Скільки триває післяпологовий період
Післяпологовий період у жінок має чітко певний початок — відразу після завершення пологів, а ось його закінчення менш визначене. Найчастіше говорять про 4–6 тижнів, рідше — про 6–8 тижнів, і вже з цієї розбіжності видно, що немає якоїсь однієї події, до якої можна було б прив'язати його кінець. Післяпологовий період завершується повним відновленням, але відбувається воно в індивідуальний термін. Все залежить від особливостей організму, від того, як пройшли пологи, якими вони були за рахунком і навіть від умов, в яких перебувають мама й немовля. Мінімальним терміном вважається три тижні, максимальним — пів року. В акушерській практиці розрізняють ранній післяпологовий період та пізній. Раннім називають перші чотири години після пологів, а пізнім — шість тижнів.
Ранній післяпологовий період
Під час раннього післяпологового періоду залишається високим ризик сильної маткової кровотечі, тому в цей час жінка перебуває під постійним медичним контролем. Скорочення м’язів матки зменшує ризик кровотечі, а відбувається це під впливом гормону окситоцину. Викид його в кров стається під час годування дитини груддю. Саме цим обумовлена рекомендація прикладання дитини до грудей вже в ранньому післяпологовому періоді, попри те, що молока ще немає. Іноді, щоб спричинити скорочення швидше, вводять окситоцин внутрішньовенно.
У першу добу після народження дитини жінка відчуває слабкість, у неї зберігаються кров'янисті виділення і може бути дещо підвищеною температура тіла. Іноді в перші години після пологів починається озноб, досить сильний. Причини його остаточно невідомі, можливо, так організм реагує на перенапруження. Присутні болючість промежини та болючість шва після кесаревого розтину. Для їх зменшення можна прикладати холод до промежини та шва. Перелічені ознаки — це фізіологія післяпологового періоду, тобто вони нормальні для цього стану.
Пізній післяпологовий період
Протягом чотирьох тижнів після пологів зберігається ризик деяких ускладнень, найбільш серйозними з яких є пізня кровотеча та прееклампсія, тому цей період вимагає до себе уваги не меншої, ніж спостереження вагітності. Слід звертати увагу на раптові проблеми із зором, набряки рук і ніг — вони можуть бути ознакою прееклампсії, що починається.
Лохії
Кров'янисті виділення після пологів, лохії, у перші 2–4 дні мають червоний колір, потім близько 10 днів вони коричневі й ще кілька тижнів — білі або жовті. Виділення менше однієї прокладки на годину нормальні, більше можуть бути ознакою кровотечі.
Через один-три тижні після пологів відбувається короткочасне, протягом кількох годин, посилення кровотечі, іноді з виділенням згустків. Воно спричинене відділенням плацентарного струпа. Зазвичай воно припиняється самостійно й небезпеки також не несе. Критерій норми той самий — наповнення не більше однієї прокладки на годину.
Біль у промежини
Болючість промежини може зберігатися кілька тижнів навіть після кесаревого розтину. Інтенсивність болю залежить від характеру пологів, від того, чи застосовувалася епізіотомія, чи накладалися шви. Зазвичай біль не має інтенсивного характеру, в протилежному випадку це ознака патології. У разі помірного болю допомагають сидячі ванни з теплою водою або, з дозволу лікаря, місцеві знеболювальні препарати у формі спрею або загальні перорально.
Під час сечовипускання та дефекації біль у промежині посилюється, з'являється печіння, і це теж нормально. Оскільки родові шляхи травмовані, зберігається ризик приєднання інфекції, тому гігієна післяпологового періоду має бути особливо ретельною. Спочатку бажано після кожного відвідування туалету акуратно підмиватися теплою водою.
Післяпологове нетримання сечі
Ослаблення м'язів тазового дна внаслідок вагітності та пологів часто призводить до такого неприємного явища, як нетримання сечі при напруженні. Підвищення внутрішньочеревного тиску через сміх, кашель або чхання спричиняє підтікання сечі. Для післяпологового періоду це нормально, здебільшого проблема самостійно зникає за кілька тижнів. Щоб стимулювати відновлення, рекомендується виконувати вправи Кегеля. Їх можна розпочинати вже перші дні після пологів. У тих окремих випадках, коли цього виявляється недостатньо, на допомогу приходить лазерна інтимна пластика. Вплив лазера стимулює синтез колагену, зміцнює тканини та усуває проблему.
Дискомфорт та болючість молочних залоз
Молоко приходить через день-два після пологів, а іноді й через три-чотири дні. Груди збільшуються на кілька розмірів і стають гіперчутливими. Дитину починають прикладати до грудей вже в перші години після пологів, і продовжують це робити кожні 2–3 години. Це стимулює вироблення молока та скорочення матки. І прихід молока, й постійне подразнення сосків спричиняють напруження й незначну болючість молочних залоз, і, хоча це неприємно, все ж таки нормально, особливо якщо пологи перші. Ненормальною є різка болючість, почервоніння грудей, підвищення температури та утворення ущільнень — так проявляється лактостаз, який може призвести до маститу. У міру налагодження лактації чутливість сосків знижується, приплив молока набуває регулярного характеру, неприємні відчуття минають.
Післяпологова депресія
Післяпологова депресія — тяжкий стан, який аж ніяк не належить до норми. На щастя, вона трапляється рідко. Зазвичай породіллі стикаються із менш небезпечним симптомокомплексом, так званим бебі-блюзом. Бебі-блюз характеризується пригніченим настроєм, плаксивістю, підвищеною втомлюваністю, тривожністю. Причиною є коливання гормонального тла. Попри те, що ці коливання неминучі й нормальні, пригнічений психоемоційний стан завдає справжніх страждань, а в несприятливих умовах може перерости в справжню післяпологову депресію. Щоб цього не сталося, близькі мають допомагати молодій мамі, оточувати її турботою, давати їй відпочинок.
Вагітність, пологи та післяпологовий період іноді називають чотирма триместрами вагітності. Переважно вони протікають фізіологічно. Однак не можна забувати, що в цей час організм жінки зазнає підвищеного навантаження, і тому перебуває у вразливому положенні. Будь-які відхилення, будь-які симптоми, що насторожують, мають стати приводом для звернення до лікаря.