пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
28.02.2024

Репродуктивна система жінки схильна до складного регулювання гормонами протягом більшої частини її життя. Саме менструація допомагає очищати організм від старих клітин ендометрію, підтримує нормальний стан піхви та запобігає інфекціям. Крім того, менструація є важливим індикатором здоров'я жінки та її репродуктивної функції. Нормальний цикл менструації також свідчить про те, що у жінки налагоджені певні гормональні процеси, необхідні для зачаття і виношування дитини.

Важливо пам'ятати, що багато чинників, таких як-от стрес, зміни ваги, фізична активність і здоров'я в цілому, можуть впливати на характеристики циклу. Затримка місячних або відсутність менструації (аменорея) можуть бути ознаками різних станів та захворювань.

Причини затримки місячних

Норма затримки місячних вважається 1–3 дні і може бути обумовлена різними фізіологічними та зовнішніми чинниками. Варто визначити певні причини затримки місячних:

  • вагітність;
  • гормональні порушення;
  • проблеми із щитовидною залозою;
  • синдром полікістозних яєчників;
  • стрес;
  • екстремальні дієти;
  • вживання певних ліків;
  • деякi захворювання чи стани.

Однак, якщо менструація відсутня 7–10 днів або більше, це може бути ознакою серйознішого стану, що потребує медичного втручання. Варто зазначити, що встановлення менструального циклу у дівчаток після першої менструації може тривати приблизно 1,5–2 роки. Протягом цього періоду цикл може бути нерегулярним, а затримки можуть бути до 2–3 місяців, що вважається нормою.

Причина затримки менструації через гінекологічні захворювання

Як ми вже визначили, поширеними причинами затримки менструації можуть бути різні гінекологічні захворювання, наприклад:

  • Запальні процеси можуть порушувати нормальний цикл менструації через вплив на роботу ендокринної системи або внаслідок ураження стінок матки.
  • Полікістоз яєчників також може призводити до порушень менструального циклу, таких як-от затримка або аменорея. Крім того, у жінок з ПКЯ можуть спостерігатися інші симптоми, зокрема зміни у вазі, висипання на шкірі, збільшення росту волосся на обличчі, грудях або животі.
  • Міома матки також може впливати на менструальний цикл, затримуючи або змінюючи характер місячних.

Консультація гінеколога, огляд, проведення діагностики та виявлення причин затримки менструації допомагають підібрати необхідне лікування та запобігти ускладненням, які можуть негативно вплинути на стан здоров'я жiнки. 

Діагностика затримки місячних

Серед дiагностичних методiв, які використовуються для виявлення причин затримки місячних, є: 

  • Збір анамнезу та обговорення вашої медичної та репродуктивної історії, зокрема наявності або відсутності вагітностей, наявності екстрагенітальної патології, будь-яких скарг та симптомів, змін способу життя, змін в дієті, вживання ліків та інших чинників, які могли б вплинути на ваш цикл.
  • Загальне обстеження, зокрема зовнішній огляд, пальпація живота та оцінка здоров'я піхви та шийки матки.
  • Лабораторні дослідження, наприклад аналізи крові для оцінки гормонального стану.
  • Ультразвукове дослідження органів малого таза для виявлення будь-яких аномалій або змін у матці та яєчниках.

Що робити, якщо є затримка місячних? Звернутись до фахівців медичних центрiв «Мати та дитина» i пройти вищезазначену зазначену діагностику.

Лікування порушень менструального циклу

Лікування порушень менструального циклу залежить від причини та віку пацієнтки.

У молодих жінок лікування може охоплювати медикаментозні методи, зокрема призначення гормональних препаратів для регулювання гормонального фону.

У деяких випадках, коли порушення менструального циклу пов'язані з конкретною медичною проблемою, може знадобитися лікування гормональними препаратами з метою корекції менструального циклу, антибіотиками (за наявності інфекцій). У випадку міоми матки може знадобитись хірургічне втручання. 

Лікування призначається лише після обстеження та консультації гінеколога, враховуючи індивідуальні особливості та потреби кожної пацієнтки.

Профілактика порушень менструального циклу

Профілактики порушень менструального відіграє важливу роль у підтримці здоров'я жіночої репродуктивної системи та запобіганні затримки менструації. Ось деякi поради:

  • Регулярні візити до гінеколога та профілактичні обстеження дають змогу вчасно виявляти будь-які відхилення в роботі репродуктивної системи та вживати відповідні заходи.
  • Використання гормональних препаратів, наприклад оральних контрацептивів, може допомогти регулювати менструальний цикл у деяких випадках. Проте їх обов’язково має призначити лікарь.
  • Слід уникати вживання екстреної контрацепції як основного методу захисту від небажаної вагітності, оскільки це може порушити нормальний гормональний фон та вплинути на менструальний цикл.
  • Особливу увагу слід приділяти здоровому способу життя, збалансованому харчуванню, зниженню стресу та достатньому фізичному навантаженню.
  • Здоровий сон та відпочинок також можуть позитивно впливати менструальний цикл.

У разі затримки менструації важливо звернутися до гінеколога для визначення причини та отримання відповідного лікування. 

Що кажуть дослiдження?

За даними Американського коледжу акушерів і гінекологів, лікування порушень менструального циклу залежить від типу порушення та певних синників способу життя, наприклад, чи планує жінка завагітніти.

Лікування порушень менструального циклу охоплює оральні контрацептиви, циклічний прогестерон, лікування основного розладу, що спричиняє проблеми з менструальним циклом, наприклад консультування та дієтотерапія за розладів харчової поведінки, введення внутрішньоматкової спіралі, що виділяє гормон, використання препаратів, що містять прогестерон або транексамову кислоту, або нестероїдних протизапальних препаратів.

Рання діагностика та лікування порушень менструального циклу може допомогти зменшити частоту безпліддя та наслідків серйозних захворювань, як-от захворювання серцевосудинної системи та остеопороз.

Консультація гінеколога в медичних центрах «Мати та дитина»

В медичних центрах «Мати та дитина» в Києві, Житомирі та Львові ви можете записатися на консультацію до гінеколога, або записати дівчинку-підлітка до дитячого гінеколога. Рання діагностика та лікування будь-яких порушень в наших центрах може допомогти запобігти подальшим ускладненням та гарантувати здоровий розвиток репродуктивної системи.

Залиште заявку на сайті або телефонуйте за вказаним номером для запису на консультацію до лікаря-гінеколога у вашому мiстi.

Автор: Ковальчук Олена Володимирівна — акушер-гінеколог.

Джерела:

Дата оновлення статті: 27.02.2024

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205