пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00

Репродуктивне здоров'я дівчаток-підлітків: що потрібно знати дітям та їх батькам

Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
14.11.2024

«В останні роки до мене почали приходити юні дівчата зі словами:" Я почала статеве життя. Розкажіть, будь ласка, що я повинна знати про себе? ". Хотілося б, щоб саме такий підхід замістив хаотичний і некомпетентний потік інформації з інтернету, телебачення і вулиць », - повідомила лікар гінеколог-репродуктолог, кандидат медичних наук Віра Воробей-Вихівська.

З тим, що сучасні підлітки сексуально активні, а їх світоглядна модель поведінки відрізняється від моделі попередніх поколінь, посперечатися складно. А ось чи мають тінейджери достатніми знаннями про медичні аспекти становлення свого організму, — велике питання. Віра Воробей-Віховская розповіла, які фізіологічні ризики й психологічні особливості стоять за раннім початком статевого життя, як і коли слід починати діагностику репродуктивного здоров'я дівчаток-підлітків і де в цьому питанні починається зона відповідальності батьків.

СЕКСУАЛЬНА АКТИВНІСТЬ І ПСИХОЛОГІЧНА ЗРІЛІСТЬ

Репродуктивне здоров'я — інтегральне поняття, що характеризує здатність до відтворення роду. Говорячи про репродуктивне здоров'я, ми, як правило, маємо на увазі дорослих людей. Проте, проблема репродуктивного здоров'я дівчаток-підлітків в Україні також актуальна. Що ж може загрожувати юним створінням з боку їх власної жіночності? Найчастіше підлітки та дівчата страждають від різного роду порушень менструального циклу і гормонального дисбалансу. Однак, головну небезпеку становлять не вони, а інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом, і рання вагітність.

Вагітність для підлітка, як правило, є неприємним сюрпризом і може обернутися трагедією. Адже дівчинка не в змозі самостійно вчасно її запідозрити.

Сьогодні підлітки незрівнянно більш сексуально активні, ніж це було 50 - 60 років тому. Водночас, психологічна зрілість настає у наших сучасників пізніше. Як наслідок, статеві відносини підлітків в більшості своїй хаотичні, несвідомі та непередбачувані. Статеві інфекції, придбані в підлітковому віці, часто трансформуються в безпліддя трубно-перитонеального генезу в зрілому віці. В Україні це все ще лідирує фактор жіночого безпліддя, хоча в розвинених країнах на першому місці ендокринна патологія.

Вагітність для підлітка, як правило, є неприємним сюрпризом і може обернутися трагедією. Адже дівчинка не в змозі самостійно вчасно її запідозрити. Підлітки часто вдаються до незаконних і безграмотних варіантів переривання вагітності, що становить пряму загрозу для життя, не кажучи вже про репродуктивне здоров'я.

Виношування вагітності підлітками також часто відбувається без належного медичного спостереження. В силу фізіологічної та анатомічної незрілості породіль у віці до 18 років, ризик ускладнень у них істотно вище. Діти настільки юних матерів частіше народжуються маловагими, що може позначитися на їх подальший розвиток і здоров'я.

В цілому, ризики для новонароджених у породіль до 18 років у 2 рази вище в порівнянні з віковою групою 20-25 років. Адже пологи — серйозний стрес для організму. Доросла молода жінка має цілу низку потужних компенсаторних механізмів, наданих їй природою. Організм підлітка до таких навантажень однозначно не готовий. Проте, багатьох ускладнень можна було б уникнути, якби юні вагітні вчасно зверталися за медичною допомогою.

РАННІЙ ПОЧАТОК СТАТЕВОГО ЖИТТЯ: ЩО ЗА ЦИМ СТОЇТЬ?

Давайте ж розберемося з хрестоматійними питаннями "Хто винен?" І "Що робити?" Щоб не обтяжувати читача нудними статистичними цифрами, доступними на сайтах Всесвітньої організації охорони здоров'я та Міністерства охорони здоров'я України, я буду засновувати свою розповідь на особистому досвіді.
На початку кар'єри мені випала нагода вести палату "юних жінок, що живуть статевим життям" (так вона тоді називалася). На восьми ліжках протягом року переді мною змінювалися абсолютно різні дівчинки від 12 до 17 років з різними долями, характерами, історіями. І знаєте, що їх всіх об'єднувало? Жодну з них не приходили провідувати батьків. Вони з'являлися тільки на виписку і рекомендації лікаря слухали неуважно, хоча всі вони були цілком соціальними, адекватними людьми.

Ранній початок статевого життя для дівчаток-підлітків —  прагнення бути потрібними, реалізованими, значущими.

Більш того, дівчатка старалися відстрочити виписку, як тільки могли. Адже в стаціонарі можна було отримати відповіді на всі свої питання, які жодна з моїх пацієнток не наважувалася поставити батькам. Тут про них дбали, чого, очевидно, ніхто з них не отримував будинку.

