(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Передменструальний синдром — це поширене явище серед жінок у репродуктивному віці, яке охоплює комплекс симптомів, що виникають перед початком менструації та зазвичай зникають на початку або під час менструації.
Існує низка чинників, які можуть спричиняти прояв передменструального синдрому, зокрема:
Хоча легкі форми ПМС зазвичай не є серйозними, але якщо симптоми значно заважають повсякденному життю або погіршуються, необхідно звернутися до гінеколога для діагностика та лікування, щоб запобігати негативним наслідкам.
ПМС охоплює різноманітні фізичні та емоційні стани:
У деяких жінок прояви ПМС можуть бути більш серйозними та заважати повсякденному життю. Таке явище називають передменструальний дисфоричний розлад. Він охоплює інтенсивні емоційні та фізичні симптоми, які можуть значно вплинули на функціонування та якість життя. Серед симптомів передменструального дисфоричного розладу можуть бути сильні перепади настрою, депресія, тривога та фізичний дискомфорт. ПМДР вражає менший відсоток жінок, приблизно від 3% до 8%.
Хоча багато симптомiв вагiтностi можуть збігатися з симптомами передменструального синдрому, є моменти, які не можна ігнорувати:
Тест на вагітність і консультація гінеколога є найкращим способом підтвердити вагітність або розпочати лікування ПМС.
Важливий комплексний підхід до діагностики передменструального синдрому. В медичних центах «Мати та дитина» фахiвцi оцінюють всі групи проявів, пов’язаних із ПМС. Різні підтипи ПМС можуть проявлятися різними комбінаціями та інтенсивністю симптомів. Розпізнавання цих підтипів може допомогти більш ефективно адаптувати підходи до лікування.
Якщо передменструальний синдром супроводжується значними неврологічними та емоційними розладами, як-от сильні перепади настрою або тривога, пацієнтам доцільно звернутися за консультацією до невролога та психотерапевта. Для подальшої оцінки неврологічних аспектів можуть бути рекомендована ЕЕГ (електроенцефалограма).
Жінкам, у яких переважають судинні прояви, зокрема підвищення артеріального тиску та набряки, можуть знадобитися додаткові діагностичні тести, наприклад аналізи крові та сечі, а також оцінка функції нирок.
Оскільки головний біль і підвищення артеріального тиску є частими симптомами ПМС, пацієнтам рекомендується проконсультуватися з кардіологом і терапевтом.
Діагностика ПМС часто вимагає спільних зусиль із залученням медичних працівників різних спеціальностей для вирішення різноманітних симптомів та механізмів, що лежать в їх основі.
Згідно журналу American Family Physician, передменструальні розлади вражають до 12% жінок. ПМС та ПМДР — це стани, що охоплюють психологічні та фізичні симптоми, які викликають значні порушення під час лютеїнової фази менструального циклу, але зникають після менструації. Лікування ПМС і ПМДР спрямоване на полегшення фізичних і психічних симптомів. Багато з використовуваних ліків впливають на гормональну активність організму шляхом пригнічення овуляції, водночас інші впливають на концентрацію нейромедіаторів у мозку, як-от серотонін, норадреналін або дофамін.
У Сполучених Штатах селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) схвалені для основного лікування. Хоча СІЗЗС вважаються психіатричними препаратами, якщо їх використовувати для лікування передменструальних розладів, вони покращують фізичні та психічні симптоми у більшості пацієнток.
Лікарі повинні рекомендувати терапію, виходячи з переносимості пацієнткою та реакції на кожен препарат.
Головне питання наших пацієнток: «Як полегшити передменструальний синдром?»
Зазвичай симптоматична терапія використовується для полегшення специфічних симптомів, таких як-от біль, перепади настрою та інші неприємні відчуття, пов’язані з передменструальним синдромом. Після обстеження гінеколог може призначити знеболювальні препарати, стабілізатори настрою, вітаміни або ангіопротектори.
Однак, якщо під час діагностики гормональний дисбаланс визначається як основна причина ПМС, може бути призначена гормональна терапія для нормалізації рівня гормонів під час другої фази менструального циклу. Для досягнення оптимального результату гормональні препарати часто вживаються протягом кількох циклів.
Курс лікування насправді визначається індивідуально з урахуванням тяжкості симптомів, історії хвороби та бажань пацієнта. Вартість лікування може змінюватися залежно від конкретних необхідних втручань, наприклад лікв, кількості консультацій та діагностичних тестів.
Щоб записатись на консультацію у вашому мiстi, зателефонуйте за вказаним номером або залиште заявку на нашому сайті.
Автор: Поліщук Ольга Іванівна — акушер-гінеколог.
Джерела:
Дата оновлення статті: 01.03.2024