0 800 504 205

(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)

Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00

Як нас знайти?
Кабінет пацієнта
Новини та статтi

Синдром гіперстимуляції яєчників: сучасний погляд на проблему

13.09.2019 |
Поділитись:

Поява групи методів допоміжних репродуктивних технологій у 80-х рр. ХХ століття дала шанс мільйонам пар відчути радість довгоочікуваної вагітності, в тому числі й у тих випадках, коли традиційна медицина залишалася безсилою. Прагнення підвищити ефективність лікувальних програм ЕКЗ пов’язувалось із необхідністю отримання більшої кількості яйцеклітин хорошої якості під час пункції яєчників, що, звичайно, зумовлювало застосування у тій чи іншій мірі агресивних схем стимуляції суперовуляції.

Лікарі гінекологи-репродуктологи зіткнулися з новим на той час станом — синдромом гіперстимуляції яєчників — ускладненням програм ЕКЗ, що вносило в лікування значний дискомфорт для пацієнтів і в деяких випадках становило загрозу їхньому життю.

Активний розвиток методик ембріологічного етапу програми ЕКЗ дозволив із високою імовірністю ефективності гарантувати вагітність пацієнткам навіть із 1‒2 яйцеклітинами. Впровадження методик кріоконсервації ооцитів та ембріонів, а також розширення знань про синдром гіперстимуляції яєчників сьогодні дозволяють ефективно прогнозувати, лікувати та попереджати це загрозливе ускладнення в сучасній клініці ЕКЗ.

Що таке синдром гіперстимуляції яєчників

Синдром гіперстимуляції яєчників (СГЯ, СГСЯ, англ. OHSS, класифікація МКХ 10: N98.1) — ятрогенне (штучно створене) ускладнення медикаментозної стимуляції функції яєчників (суперовуляції), яке полягає в надмірній неконтрольованій реакції яєчників на стимуляцію, що має системний вплив.

Згідно з даними різних клінік, частота СГЯ становить від 0,08 до 33 % серед пацієнтів, що пройшли цикл ЕКЗ. Частота важкого СГЯ — від 0,3 до 10 %. На жаль, реєструються летальні випадки — 0,5 % серед випадків важкого СГЯ, що загалом становить 1,5 випадків на 100 тис. проведених циклів ЕКЗ.

Форми синдрому гіперстимуляції яєчників

Виділяють ранню й пізню форми СГЯ. Ранній СГЯ розвивається не пізніше ніж на 6-й день після трансвагінальної пункції, пізній — через 6-ть днів із моменту пункції. Зазвичай пізній СГЯ пов’язаний з імплантацією вагітності та є відповіддю на потрапляння у кров ХГЛ, що виробляється плодовим яйцем, тому раніше прийнято було вважати виникнення пізнього СГЯ однією з непрямих ознак настання вагітності.

Сьогодні у зв’язку зі значним зниженням кількості випадків СГЯ взагалі, більшість вагітностей у результаті програми ЕКЗ настає без пізнього СГЯ. За ступенем тяжкості виділяють легку, середню та важку форми СГЯ.

Патогенетичний механізм СГЯ сьогодні до кінця не вивчений і є предметом обговорення. Дослідники погоджуються, що пусковим механізмом СГЯ є поява у крові хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ), а у деяких випадках — передовуляторне підвищення рівня ЛГ.

Вважається, що вплив ХГЛ або ЛГ на гранульозні клітини фолікула стимулює утворення й виділення ними так званого фактору Х, який надалі стимулює ангіогенез у створеному жовтому тілі, зумовлює підвищення судинної проникності, що фізіологічно має сприяти функціонуванню жовтого тіла як активного ендокринного органу.

Наслідки гіперстимуляції яєчників

У результаті стимуляції суперовуляції в циклі ЕКЗ утворюється не одне, а множинні жовті тіла, що сприяє значному посиленню механізмів ангіогенезу, а збільшення судинної проникності замість локального набуває системного характеру.

Унаслідок значного збільшення кількості судин у множинних жовтих тілах яєчника, на тлі збільшення судинної проникності відбувається масивний вихід плазми крові в 3-й простір (спочатку — у черевну порожнину, у складних випадках — у плевральну та перикардіальну порожнини), з усіма відповідними наслідками.

Важливим моментом, що замикає «порочне коло» у патогенезі СГЯ є вихід у третій простір альбуміну, який міститься у складі плазми, що ще більше стимулює проникність судин і перерозподіл рідини.

Серйозним наслідком такого перерозподілу рідини є зменшення об’єму крові, що циркулює, та її суттєве згущення. Спостерігається початок ішемії органів із порушенням їхньої функції, тромботичні ускладнення — у першу чергу страждає функція нирок із розвитком гострої ниркової недостатності, надалі можливі такі ускладнення, як ГПМК відповідно до типу ішемічного інсульту. Відсутність адекватного лікування у такій ситуації загрожує здоров’ю й життю пацієнтки.

