(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Починаючи з пубертату і до настання менопаузи, приблизно з 11–13 до 45–50 років, репродуктивна система жінки функціонує циклічно під складним багаторівневим керуванням гормонів. Тривалість менструального циклу індивідуальна, у нормі вона становить від 21 до 35 днів, сама менструальна кровотеча триває від 3–7 днів. В ідеалі цикл має регулярний характер, наприклад, менструація починається кожні 28 днів. Але насправді організм дуже чуйно реагує на будь-які зміни, тому тривалість циклу може змінюватись на кілька днів у той чи інший бік. У деяких жінок цикл нерегулярний, проміжок між менструаціями може становити місяць і більше. Але іноді місячні відсутні довше. Якщо у жінок із регулярним циклом їх немає протягом трьох і більше місяців, говорять про аменорею — відсутність менструації. Для жінок із нерегулярним циклом цей період становить шість місяців.
Аменорея буває первинною та вторинною:
Аменорея також може бути фізіологічною, тобто нормальною, та патологічною:
Оскільки менструальний цикл має гормональну регуляцію, причиною його збою є всі стани, що спричиняють гормональний дисбаланс або їх наслідки. До них належать:
Менструація може не настати через вживання екстреного гормонального контрацептива або через переривання вживання оральних контрацептивів у середині циклу. Відомий також феномен гіпергальмування яєчників внаслідок тривалого (багаторічного) вживання гормональних контрацептивів.
Різкі коливання ваги у будь-який бік — найчастіша причина відсутності менструації. За швидкого зниження маси тіла організм стикається з дефіцитом поживних речовин, необхідних для синтезу гормонів. За ожиріння змінюється гормональне тло, оскільки жирова тканина накопичує естроген. Крім того, виробляється інсулінорезистентність. Наслідком зміни гормонального тла може стати відсутність менструації.
Місячні можуть бути відсутніми через стрес. Стрес стимулює синтез кортизолу і пролактину — гормонів, що блокують настання менструації. Сам стрес може бути спровокованим різними причинами, наприклад різкою зміною клімату.
Місячні стають нерегулярними під час пременопаузи, після 40–45 років. Вони можуть бути відсутніми кілька місяців, навіть якщо раніше були регулярними, може змінюватися тривалість циклу та тривалість менструальної кровотечі. Наприклад, у жінки з більш-менш регулярним циклом у 30 днів менструація може кілька місяців бути відсутньою, потім настати та тривати сім днів замість звичайних трьох, а наступна — прийти через три тижні. Такий стан пов'язаний із поступовим згасанням функції яєчників і є фізіологічним.
Кожен випадок відсутності менструації має причину. Якщо причина фізіологічна, потрібне спостереження лікаря, оскільки організм особливо вразливий у цей час. Якщо ж причина патологічна, до гінеколога потрібно звернутися якнайшвидше.