Тубектомія — це гінекологічна хірургічна процедура, яка передбачає видалення маткових труб через патологічні зміни. Таке втручання рекомендовано пацієнткам у випадках, коли консервативне лікування структури та функції органів репродуктивної системи неможливе.
Показання до проведення тубектомії
Кілька станів, за яких лікарі рекомендують проведення операції тубектомія:
- позаматкова вагітність;
- розвиток спайок;
- злоякісні пухлини;
- підготовка до ЕКЗ.
Якщо жінка планує найближчим часом екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) і хоче підвищити його ефективність, одночасно зменшивши ризик спонтанного викидня, тубектомія може бути найкращим варіантом.
Підготовка до тубектомії
Перед проведенням тубектомії гінеколог назначає серію передопераційних обстежень, якi охоплюють:
- аналіз крові;
- аналіз сечі;
- аналіз на ВІЛ, ІПСШ та гепатит;
- УЗД;
- цитологічний мазок.
Завдяки цим обстеженням лікарі можуть визначити, чи потрібно видалення органу (якщо так, то одностороннє або двостороннє видалення), чи все ще є можливість лікування маткових труб для їх збереження.
Як проводиться тубектомія?
Процедура передбачає малоінвазивне втручання, а саме лапароскопію з використанням сучасного обладнання. Перевагою використання лапароскопії є мінімальні післяопераційні ускладнення та гарнi терапевтичні результати.
Тубектомію проводять у відділенні оперативної гінекології хірургічного стаціонару. Вибір анестетика підбирається заздалегідь, враховуючи алергічні реакції пацієнтки.
Під час лапароскопічної тубектомії в черевній порожнині роблять невеликі розрізи. Такий підхід мінімізує травматизацію, знижує ризик пошкодження навколишніх органів малого таза, допомагає запобігти утворенню гематом і надмірній кровотечі.
Через розрізи хірург вводить лапароскоп, оснащений мікрохірургічними інструментами та камерою. Далi хірург обережно видаляє одну або обидві маткові труби, закриває розрізи та накладає стерильну пов'язку. Зазвичай операція триває до години.
Серед поширених рекомендацій, які дають лікарі після лапароскопічної тубектомії:
- Уникнення інтенсивних фізичних вправ протягом тижня.
- Утримання від статевої активності принаймні 2 тижнi.
- Прийом знеболювальних препаратів.
Відновлення після лапароскопії зазвичай триває не більше 5 днів. Також лікар призначає УЗД органів малого таза після операції для перевірки успішності втручання. Дуже важливо слідувати всім рекомендаціям лікаря для правильного відновлення.
Потенційні наслідки видалення маткових труб
Варто зазначити, що тубектомія має кілька потенційних ускладнень:
- кровотечу;
- біль та дискомфорт;
- порушення менструального циклу;
- утворення спайок.
Після тубектомії деякі жінки можуть відчувати певні симптоми, зокрема нерегулярний менструальний цикл, потовщення грудних залоз, проблеми зі щитовидною залозою або збільшення ваги. Тому після тубектомії жінкам, які відчувають такі симптоми, можуть призначити гормональні препарати.
Замісна гормональна терапія допоможе з усуненням гормонального дисбалансу, регулюванням менструального циклу та припливами, які також можуть виникнути після проведення тубектомії.
Також жінка має розуміти, що завагітніти природнім шляхом можливо лише в тому випадку, якщо у неї є хоча б одна неушкоджена маткова труба. За таких умов ймовірність зачаття, виношування вагітності та народження здорової дитини може перевищувати 50%. Однак ця ймовірність також залежить від стану здоров'я жінки, віку та стану здоров'я.
Що кажуть дослiдження?
За даними комітету з гінекологічної практики Американського коледжу акушерів і гінекологів, тубектомія може надати акушерам-гінекологам можливість знизити ризик раку яєчників у їхніх пацієнток, які вже проходять операцію на органах малого таза з приводу доброякісних захворювань. Двостороння тубектомія знижує ризик раку яєчників, але може збільшити ризик серцево-судинних захворювань та остеопорозу. Варто зазначити, що проведення лапароскопічної тубектомії є абсолютно безпечним методом та не підвищує ризик ускладнень, зокрема переливання крові, повторної госпіталізації, післяопераційних ускладнень, інфекцій або лихоманки, порівняно з гістеректомією. На підставі опитування членів Американського коледжу акушерів і гінекологів виявили, що 77% виконують двосторнню тубектомію за доброякісними показаннями.
Щоб записатись на консультацію до гінеколога у Львові, Житомирі, Києві, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером. В наших медичних центрах ви зможете пройти гінекологічний огляд, діагностику та отримати відповідне лікування для збереження репродуктивного здоров'я.
Автор: Поліщук Ольга Іванівна — акушер-гінеколог.
Джерела:
- https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2019/04/opportunistic-salpingectomy-as-a-strategy-for-epithelial-ovarian-cancer-prevention