Фактори ризику розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників

Якщо патогенетичний механізм зараз не є предметом дискусій, то біохімічна суть «Фактор Х» все ще є предметом обговорення. Згідно з даними багатьох авторів, під час розвитку клінічно значущих форм СГЯ спостерігається підвищення рівня цитокінів — Інтерлейкіни ІЛ1, ІЛ2, ІЛ6, ІЛ8, Про-запальні цитокіни, Фактор некрозу пухлин (TNF-a).

Окремо виділяють так званий вазо-ендотеліальний фактор росту (VEGF), значне підвищення рівня якого, за даними багатьох авторів, корелюється з тяжкістю СГЯ, що дозволяє робити припущення про ключову роль цього чинника у розвитку СГЯ. Зараз вивчається рецепторний апарат яєчника як можливий етап розвитку СГЯ внаслідок надмірної чутливості рецепторів до гонадотропних гормонів.

На жаль, сьогодні поки не названий на 100 % правильний прогностичний фактор розвитку СГЯ. Цей синдром може як розвиватися при 3‒4 фолікулах, так і не розвиватися при більш ніж 20 фолікулах. У літературі описані поодинокі випадки виникнення важких форм СГЯ на тлі самостійної овуляції одного фолікула.

Беручи до уваги патогенетичний механізм, можна виділити фактори ризику розвитку СГЯ:

 • молодий вік пацієнтки й хороший або надмірний фолікулярний резерв;
 • вага до 50 кг (у зв’язку зі зниженням компенсаторних можливостей організму з малою вагою);
 • великі дози гонадотропінів при стимуляції суперовуляції;
 • препарати ХГЛ у якості тригера (особливо в довгому протоколі, що сприяє збільшенню максимально можливої кількості фолікулів);
 • багатоплідна вагітність.

Ознаки гіперстимуляції яєчників

Звертаючись до лікаря, перш за все пацієнтки скаржаться на здуття живота внаслідок асциту. У третини пацієнток у результаті проведення повноцінної стимуляції суперовуляції спостерігається легкий асцит, що дає можливість зарахувати їх до групи легкої форми синдрому гіперстимуляції яєчників, проте, якщо обсяг асциту не збільшується, такий стан не загрожує здоров’ю та життю пацієнтки й вимагає лише спостереження в динаміці.

Набагато рідше виникає напружений асцит, що супроводжується значними хворобливими відчуттями внаслідок перерозтягнення черевної стінки, а також здавлювання яєчників. При цьому асцитична рідина тисне на діафрагму, що супроводжується задишкою, і на нирки — це може спричинити виникнення ниркової недостатності.

У зв’язку з асцитом можуть виникати нудота, блювання, в окремих випадках — пронос. Проводячи диференціальну діагностику, обов’язково потрібно визначити, чи пов’язані усі виявлені симптоми з недавнім лікуванням безпліддя. Про недавнє проведення стимуляції овуляції можуть свідчити сліди ін’єкцій на шкірі передньої черевної стінки.

Загрозливим клінічним симптомом у пацієнток із СГЯ є зменшення добового об’єму сечі, що свідчить про прогресувальний збій функцій нирок унаслідок порушення їх перфузії через збільшення гемоконцентрації, а також зменшення ОЦК. Дегідратація, спричинена втратою ОЦК, призводить до виникнення ознак порушення перфузії органів, що проявляється сухістю в роті, появою «мушок» перед очима, вираженою загальною слабкістю, підвищенням температури тіла до 38 °C і більше (виникнення гіпертермії в поєднанні з болями в області малого тазу варто диференціювати з перекрутом яєчника, що також можливо на тлі СГЯ).

В окремих випадках названі ознаки дегідратації можуть виникати без прояву асциту, що свідчить про первинне порушення водного балансу організму. Діагностування зазначених симптомів вимагає негайної госпіталізації та початку інфузійної терапії. У вкрай важких і запущених випадках можливе виникнення клініки ГПМК, що вимагає лікування пацієнтки у спеціалізованому відділенні багатопрофільної лікарні, де вона, крім лікування під контролем анестезіолога й гінеколога, зможе отримати консультацію невролога та інших фахівців у разі необхідності.

Лікування синдрому гіперстимуляції яєчників

Бажано, щоб лікування пацієнток з СГЯ проводилося лікарями репродуктивної клініки, тому що вони найкраще знайомі з цим станом і можуть визначити оптимальний шлях діагностики та лікування. Проте у зв’язку з активним проведенням програм у регіональних пацієнтів, основною інформацією про СГЯ повинні володіти як лікарі ЖК та гінекологічних відділень, так і самі пацієнтки. Ведення пацієнтів із СГЯ можна визначити такими пунктами:

 • Активне спостереження та інформування пацієнток.
 • Режим пиття, харчування, охоронний.
 • Контроль водного балансу.
 • Ультразвуковий контроль у динаміці.
 • Лабораторна діагностика.
 • Медикаментозна симптоматична терапія.
 • В/в інфузійна терапія.
 • Патогенетичне лікування СГЯ (медикаментозне, інструментальне, оперативне).

Активне спостереження та інформування полягає, у першу чергу, у виявленні пацієнтів групи ризику, інформуванні їх про можливі прояви СГЯ та порядок дій при підозрі розвитку СГЯ. Встановлений зв’язок між лікарем і пацієнткою в більшості випадків дозволяє запобігти виникненню важких форм СГЯ шляхом своєчасного початку лікування, якщо воно необхідне.

У пацієнток групи ризику з початку проведення контрольованої стимуляції яєчників повинен бути сформований правильний режим пиття, харчування, а також охоронний режим. Йдеться про контроль добового обсягу прийнятої рідини — він повинен становити не менше 2 л, зміщення раціону харчування на користь їжі, що містить білок (яйця, сир, нежирне м’ясо). Потрібно відмовитися від статевого життя, важкої фізичної роботи, піднімання важких предметів, занять спортом, бігу, стрибків і т. д., допустимі та корисні легкі прогулянки на свіжому повітрі. Самоконтроль СГЯ пацієнтки повинен бути доповнений обліком добового водного балансу.

Одним із найбезпечніших методів діагностики СГЯ є ультразвукові моніторинги в динаміці. Під час УЗД фіксуються розміри яєчників, кількість вільної рідини в черевній і плевральній порожнинах. У разі необхідності можливе щоденне проведення УЗД, що не створює значного дискомфорту для пацієнтки.

Додаткова лабораторна діагностика проводиться в разі підозри на середню або важку форму СГЯ, рекомендована послідовність обстежень наведена у таблиці. Серед можливих досліджень, що стосуються СГЯ й активно застосовувалися раніше (рівень естрадіолу, Са-125), найраціональніше досліджувати наступні показники крові: гематокрит, коагулограму, загальний аналіз крові, АЛТ, АСТ, рівні білірубіну, креатиніну, сечовини, загального білка, альбуміну.

Зазвичай легка форма СГЯ не вимагає додаткового лікування. Якщо СГЯ прогресує, особливо на тлі вагітності (пізня форма СГЯ) — синдром гіперстимуляції підтримується ХГЛ, що постійно надходить у кров, тому може мати затяжний перебіг та вимагати тривалого періоду спостереження й лікування (іноді до 4 тижнів і більше).

З метою компенсації перерозподілу рідини та утримання її у кров’яному руслі проводиться інфузія препаратів гідроксиетилкрохмалю (Рефортан 6%, Гелофузин, Стерофундин та ін.) — 500 мл /добу, патогенетично обґрунтованим є введення розчину альбуміну людського 10 %, 20 % — 50‒100 мл / добу в разу дефіциту білка в крові, а також антикоагулянтів (низькомолекулярні гепарини).

Інфузійну терапію, особливо із застосуванням препаратів-замісників крові, потрібно проводити під спільним контролем анестезіолога й гінеколога. Серед патогенетично обґрунтованих препаратів ряд досліджень рекомендують використовувати каберголін 0,5 мг 1 р/д 5 днів, а також летразол 2,5 мг 1 р/д 5 днів. Застосування каберголіну має вплив на проникність судин, а летразол завдяки антиестрогенній активності інгібує стероїд-секреторну функцію яєчника, що також сприяє гальмуванню патогенетичного механізму СГЯ.

Тільки у крайніх випадках допускається оперативне лікування при СГЯ. З оперативних методів найчастіше застосовується кульдоцентез, що сприяє короткочасному полегшенню напруженого асциту, але підтримує подальшу втрату альбуміну з аспірованою асцитичною рідиною й вимагає компенсації цієї втрати за допомогою замісної терапії інфузійними препаратами альбуміну.

Порожнинні операції лапароскопічним або лапаротомним доступом можуть застосовуватися лише за життєвими показаннями. Забезпечити під час операції гемостаз яєчників, що знаходяться у стані СГЯ — украй складне завдання, і більшість таких операцій закінчується частковою або повною резекцією яєчників, що, без сумніву, впливає на репродуктивну функцію жінки.

Профілактика синдрому гіперстимуляції яєчників

З урахуванням особливостей перебігу СГЯ, без сумніву, доцільно попередити його розвиток взагалі або прогресування з легкої форми у важчу. Для профілактики, у першу чергу, перед початком стимуляції потрібно виявити пацієнток групи ризику. Для них найдоцільнішим є застосування короткого протоколу стимуляції та утримання від великих доз гонадотропінів (так звані «м’які протоколи»).

У якості тригера остаточного дозрівання ооцитів потрібно використовувати замість препаратів ХГЛ препарати агоністи ГРГ. Такий протокол стимуляції протягом останніх років зарекомендував себе як найбільш надійний у контексті ризику розвитку СГЯ і при цьому високоефективний. Доповнює безпеку й надійність цього протоколу можливість кріоконсервації.

Попередження пізнього СГЯ забезпечується перенесенням 1 ембріона або відмовою від перенесення ембріонів у свіжому циклі. Багато клінік, які використовують такі протоколи, повідомляють про відсутність важких форм СГЯ в поєднанні з високою результативністю кріо-циклів протягом останніх кількох років.

Отже, принцип «безпека перш за все» активно закріпився у роботі сучасної клініки ЕКЗ. Адже важливо не тільки допомогти пацієнтам отримати вагітність, але й зробити їхнє лікування безпечним і комфортним, і робота з профілактики СГЯ є важливим етапом такого підходу.

Схожі новини
Лазерне лікування і омолодження піхви
Лазерне лікування і омолодження піхви
09.04.2019 |
Детальнiше
Про гормони
Про гормони
09.04.2019 |
Детальнiше
Харчування під час вагітності
Харчування під час вагітності
09.04.2019 |
Детальнiше
Я вагітна! Що робити?
Я вагітна! Що робити?
05.10.2023 |
Детальнiше
Вагітність при міомі матки
Вагітність при міомі матки
09.04.2019 |
Детальнiше
Практичні навички при обстеженні безплідних пар
Практичні навички при обстеженні безплідних пар
09.04.2019 |
Детальнiше
Ендометріоз та вагітність
Ендометріоз та вагітність
13.10.2023 |
Детальнiше
Секреторне й обструктивне безпліддя у чоловіків
Секреторне й обструктивне безпліддя у чоловіків
15.02.2019 |
Детальнiше
Статистика ЕКЗ
Статистика ЕКЗ
15.02.2019 |
Детальнiше
Лікування чоловічого безпліддя
Лікування чоловічого безпліддя
15.02.2019 |
Детальнiше
Що таке спермограма?
Що таке спермограма?
15.02.2019 |
Детальнiше
Ендометріоз: лікування, симптоми
Ендометріоз: лікування, симптоми
15.02.2019 |
Детальнiше
Невиношування вагітності. В чому причина?
Невиношування вагітності. В чому причина?
09.04.2019 |
Детальнiше
Огляд у гінеколога
Огляд у гінеколога
11.07.2019 |
Детальнiше
Гістероскопія та її роль у лікуванні безпліддя
Гістероскопія та її роль у лікуванні безпліддя
09.04.2019 |
Детальнiше
Чому не виходить завагітніти
Чому не виходить завагітніти
13.09.2019 |
Детальнiше
Як вирахувати стать дитини до зачаття
Як вирахувати стать дитини до зачаття
02.05.2019 |
Детальнiше
Непрохідність маткових труб
Непрохідність маткових труб
02.05.2019 |
Детальнiше
Синдром гіперстимуляції яєчників: сучасний погляд на проблему
Синдром гіперстимуляції яєчників: сучасний погляд на проблему
13.09.2019 |
Детальнiше
Вагітність при ендометріозі — сучасний погляд
Вагітність при ендометріозі — сучасний погляд
02.05.2019 |
Детальнiше
Проходимость маточных труб
Проходимость маточных труб
02.05.2019 |
Детальнiше
Ознаки вагітності
Ознаки вагітності
02.05.2019 |
Детальнiше
Імунологічне безпліддя та роль антиспермальних антитіл у ньому
Імунологічне безпліддя та роль антиспермальних антитіл у ньому
13.09.2019 |
Детальнiше
Патологія шийки матки
Патологія шийки матки
28.02.2024 |
Детальнiше
ЕКЗ у природному циклі: «за» та «проти»
ЕКЗ у природному циклі: «за» та «проти»
02.05.2019 |
Детальнiше
Практичні навички при обстеженні безплідних пар
Практичні навички при обстеженні безплідних пар
02.05.2019 |
Детальнiше
Штучне запліднення
Штучне запліднення
02.05.2019 |
Детальнiше
Лазерне видалення рубців та шрамів, відбілювання шкіри
Лазерне видалення рубців та шрамів, відбілювання шкіри
06.06.2019 |
Детальнiше
Ви вагітна! І що тепер?
Ви вагітна! І що тепер?
12.07.2019 |
Детальнiше
Не вдається завагітніти. Куди бігти? З чого починати?
Не вдається завагітніти. Куди бігти? З чого починати?
18.07.2019 |
Детальнiше
Що треба знати майбутнім батькам (найпопулярніші питання)
Що треба знати майбутнім батькам (найпопулярніші питання)
24.07.2019 |
Детальнiше
Вагінальний біоценоз
Вагінальний біоценоз
02.08.2019 |
Детальнiше
Ендометріоз. Кілька важливих запитань
Ендометріоз. Кілька важливих запитань
23.08.2019 |
Детальнiше
Підвищення пролактину. Чи варто боятися?
Підвищення пролактину. Чи варто боятися?
12.09.2019 |
Детальнiше
Непрохідність маткових труб, що робити далі?
Непрохідність маткових труб, що робити далі?
20.09.2019 |
Детальнiше
Вірус папіломи людини у чоловіків і жінок
Вірус папіломи людини у чоловіків і жінок
29.02.2024 |
Детальнiше
KAMALIYA: «Вважаю Володимира Котліка хрещеним батьком своїх дітей»
KAMALIYA: «Вважаю Володимира Котліка хрещеним батьком своїх дітей»
08.10.2019 |
Детальнiше
Безпліддя і рак: чому чоловікам обов'язково потрібно сходити до репродуктолога
Безпліддя і рак: чому чоловікам обов'язково потрібно сходити до репродуктолога
08.10.2019 |
Детальнiше
Як підвищити ефективність ЕКЗ
Як підвищити ефективність ЕКЗ
18.10.2019 |
Детальнiше
Портрет жіночого лікаря: 5 ознак хорошого гінеколога
Портрет жіночого лікаря: 5 ознак хорошого гінеколога
25.10.2019 |
Детальнiше
Секс під час ЕКЗ - гарна ідея?
Секс під час ЕКЗ - гарна ідея?
01.11.2019 |
Детальнiше
Про вітамін D
Про вітамін D
15.11.2019 |
Детальнiше
Надлишкова вага та безпліддя
Надлишкова вага та безпліддя
22.11.2019 |
Детальнiше
Ніколи не кажи ніколи. Чим небезпечне чайлдфрі і чому варто залишити «частинку себе» в кріобанку
Ніколи не кажи ніколи. Чим небезпечне чайлдфрі і чому варто залишити «частинку себе» в кріобанку
29.11.2019 |
Детальнiше
Як запланувати здоров'я, довголіття і батьківство: практичні поради від медиків на 2020 й рік
Як запланувати здоров'я, довголіття і батьківство: практичні поради від медиків на 2020 й рік
05.12.2019 |
Детальнiше
Від вірусу до раку: приховані загрози для жіночого здоров'я
Від вірусу до раку: приховані загрози для жіночого здоров'я
13.12.2019 |
Детальнiше
Ознаки, причини та чинники ризику викидня
Ознаки, причини та чинники ризику викидня
19.12.2019 |
Детальнiше
Репродуктивне здоров'я дівчаток-підлітків: що потрібно знати дітям та їх батькам
Репродуктивне здоров'я дівчаток-підлітків: що потрібно знати дітям та їх батькам
26.12.2019 |
Детальнiше
Життя, як диво: як повірити в диво, якщо ви - прагматик, - історія лікаря
Життя, як диво: як повірити в диво, якщо ви - прагматик, - історія лікаря
27.12.2019 |
Детальнiше
Поговоримо про контрацепцію?
Поговоримо про контрацепцію?
14.01.2020 |
Детальнiше
Красива шкіра в юності — запорука щасливого материнства
Красива шкіра в юності — запорука щасливого материнства
28.02.2020 |
Детальнiше
Заряджені на успіх. Від чого залежить ефективність ДРТ
Заряджені на успіх. Від чого залежить ефективність ДРТ
24.04.2020 |
Детальнiше
Чому не всі яйцеклітини стають ембріонами? 
Чому не всі яйцеклітини стають ембріонами? 
01.06.2020 |
Детальнiше
Максим Гапчук: У «Мати та дитина» амбітне майбутнє
Максим Гапчук: У «Мати та дитина» амбітне майбутнє
15.06.2020 |
Детальнiше
Невдале ЕКЗ, як пережити? Поради фахівців
Невдале ЕКЗ, як пережити? Поради фахівців
27.07.2020 |
Детальнiше
Що повинна знати резус-негативна вагітна?
Що повинна знати резус-негативна вагітна?
12.08.2020 |
Детальнiше
9 порад для майбутніх батьків
9 порад для майбутніх батьків
02.09.2020 |
Детальнiше
ЕКЗ: сучасні методи та підходи в лікуванні жіночого безпліддя
ЕКЗ: сучасні методи та підходи в лікуванні жіночого безпліддя
10.09.2020 |
Детальнiше
ICSI: чоловіче безпліддя - не вирок
ICSI: чоловіче безпліддя - не вирок
10.09.2020 |
Детальнiше
Лапароскопія: переваги перед традиційною хірургією
Лапароскопія: переваги перед традиційною хірургією
10.09.2020 |
Детальнiше
Обстеження матки: що потрібно знати про гистероскопии
Обстеження матки: що потрібно знати про гистероскопии
10.09.2020 |
Детальнiше
Штучна внутрішньоматкова інсемінація
Штучна внутрішньоматкова інсемінація
14.09.2020 |
Детальнiше
Діагностика безпліддя у чоловіків
Діагностика безпліддя у чоловіків
14.09.2020 |
Детальнiше
10 причин звернутися чоловікові до андролога
10 причин звернутися чоловікові до андролога
14.09.2020 |
Детальнiше
Кріотехнології як спосіб планування сім'ї
Кріотехнології як спосіб планування сім'ї
15.09.2020 |
Детальнiше
Як стати мамою: психологічна і фізична підготовка
Як стати мамою: психологічна і фізична підготовка
16.09.2020 |
Детальнiше
Monalisa Touch - що це за технологія
Monalisa Touch - що це за технологія
16.09.2020 |
Детальнiше
Передчасний клімакс у чоловіків: як розпізнати і чим небезпечний
Передчасний клімакс у чоловіків: як розпізнати і чим небезпечний
17.09.2020 |
Детальнiше
Навіщо ходити на профілактичний огляд до гінеколога
Навіщо ходити на профілактичний огляд до гінеколога
21.09.2020 |
Детальнiше
Лазерна терапія в гінекології: без анестезії та болю
Лазерна терапія в гінекології: без анестезії та болю
22.09.2020 |
Детальнiше
Амбулаторна гінекологія — своєчасне звернення за кваліфікованою допомогою
Амбулаторна гінекологія — своєчасне звернення за кваліфікованою допомогою
22.09.2020 |
Детальнiше
Як підготуватися до ЕКЗ
Як підготуватися до ЕКЗ
22.09.2020 |
Детальнiше
Вагітність після 35: навіщо потрібні додаткові аналізи та обстеження
Вагітність після 35: навіщо потрібні додаткові аналізи та обстеження
08.10.2020 |
Детальнiше
Причини та профілактика жіночого безпліддя
Причини та профілактика жіночого безпліддя
09.10.2020 |
Детальнiше
Хірургія одного дня: сучасний підхід до лікування
Хірургія одного дня: сучасний підхід до лікування
16.10.2020 |
Детальнiше
Ведення вагітності: зберегти здоров'я дитини і добре самопочуття мами
Ведення вагітності: зберегти здоров'я дитини і добре самопочуття мами
16.10.2020 |
Детальнiше
Вагітність після ЕКЗ: про що потрібно пам'ятати майбутнім батькам
Вагітність після ЕКЗ: про що потрібно пам'ятати майбутнім батькам
21.11.2021 |
Детальнiше
Аномалії матки: їх вплив на настання та виношування вагітності.
Аномалії матки: їх вплив на настання та виношування вагітності.
25.11.2020 |
Детальнiше
Рубець на матці після кесарського розтину
Рубець на матці після кесарського розтину
02.06.2021 |
Детальнiше
Найпоширеніші помилки під час вагітності
Найпоширеніші помилки під час вагітності
26.01.2021 |
Детальнiше
Поняття хронічного ендометритут
Поняття хронічного ендометритут
29.02.2024 |
Детальнiше
Варикоз та геморой під час вагітності
Варикоз та геморой під час вагітності
26.01.2021 |
Детальнiше
Резус-конфлікт
Резус-конфлікт
04.02.2021 |
Детальнiше
Планування вагітності (спосіб життя)
Планування вагітності (спосіб життя)
04.02.2021 |
Детальнiше
Антимюллерів гормон
Антимюллерів гормон
12.02.2021 |
Детальнiше
Аптечка вагітної на час війни
Аптечка вагітної на час війни
05.03.2022 |
Детальнiше
Зникли місячні під час війни. Що робити?
Зникли місячні під час війни. Що робити?
21.03.2022 |
Детальнiше
Заморозка сперми чоловіка перед війною
Заморозка сперми чоловіка перед війною
30.03.2022 |
Детальнiше
Візит до репродуктолога під час війни
Візит до репродуктолога під час війни
04.04.2022 |
Детальнiше
Дізналась, що вагітна перед війною. Що робити?
Дізналась, що вагітна перед війною. Що робити?
17.04.2022 |
Детальнiше
Затримка місячних
Затримка місячних
28.02.2024 |
Детальнiше
Що означають вагінальні виділення
