Нормозооспермія — це стан, коли всі параметри в спермограмі перебувають в межах норми. У здорового чоловіка еякулят зазвичай містить хоча б 15 мільйонів сперматозоїдів на мілілітр, принаймні 40% з яких є рухливими. Нормозооспермія свідчить про нормальний сперматогенез і високу життєздатність сперматозоїдів. Загальна кількість сперматозоїдів в еякуляті повинна сягати 39 млн (в ідеалі — сотні мільйонів). Але навіть за нормозооспермії у чоловіка все ще може зберігатись нездатність до зачаття.
Стандартний аналіз сперматозоїдів оцінює три ключові параметри:
- концентрацію;
- рухливість;
- морфологію.
Але цей вид обстеження — це лише візуальна оцінка сперматозоїдів. Існують ситуації, за яких функціональний стан сперматозоїдів не відповідає їхній візуальній картині.
Як проходить обстеження пацієнта за нормоозоспермiї?
Нормозооспермія не завжди потребує лікування. Але, якщо пара зіткнулась з безпліддям у шлюбі, цей стан потребує ретельного обстеження лікарем-андрологом. В такому випадку, крім стандартної спермограми, призначають необхідні функціональні тести еякуляту. Ці тести допомагають виявити супутні патології і можливі причини чоловічого безпліддя.
Які ще додаткові аналізи потрібно здавати для оцінки якості сперми?
Лікар-андролог ретельно збирає анамнез, проводить фізикальне та за потребиінструментальне обстеження (УЗД), після чого може призначити один або кілька з перелічених тестів:
- HBA-test (тест на зрілість сперматозоїдів).
- MAR-test (тест на рівень антиспермальних антитіл).
- ROS-test (тест на рівень оксидативного стресу сперматозоїдів).
- FISH (діагностика хромосомного набору сперматозоїдів).
- TUNEL (тест на рівень ДНК-фрагментації сперматозоїдів).
- ПЛР-тести для діагностики ІПСШ з еякуляту.
- Бактеріологічний посів еякуляту на мікрофлору тощо.
Всі ці тести відіграють важливу роль в діагностиці та подальшому лікуванню безпліддя за наявності необхідних показань. За їх допомогою лікар-андролог здатен діагностувати генетичний, імунний, запальний та інші типи чоловічого безпліддя.
Лікування у разі порушення функціонального стану сперматозоїдів
Якщо андролог виявляє інфекцію, що передається статевим шляхом, або запальний процес, тоді призначається антибактеріальне лікування. Якщо діагностовано високий рівень оксидативного стресу, то призначається антиоксидантна терапія. Якщо за допомогою функціональних тестів підтверджується вплив на сперматогенез супутніх патологій яєчок (наприклад, варикоцеле), то може призначатись хірургічне лікування. Якщо ж виявлено тяжкі генетичні порушення, то це може бути показом до застосування різних методів екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) з генетичним обстеженням ембріонів.
Які є загальні рекомендації щодо покращення якості сперматозоїдів?
Щоб покращити якість сперми, лікарі радять чоловікам дотримуватись наступних порад:
- Знизити до мінімуму або взагалі відмовитись від вживання нікотину та алкоголю.
- Збалансовано харчуватись і підтримувати нормальну вагу.
- Вести активний спосіб життя.
- Відмовитись від гарячих ванн, саун, джакузі, загартовувань.
- Максимально уникати впливу токсичних чинників (зокрема, професійних).
- За появи скарг з приводу сечостатевої системи — одразу звертатись за консультацією до лікаря уролога-андролога.
Також слід окремо виділити профілактичні огляди в уролога-андролога, особливо, якщо в анамнезі були захворювання сечостатевої системи.
Що кажуть дослідження?
Медичне занепокоєння щодо безпліддя останнім часом зросло через зниження репродуктивної здатності пар у всьому світі. Чоловічі репродуктивні дефекти спричиняють майже 50% усіх проблем з безпліддям i пояснюються погіршенням кількості або якості сперматозоїдів.
Дисфункцію сперми пов’язують з способом життя, варикоцеле, крипторхізмом, гіпогонадизмом, інфекціями урогенітального тракту, системними захворюваннями та генетичними чинниками.
Майже в 25% випадків чоловічого безпліддя чоловіки мають нормальні параметри спермограми, але все ще не можуть стати батьками, що називається нез’ясованим, або ідіопатичним безпліддям.
Гарним прикладом порушення функціонального стану сперматозоїдів є дослідження African Journal of Urology, у якому вчені виявили, що оксидативний стрес (процес пошкодження і загибелі клітин тіла внаслідок окислення) був причиною чоловічого безпліддя через зниження функції сперми. Однак навіть чоловіки з нормальними параметрами сперми (нормозооспермія) можуть мати високий рівень оксидативного стресу. Таким чином, вони матимуть проблему з настанням вагітності. Мета цього дослідження полягала у вивченні ролі оксидативного стресу в патогенезі ідіопатичного чоловічого безпліддя.
У цьому дослідженні безплідним чоловікам з нормозооспермією і фертильній контрольній групі проводили аналіз сім’яної рідини відповідно до критеріїв ВООЗ за 2010 рік. Рівні загальної антиоксидантної здатності, глутатіону, малонового діальдегіду, сечової кислоти та альбуміну в сироватці та сім’яній плазмі також вимірювали за допомогою колориметричних методів.
Рівень загальної антиоксидантної здатності у сироватці та сім’яній плазмі був значно нижчим у безплідних чоловіків з нормозооспермією порівняно з фертильною групою. Однак не спостерігалося суттєвих відмінностей у рівнях глутатіону, сечової кислоти, альбуміну та малонового діальдегіду в сироватці та плазмі крові між безплідними та фертильними групами.
Низький рівень антиоксидантної здатності викликає оксидативний стрес і, як наслідок, спричиняє дисфункцію сперми та чоловіче безпліддя. Тому оцінка антиоксидантної здатності може бути корисним інструментом у діагностиці чоловічого безпліддя.
Консультація уролога в медичних центрах «Мати та дитина»
Щоб записатись на консультацію до уролога у Львові, Житомирі, Києві, пройти діагностику безпліддя та отримати лікування для успішного зачаття в майбутньому, залиште заявку на нашому сайті або зателефонуйте за вказаним номером.
Автор: Кіпоть Владислав Романович — лікар уролог, андролог.
Джерела: