолікул лопається, і з нього виходить готова до запліднення яйцеклітина. Це головний процес для настання вагітності, оскільки відсутність овуляції означає відсутність яйцеклітини, а отже, сперматозоїду немає що запліднити. Тому єдина можливість завагітніти, якщо немає овуляції, — це її відновити.
Дозрівання фолікула та овуляція — складні процеси, керовані гормонами. Гормональні порушення очолюють рейтинг причин відсутньої овуляції.
Щоб повернути здатність до зачаття, потрібно з'ясувати точну причину ановуляції та усунути її. Насамперед проводять гормональне обстеження. За його результатами можуть призначатися додаткові дослідження. Наприклад, для діагностики гіперпролактинемії двічі-тричі виконують аналіз на пролактин у крові. Якщо підтверджується його високий рівень, слід виключити пухлину гіпофіза, оскільки гіперпролактинемія може бути одним із її симптомів. Для цього призначають МРТ чи КТ проміжного відділу головного мозку.
Якщо виявляється гормональний дисбаланс, його коригують лікарськими засобами. Наприклад, знижують високий тестостерон при СПКЯ, усувають гіпотиреоз тощо.
Якщо, попри медикаментозну корекцію, овуляція не відновилася, лікар може рекомендувати індукцію (стимуляцію) овуляції гормональними препаратами, які діють аналогічно до ФСГ: стимулюють зростання домінантного фолікула, його дозрівання та розрив з утворенням яйцеклітини. Для цього використовуються препарати різних груп, на вибір яких впливає вік жінки, її оваріальний резерв та ще низка чинників. Нерідко індукція овуляції призводить до того, що замість однієї яйцеклітини дозріває дві-три.
Іноді при СПКЯ використовуються методи хірургічної корекції овуляції. Це так званий лапароскопічний дрилінг, чи фенестрація яєчників. Тонким хірургічним інструментом виконуються невеликі проколи капсул яєчників. Слід враховувати, що одним із небажаних ефектів може бути критичне зменшення запасу фолікулів. Тоді проблема СПКЯ може перетворитись на проблему низького оваріального резерву, яка набагато складніше піддається терапії, зокрема вона обмежує вибір програм ЕКЗ. Тому фахівці використовують дрилінг з великою обережністю, і лише після того, як усі медикаментозні способи не дали бажаного результату.