Що означають вагінальні виділення
04.07.2022 |
Детальнiше
ЕКЗ та його етапи
ЕКЗ та його етапи
05.07.2022 |
Детальнiше
Чому я не можу завагітніти?
Чому я не можу завагітніти?
06.07.2022 |
Детальнiше
Як визначити овуляцію
Як визначити овуляцію
07.07.2022 |
Детальнiше
Як завагітніти, якщо немає овуляції?
Як завагітніти, якщо немає овуляції?
23.07.2022 |
Детальнiше
Кіста яєчника
Кіста яєчника
23.07.2022 |
Детальнiше
Діагностика чоловічої безплідності
Діагностика чоловічої безплідності
23.07.2022 |
Детальнiше
Коли звертатися до гінеколога
Коли звертатися до гінеколога
03.10.2022 |
Детальнiше
Гайд за програмами лікування безпліддя
Гайд за програмами лікування безпліддя
03.10.2022 |
Детальнiше
Відкладене материнство: що потрібно знати про заморожування яйцеклітини
Відкладене материнство: що потрібно знати про заморожування яйцеклітини
20.10.2022 |
Детальнiше
Тобі дають шанс. Що треба знати про штучне запліднення
Тобі дають шанс. Що треба знати про штучне запліднення
26.10.2022 |
Детальнiше
Що спричиняє молочницю і чому вона повертається
Що спричиняє молочницю і чому вона повертається
26.10.2022 |
Детальнiше
Ожиріння та безпліддя
Ожиріння та безпліддя
02.11.2022 |
Детальнiше
Діти та ЕКЗ під час війни
Діти та ЕКЗ під час війни
05.12.2022 |
Детальнiше
Міфи про донорство яйцеклітин
Міфи про донорство яйцеклітин
22.03.2023 |
Детальнiше
Як підготуватися до огляду у лікаря-гінеколога
Як підготуватися до огляду у лікаря-гінеколога
22.03.2023 |
Детальнiше
Вагітність під час війни
Вагітність під час війни
22.03.2023 |
Детальнiше
ЕКЗ та онкологія
ЕКЗ та онкологія
22.03.2023 |
Детальнiше
Які аналізи здають під час вагітності та коли
Які аналізи здають під час вагітності та коли
22.03.2023 |
Детальнiше
Пренатальні скринінги на 1, 2 та 3 триместрах
Пренатальні скринінги на 1, 2 та 3 триместрах
22.03.2023 |
Детальнiше
Інвазивна пренатальна діагностика
Інвазивна пренатальна діагностика
22.03.2023 |
Детальнiше
Неінвазивна пренатальна діагностика
Неінвазивна пренатальна діагностика
22.03.2023 |
Детальнiше
Вагітність та дворога матка
Вагітність та дворога матка
22.03.2023 |
Детальнiше
Як проходить стимуляція овуляції
Як проходить стимуляція овуляції
22.03.2023 |
Детальнiше
Імплантація ембріона, або від чого залежить успіх ЕКЗ
Імплантація ембріона, або від чого залежить успіх ЕКЗ
22.03.2023 |
Детальнiше
Коли краще переносити ембріон — на третій чи п'ятий день?
Коли краще переносити ембріон — на третій чи п'ятий день?
22.03.2023 |
Детальнiше
Як відрізнити початок пологів від хибної тривоги
Як відрізнити початок пологів від хибної тривоги
22.03.2023 |
Детальнiше
Гімнастика Кегеля для зміцнення м'язів тазового дна
Гімнастика Кегеля для зміцнення м'язів тазового дна
02.05.2023 |
Детальнiше
Нові чоловічі контрацептиви
Нові чоловічі контрацептиви
02.05.2023 |
Детальнiше
Навіщо і як потрібно брати кров
Навіщо і як потрібно брати кров
02.05.2023 |
Детальнiше
Як підготуватися до прийому у репродуктолога
Як підготуватися до прийому у репродуктолога
02.05.2023 |
Детальнiше
Фізіологія післяпологового періоду
Фізіологія післяпологового періоду
03.05.2023 |
Детальнiше
Естетична гінекологія як частина естетичної медицини
Естетична гінекологія як частина естетичної медицини
03.05.2023 |
Детальнiше
Менопауза та клімакс у жінок
Менопауза та клімакс у жінок
03.05.2023 |
Детальнiше
Відновлення після пологів
Відновлення після пологів
03.05.2023 |
Детальнiше
Лікування нетримання сечі у чоловіків та жінок
Лікування нетримання сечі у чоловіків та жінок
03.05.2023 |
Детальнiше
Багатоплідна вагітність
Багатоплідна вагітність
04.05.2023 |
Детальнiше
Перейми перед пологами
Перейми перед пологами
04.05.2023 |
Детальнiше
Вторинне безпліддя
