Мазок Папаніколау, або ПАП-тест, — це мазок з шийки матки, який використовується для виявлення аномальних змін у клітинах шийки матки. Цей скринiнг є найпоширенішим методом виявлення раку шийки матки або передракових станів на ранній стадії, коли вони найкраще піддаються лікуванню.
Нормою ПАП-тесту є негативний результат. Саме цей результат вказує на те, що під час обстеження не було виявлено аномальних клітин епітелію шийки матки, тобто клітини шийки матки мають здоровий вигляд і не мають ознак передракових або ракових змін.
Якщо під час інтерпретації ПАП-тесту буде отримано позитивний результат, що означає виявлення аномальних клітин та подальші додаткові тести.
Як відбувається дослiдження?
Щоб взяти ПАП-тест, гінеколог бере зразок клітин з зони трансформації шийки матки, де зовнішні клітини плоского епітелію контактують з ендоцервікальними клітинами за допомогою маленької щіточки або шпателя. Зібрані клітини наносить на предметне скло, і потім матеріал відправляють до лабораторії для дослідження під мікроскопом для виявлення будь-яких аномалій.
Як підготуватися до дослiдження?
Підготовка є важливою для отримання точних результатів ПАП-тесту. Ось кілька основних кроків, яких слід дотримуватися під час підготовки до тесту:
- Уникати статевих контактів принаймні за два дні до скринінгу.
- Утримуватися від використання вагінальних супозиторіїв та кремів, не застосовувати спринцюванння та ванночки за 3 дні, що передують тесту, адже вони можуть змінити природний рН-баланс піхви та перешкодити збору клітин шийки матки.
- Протягом години утримуватись від сечовипускання.
- Оберiть певний час у менструальному циклі, наприклад з 5-го дня циклу та за п'ять днів до наступних місячних, адже протягом цього часу цервікальний слиз і вагінальні виділення менш схильні до впливу менструальної крові, що полегшує отримання якісного зразка для цитології.
Жінки в період менопаузи можуть запланувати взяття мазку на онкоцитологію в будь-який час протягом місяця.
Показання до проведення ПАП-тесту
Основні показання для призначення цитоморфологічного дослідження:
- Вік — жінки віком від 21 року (або вiд початку статевого життя) мають проходити ПАП-тест щороку в рамках планового обстеження.
- Раннє виявлення раку та передракових змін у клітинах шийки матки — цей тест допомагає виявити аномалії до того, як вони переростають у рак.
- Генетична схильність — жінки з генетичною схильністю до раку шийки матки можуть мати вищий ризик і повинні бути особливо уважними щодо планування регулярних тестів.
- Репродуктивний анамнез — певні репродуктивні чинники, як-от аборти в анамнезі, також можуть підвищувати ризик раку шийки матки або аномалій.
- Наявність кількох сексуальних партнерів або незахищений секс — це ризик раку шийки матки, викликаного зараженням вірусом папіломи людини.
Мазок з шийки матки рекомендований всім жінкам як частина планової профілактики, попри наявноість або відсутністьі патологій шийки матки.
Що кажуть дослiдження?
За даними дослiдження Міжнародного журналу медсестринства та акушерства, у 2015 році кількість нових випадків раку та смертей від раку становила 9 мільйонів на рік відповідно. Рак шийки матки є третім за поширеністю раком і четвертою причиною смертності від раку серед жінок у всьому світі. Основною причиною цього раку є інфікування вірусом папіломи людини. Оскільки рак шийки матки зазвичай протікає безсимптомно на ранніх стадіях, скринінг є дуже важливим. Цей тип раку є одним із небагатьох видів раку, які можна легко виявити на ранніх стадіях. Скринінг на рак шийки матки, відомий як тест Папаніколау, є ефективним методом раннього виявлення раку шийки матки.
У Англії програма скринінгу шийки матки NHS допомагає запобігти раку, виявляючи аномалії шийки матки, які можна лікувати, перш ніж вони отримають шанс перетворитися на рак шийки матки. Скринінг рятує тисячі життів щороку, перевіряючи на наявність вірусу папіломи людини (ВПЛ) високого ризику, який викликає майже всі види раку шийки матки.
Однак приблизно 3 з 10 людей не погоджуються на пропозицію пройти обстеження. В Англії програма скринінгу шийки матки NHS наразі запобігає приблизно 70% смертей від раку шийки матки, але вона могла б запобігти приблизно 83%, якби всі запрошені регулярно відвідували скринінг.
У 2021 році в Англії було проведено дослідження HPValidate як перший крок у з’ясуванні того, чи можна запропонувати самостійне взяття мазку з пiхви як альтернативний варіант поряд із традиційним скринінговим тестом шийки матки, який проводять лікарі.
Лабораторії перевіряють і зразок взятий жiнкою самостійно, і зразок, взятий фахівцем, на чутливість і специфічність.
Очікується, що HPValidate повідомить про свої остаточні результати на початку 2024 року. У дослідженні задіяно кілька пристроїв для самостійного відбору проб і лабораторій, і дані будуть проаналізовані для отримання валідованого пристрою для самостійного відбору зразків ВПЛ і комбінації тестів.
Консультація гінеколога у Львові, Житомирі, Києві
Ви можете записатись на консультацію до гінеколога в медичний центр «Мати та дитина» у вашому мiстi, зателефонувавши нам або залишивши заявку на нашому сайті.
В наших медичних центрах ми пропонуємо послуги досвідчених гінекологів, використовуємо сучасне обладнання, як-от ультразвукове обстеження, кольпоскопія та інші, що значно покращують можливості виявлення та оцінки стану здоров'я.
До того ж використання передових методів лікування, як-от мінімально інвазивних хірургічних втручань, сучасних лікарських препаратів та фізіотерапевтичих процедур, дає змогу ефективно та безпечно лікувати широкий спектр гiнекологiчних захворювань.
Автор: Переїденко Тетяна Іванівна – генетик.
Джерела:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5385241/
- https://nationalscreening.blog.gov.uk/2023/06/21/hpvalidate-cervical-screening-self-sampling-study-nears-completion/