(Вартість дзвінків згідно тарифів Вашого оператора)
Пн.-Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 08:00 - 18:00
Як нас знайти?Токсикоз — це реакція організму жінки на гормональні зміни пiд час вагiтностi. Хоча симптоми токсикозу можуть приносити дискомфорт багатьом жінкам, це вважається нормальною частиною вагітності.
Імунна система жінки реагує активізацією виробленням великої кількості антитіл на появу чужорідного білка (ембріона) У відповідь на антитіла й виникають вiдомi симптоми, як-от нудота та блювота. Через певний час iмунна система звикає до нового стану, і токсикоз зникає.
Кожна жінка, яка планує вагітність, хоче знати, на якому терміні починається токсикоз, щоб полегшити всi тi жахливі симптоми, про які їй могли розповідати подруги.
Токсикоз під час вагітності зазвичай розпочинається приблизно між 6–8 тижням вагітності. Деякі жінки можуть відчувати перші ознаки токсикозу ще раніше, але загальною тенденцією є те, що він починається на початку першого триместру.
У багатьох вагітних жінок ранній токсикоз, що охоплює нудоту та блювоту, зазвичай зменшується або зникає до кінця першого триместру, на 13–14 тижні вагітності. Однак у деяких випадках, особливо якщо жінка виношує двійню або трійню, симптоми можуть зберігатися довше, до 16 тижнів.
Саме першi три мiсяцi вагiтностi мають вирішальне значення для розвитку внутрішніх систем і органів дитини. Протягом цього часу плід швидко росте, і будь-які збої або проблеми зі здоров’ям у матері можуть потенційно вплинути на цей критичний етап розвитку дитини.
Відомими ознаками токсикозу є:
Цi симптоми турбують багатьох вагітних жінок протягом першого триместру, але іноді вони можуть маскувати більш серйозні проблеми зі здоров’ям. Такі захворювання, як-от ураження шкіри, судоми, жовтяниця, астма та метаболічні розлади, можуть становити значний ризик і для матері, і для плода.
Багаторазова блювота під час вагітності (більше 5 разів на добу) та неможливість вживати їжу може призвести до значної втрати рідини, електролітів та дисбалансу основних мінералів. Зневоднення може негативно вплинути на вагітність i поставити під загрозу здоров’я матері та плода.
Втрата електролітів може порушити основні функції організму, зокрема нервову та м’язову функцію, і може призвести до таких ускладнень, як-от м’язова слабкість, втома та серцеві аритмії.
Також через зневоднення, у вагітних може з’явитись підвищений гематокрит — згущення крові та зниження кровотоку, що може навантажувати серце та підвищувати ризик утворення тромбів.
Через часту блювоту та обмежене споживання їжі жінка може втратити вагу, що може ще більше загрожувати здоров’ю матері та розвитку плода.
Під час ведення вагітності гінеколог може призначити наступнi тести для оцінки тяжкості стану та його впливу на здоров’я матері:
На основі результатів цих тестів і тяжкості симптомів гiнеколог може надати рекомендації, щоб полегшити токсикоз, зокрема збалансоване харчування, достатній відпочинок, регулярні фізичні вправи та уникнення стресу.
Також лікар може рекомендувати прийом антиеметиків (препаратів проти блювоти), фітозборів, трав'яних настоїв або вітамінних препаратів для полегшення симптомів токсикозу.
У більш важких випадках може знадобитися госпіталізація для внутрішньовенного введення рідини, заміни електролітів та інших заходів для гарантування гідратації та адекватного харчування матері та плода.
Дослідження, проведене за підтримки NIHR Cambridge Biomedical Research Center, показало, чому багато жінок відчувають нудоту та позиви до блювання під час вагітності та чому деяким жінкам необхідна госпіталізація.
Дослідники використовували генетику людини та нові способи вимірювання гормонів у крові вагітних жінок. Вони виявили, що рiвень токсикозу залежить від кількості гормону GDF15, який виробляє плацента та який вплив цього гормону мала жінка перед тим, як завагітніти.
Жінки з низьким рівнем гормону GDF15 в крові до вагітності мають вищий ризик розвитку сильної нудоти та блювоти під час вагітності. Жінки з високим рівнем гормону GDF15 до вагітності відчувають незначні симптоми токсикозу.
Науковий директор Кембриджського центру біомедичних досліджень NIHR каже, що дитина, яка росте в утробі матері, виробляє гормони на рівні, до якого мати не звикла. Чим чутливіша вона до цього гормону, тим сильніші симптоми токсикозу вона відчуватиме. Тому потенційний спосіб запобігти нудоті під час вагітності — піддати жінок дії цього гормону перед вагітністю, щоб наростити їх стійкість.
Щоб записатися на огляд до акушера-гінеколога в Києві, Житомирі або Львові, зателефонуйте за вказаним номером або заповніть онлайн-форму. В медичних центрах «Мати та дитина» працюють фахівці з великим досвідом, тому ви легко можете їм довірити ведення вагітності!
Автор: Массуд Наталія Олександрівна — акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог.
Джерела:
Дата оновлення статті: 26.02.2024