Вторинне безпліддя
04.05.2023 |
Детальнiше
Кольпоскопія: Що потрібно знати
Кольпоскопія: Що потрібно знати
14.09.2023 |
Детальнiше
Гінекологічні проблеми після 35 років
Гінекологічні проблеми після 35 років
14.09.2023 |
Детальнiше
Фіброма матки
Фіброма матки
15.11.2023 |
Детальнiше
Лейоміома матки
Лейоміома матки
15.11.2023 |
Детальнiше
Видалення матки (екстирпація)
Видалення матки (екстирпація)
15.11.2023 |
Детальнiше
Хірургічна дефлорація
Хірургічна дефлорація
15.11.2023 |
Детальнiше
Біпарієтальний розмір плода
Біпарієтальний розмір плода
15.11.2023 |
Детальнiше
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК)
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК)
04.12.2023 |
Детальнiше
Вітаміни для вагітних
Вітаміни для вагітних
29.01.2024 |
Детальнiше
Баланопостит
Баланопостит
29.01.2024 |
Детальнiше
Аменорея
Аменорея
29.01.2024 |
Детальнiше
Кіста яєчника
Кіста яєчника
29.01.2024 |
Детальнiше
Що таке варикоцеле?
Що таке варикоцеле?
29.01.2024 |
Детальнiше
Що таке базальна температура?
Що таке базальна температура?
29.01.2024 |
Детальнiше
Що таке багатоводдя та які його особливості
Що таке багатоводдя та які його особливості
29.01.2024 |
Детальнiше
Чек-Ап організму у Києві, Львові, Житомирі
Чек-Ап організму у Києві, Львові, Житомирі
02.02.2024 |
Детальнiше
Чек-Ап для жінок у Києві, Львові, Житомирі
Чек-Ап для жінок у Києві, Львові, Житомирі
14.02.2024 |
Детальнiше
Гормональний збій
Гормональний збій
05.02.2024 |
Детальнiше
Що таке маловоддя?
Що таке маловоддя?
05.02.2024 |
Детальнiше
Роль тестостерону в організмі та його важливість для чоловічого здоров'я
Роль тестостерону в організмі та його важливість для чоловічого здоров'я
05.02.2024 |
Детальнiше
Аденома передміхурової залози
Аденома передміхурової залози
05.02.2024 |
Детальнiше
Ранній клімакс
Ранній клімакс
06.02.2024 |
Детальнiше
Виділення під час вагітності
Виділення під час вагітності
06.02.2024 |
Детальнiше
Кесарів розтин
Кесарів розтин
06.02.2024 |
Детальнiше
Овуляторний синдром
Овуляторний синдром
06.02.2024 |
Детальнiше
Прееклампсія та еклампсія
Прееклампсія та еклампсія
06.02.2024 |
Детальнiше
Гестоз
Гестоз
06.02.2024 |
Детальнiше
Антифосфоліпідний синдром (АФС)
Антифосфоліпідний синдром (АФС)
06.02.2024 |
Детальнiше
Значення болю в животі в період вагітності
Значення болю в животі в період вагітності
06.02.2024 |
Детальнiше
Молочниця під час вагітності
Молочниця під час вагітності
07.02.2024 |
Детальнiше
Лубриканти – що це, для чого потрібні та який вибрати
Лубриканти – що це, для чого потрібні та який вибрати
07.02.2024 |
Детальнiше
Що таке ерозія шийки матки?
Що таке ерозія шийки матки?
29.02.2024 |
Детальнiше
Куріння під час планування вагітності
Куріння під час планування вагітності
28.02.2024 |
Детальнiше
Нерегулярні місячні
Нерегулярні місячні
28.02.2024 |
Детальнiше
Рак шийки матки: причини, симптоми, лікування
Рак шийки матки: причини, симптоми, лікування
28.02.2024 |
Детальнiше
Що таке токсикоз?
Що таке токсикоз?
28.02.2024 |
Детальнiше
Поради для жінок щодо догляду за красою і здоров'ям (чек-лист)
Поради для жінок щодо догляду за красою і здоров'ям (чек-лист)
28.02.2024 |
Детальнiше
Утримання від сексу для чоловіків і жінок перед зачаттям
Утримання від сексу для чоловіків і жінок перед зачаттям
28.02.2024 |
Детальнiше
Феритин і вагітність
Феритин і вагітність
28.02.2024 |
Детальнiше
Що таке поліпи?
Що таке поліпи?
28.02.2024 |
Детальнiше
Планування вагітності після вакцинації
Планування вагітності після вакцинації
28.02.2024 |
Детальнiше
Репродуктивне здоров'я
Репродуктивне здоров'я
28.02.2024 |
Детальнiше
Всі новини та статті
Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205