(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Автор статті: Холодян Ірина, лікар акушер-гінеколог клініки «Мати та дитина».
Сьогодні відомо, що частота імунологічного безпліддя становить 5‒15 %. Імунологічні порушення пов’язують із наявністю антиспермальних антитіл (АТ).
Що таке антиспермальні антитіла?
Антиспермальні антитіла відносяться до класів Ig, G, IgA, Ig, M. Вони можуть бути наявними в одного або обох статевих партнерів у сироватці крові та/або в різних середовищах статевої системи (в еякуляті, цервікальному слизі, фолікулярній рідині, внутрішньоматковому вмісті й т. д.).
Ступінь порушення фертильності визначається класом антиспермальних АТ, їхньою кількістю, щільністю покриття ними поверхні сперматозоїда. Залежно від сполучення цих факторів, механізм впливу АТ проявляється порушенням сперматогенезу (оліго-, терато- й азоспермією), аглютинацією сперматозоїдів та порушенням рухливості сперматозоїдів через цервікальний канал, уповільненням процесу пенетрації (проникнення) сперматозоїда в яйцеклітину, блокуванням процесу імплантації ембріона.
Встановлено, що Ig, M кріпляться до хвоста сперматозоїда та перешкоджають лише просуванню через цервікальний слиз і не впливають на процеси запліднення. Ig, G фіксуються на головці сперматозоїда, не порушуючи рухливості, але впливаючи на пенетрацію сперматозоїда в яйцеклітину.
Імунологічна толерантність яєчка обумовлена наявністю гематотестикулярного бар’єру та імуносупресивною активністю клітин Сертолі, якими вистелені сім’яні канальці. Імунологічна толерантність — це стан організму, за якого він не здатен синтезувати АТ у відповідь на введення певного АГ при збереженні імунної реактивності до інших АГ.
Причини появи антиспермальних антитіл у чоловіків та жінок
Причинами утворення антиспермальних антитіл у чоловіків можуть бути інфекції, що передаються статевим шляхом, простатит, травми та операції на яєчках, варикоцеле, крипторхізм та інші, що порушують гематотестикулярний бар’єр, накопичення сперматозоїдів поза статевими шляхами при анальному сексі.
Механізм утворення антиспермальних АТ у жінок недостатньо вивчений. На відміну від чоловічої, жіноча статева система доступна для клітин імунної системи. Причиною того, що не у кожної сексуально активної жінки є антиспермальні АТ, є імуносупресивні властивості еякуляту. АТ виникають на фоні інфекцій (генітального герпесу, трихомоніазу, гонореї, хламідіозу, уреа- і мікоплазмозу), хронічних запальних захворювань статевих органів (цервіциту, ендометриту, сальпінгоофориту), генітального ендометріозу, стимулюючи локальну імунну відповідь.
Імунна система жінки розпізнає сперматозоїди як чужорідний елемент і виробляє АТ для видалення їх із організму. Антиспермальні АТ реагують на сперматозоїди всіх чоловіків і не є партнероспецифічними. В жінок із безпліддям підвищується концентрація IgA в цеквікальному слизові. За наявності цих АТ сперматозоїди, потрапляючи в шийковий слиз, втрачають здатність до прогресивного руху, але можуть рухатися на місці, зумовлюючи феномен коливання.
Аналіз на антиспермальні антитіла
Антиспермальні АТ не заразливі. Проте існує зв’язок між титром АТ на сперматозоїдах і титром антиспермальних АТ партнерки. Це може бути наслідком інфекції статевих шляхів, що запускає утворення АТ в обох партнерів.
Імунологічне дослідження показане в усіх випадах безпліддя, незалежно від стану репродуктивної функції подружжя, а також за наявності в спермограмі аглютинації, аномальних за формою чи нерухомих сперматозоїдів, азооспермії, при безплідді, причину якого виявити неможливо.
Проводять біологічні проби — проби на сумісність (посткоїтальний тест, тест-контакт), вивчають імунограму й визначають антиспермальні АТ.
Посткоїтальний тест (ПКТ) — оцінюють сумісність сперматозоїдів і шийкового слизу: забір матеріалу проводять через 4‒5 годин після статевого акту в периовулярний період. Позитивним ПКТ вважають за наявності 10 і більше сперматозоїдів із прогресивним рухом у полі зору.
Тест-контакт (проба Курцрока-Міллера, пенетраційний тест) дає змогу оцінити проникну здатність сперматозоїдів у шийковий слиз. Тест позитивний, коли більш ніж 25 сперматозоїдів проникли в глибину шийкового слизу.
Найчастіше для визначення антиспермального імунітету в чоловіків використовують MAR-тест — це визначення частки сперматозоїдів (виражена у відсотках), покритих АТ. Якщо кількість сперматозоїдів, покритих АТ, перевищує 50 %, можна зробити висновок про наявність імунологічного безпліддя.
Антиспермальні антитіла та лікування імунологічного безпліддя
Корекція імунних порушень — задача непроста. Серед позитивних методів лікування найбільш доцільними є імуносупресивна терапія, еферентна терапія (виведення з організму аутоантитіл за допомогою плазмоферезу), внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ) протягом 3‒4 циклів.
Відсутність ефекту при лікуванні — показання для проведення процедури ЕКЗ. Аналіз частоти настання вагітності при використанні ДРТ свідчить по те, що найуспішнішим методом боротьби з імунологічним безпліддям є ICSI.