Як зарано можна визначити вагітність? Наскільки це визначення буде точним? Чи є взагалі заслуговують на довіру ознаки вагітності? Ці питання викликані не лише цікавістю, а й практичною стороною, адже що раніше жінка дізнається про свою вагітність, то раніше почне приділяти увагу своєму здоров'ю та виключить чинники ризику. На безліч народних прикмет спиратися не можна, це розуміють всі. А що рекомендують лікарі?
Ознаки вагітності та поділ їх на групи ймовірності
Раніше всі ознаки вагітності ділили на три групи: ймовірні, які визначаються під час гінекологічного огляду, сумнівні, що ґрунтуються на суб'єктивних відчуттях, та правдиві, які не викликають сумнівів. Зазначимо, що правдиві ознаки з'являлися лише ближче до другої половини вагітності. Ця класифікація застаріла, оскільки є точні методи ранньої діагностики. Зараз можна говорити про дві групи ознак: ймовірні, вони ж сумнівні, і правдиві.
Ймовірні ранні ознаки вагітності
Перша ймовірна ознака вагітності — затримка менструації. До неї решту симптомів можна розглядати лише як нездужання. Сама по собі затримка теж не є безперечною ознакою, про що жінкам відомо на власному досвіді: менструальний цикл може продовжуватись на три-п'ять-сім, а то й більше днів, і не завжди можна визначити під впливом чого так відбувається.
Якщо вагітність настала, то до моменту очікуваної менструації, що не почалася, плід розвивається вже два тижні. Весь цей час в організмі відбуваються зміни, і значні, але їх зовнішні прояви не є унікальними. Наприклад, такий симптом, як підвищена чутливість сосків, може говорити не лише про вагітність, а й про наближення менструації та про гормональні порушення. Проте вже в перші тижні вагітність може проявляти себе такими ознаками:
- Загострення нюху. Привертають увагу запахи, які раніше не помічалися. Деякі з них цілком невинні, але різко посилені, вони починають сприйматися як неприємні. Інші раптом стають незрозуміло привабливими.
- Зміна апетиту та смакових уподобань. Про дивні смаки вагітних чули всі. Зазвичай на ранньому терміні вони ще не сильно виражені, але сама жінка може це собі відзначити.
- Гіперчутливість сосків. Чутливість може підвищитися настільки, що навіть тертя одягу стає дратівливим чи болючим.
- Нудота. Найчастіше ранкова, але буває вечірньою та денною — у всіх по-різному. Вона не пов'язана з якимось визначальним чинником, але може бути дуже інтенсивною аж до блювоти. Іноді нудота супроводжується рясним слиновиділенням.
- Сонливість, швидка стомлюваність. Жінка зазначає, що швидше втомлюється та потребує більше сну. Вона може спати вдень, чого не було раніше, або замість своїх звичних семи-восьми нічних годин спати всі десять.
- Лабільність настрою: дратівливість, плаксивість, безпричинні перепади настрою.
Ці симптоми спричинені гормональною перебудовою. Однак на гормональні зміни усі жінки реагують по-різному. У деяких ці симптоми з'являються ще до затримки, в інших набагато пізніше, а у третіх відсутні зовсім. Деякі жінки можуть відчувати все перераховане, інші — одну чи дві ознаки. Якщо жінка дуже чекає вагітність, вона може знаходити у себе ці симптоми під впливом самонавіювання. У будь-якому випадку покладатися на них не варто. Їх можна взяти до уваги, але необхідно перевіряти ще раз.
Правдиві ранні ознаки вагітності
Лише-но ембріон імплантується в матку, його оболонка, яка називається хоріоном, починає продукувати гормон — хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ). Це сигнал організму, що вагітність настала, він запускає механізм забезпечення вагітності. Кількість гормону дуже швидко збільшується і за два-три тижні досягає рівня, який визначають аптечні тести. Це ті дві смужки, якими тест реагує на ХГЛ в сечі. Діагностувати вагітність раніше затримки не варто, тест недостатньо чутливий, щоб визначити невелику кількість гормону, і з великою ймовірністю покаже помилковий результат. Точність аптечних тестів досить висока, якщо отримано однаковий результат кількох тестів різних фірм. ХГЛ також виявляють у крові. Для цього потрібно здати аналіз у лабораторії.
Другим правдивий метод ранньої діагностики вагітності є УЗД матки. У певному сенсі він навіть точніший за аналіз на ХГЛ, оскільки дає змогу визначити, чи плід у матці або вагітність позаматкова (позаматкова вагітність не може бути виношена). УЗД стає інформативним після п'ятого-шостого тижня гестації, тобто після трьох-чотирьох тижнів затримки. Виконувати його раніше немає сенсу через ризик хибного результату.
Підіб'ємо підсумки. Діагностичними ознаками вагітності є високий рівень ХГЛ та виявлення плодового яйця в матці на УЗД, а решта симптомів можуть розглядатися лише як ймовірні. Правдиво встановити вагітність можна лише після настання затримки, а з максимальною точністю через три-чотири тижні після затримки.
Стаття оновлена від 13.10.2023