Друга особливість цього контингенту — відсутність будь-яких позашкільних занять. Як наслідок — надлишок вільного часу, що вимагає заповнення.

Всі вони дуже рано почали статеве життя. Однак, більшість з цих дівчат відзначали, що ніякого задоволення від процесу вони не отримували. Резонне питання — в чому ж мотивація підлітків? Найчастішою відповіддю моїх підопічних було "не знаю", "цікаво спробувати" і "хлопець наполіг". Сама шокуюча відповідь з вуст 14-ти річної дівчини - "так треба вже". Таким чином, ранній початок статевого життя для дівчаток-підлітків — прагнення бути потрібними, реалізованими, значущими.

ЗОНА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ БАТЬКІВ

Сексуальне задоволення жінки базується на складних фізіологічних механізмах, гормональної регуляції та, в першу чергу, психологічному тлі. Яке ж задоволення від сексу може отримати підліток, у якого не дозріли всі ці складові? Однак, дівчатка цього не знають. Їх обізнаність про власну анатомію та фізіології кричуще низька.

Більшість популярних молодіжних серіалів пропагують безладні статеві стосунки.

Чому, якщо до послуг молодого покоління всі ресурси інтернету? Тому, що ніхто не регулює потік інформації, що надходить до них. І це питання сексуальної освіти та виховання. В першу чергу, це однозначно зона відповідальності батьків. Чи часто ви цікавитеся, що читає ваша дитина? А читає взагалі? На яких ідеалах ростуть наші діти?

Більшість популярних молодіжних серіалів пропагують безладні статеві стосунки. І більшість батьків ніяк на це не реагує. Так, забороняти — не вихід. Але можна спробувати заміщати: акуратно підсовувати потрібні книги в слушний момент, пропонувати подивитися всією сім'єю фільм з потрібним моральним наповненням і, звичайно, подавати власний приклад.

Демонструєте ви любов і повагу в родині один до одного? Чи бачить в вас - батьків, - ваша дитина модель хай не ідеальних, але гідних стосунків чоловіка і жінки, до яких варто прагнути, про які варто мріяти? Ви знаєте взагалі, про що мріє ваша дитина? Чи зможе дитина звернутися до вас за питанням про контрацепцію, секс, народження дітей? І найголовніше, чи зможете ви йому відповісти впевнено і без збентеження? Якщо на всі питання відповідь - впевнене "так", вашій дитині, швидше за все, нічого не загрожує. В такому випадку можна перейти до практичної сторони справи.

ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДОВІРИ

Стежити за здоров'ям дівчинки потрібно з народження. До статевого дозрівання потрібна лише гігієна. До моменту статевого дозрівання потрібно дозовано і вчасно забезпечувати дитину інформацією про власне тіло. Регулярність менструального циклу повинна встановитися у дівчинки в перебігу року від першої менструації. Якщо цього не відбулося, потрібно звернутися до лікаря. Якщо скарг немає, турбуватися не варто. Профілактичний огляд дитячого гінеколога включається в комплекс щорічних обстежень. Повноцінний регулярний профогляд з парканом аналізів необхідний з початку статевого життя щороку.

Тут ми підходимо до важливого питання довіри до лікаря в суспільстві. Важливо, щоб нове покоління знало, що до нього потрібно звертатися не тільки за допомогою, але і для профілактики. До лікаря можна прийти за порадою чи потрібною інформацією. Дуже приємно, що в останні роки до мене почали приходити дівчата зі словами: "Я почала статеве життя. Розкажіть, будь ласка, що я повинна знати про себе? ". Хотілося б, щоб саме такий підхід до отримання інформації став пріоритетним для підлітків і замістив хаотичний і некомпетентний потік інформації з інтернету, телебачення і вулиць.

ВАКЦИНАЦІЯ, ЯК ЗАХИСТ ВІД РАКУ ШИЙКИ МАТКИ

Ранній початок статевого життя є фактором ризику розвитку раку шийки матки. З чим же це пов'язано? По-перше, будова шийки матки підлітка в нормі відрізняється від такого у дорослої жінки. У дівчаток лінія з'єднання багатошарового плоского і циліндричного епітелію, вразлива для вірусу папіломи людини, знаходиться на поверхні шийки матки. У цей час шийка все ще повинна бути захищена від зовнішнього середовища дівочої пліви.

Сьогодні є можливість частково захиститися від раку шийки матки шляхом вакцинації.

По-друге, промискуитет підлітків підвищує шанси на зустріч з вірусом папіломи. Сьогодні є можливість частково захиститися від раку шийки матки шляхом вакцинації. Вакцини розроблені проти двох і проти чотирьох найнебезпечніших і найпоширеніших типів вірусу. Вони надають не тільки профілактичний, а й лікувальний ефект. Однак, потрібно пам'ятати, що науці відомо понад 150 типів вірусу папіломи людини, і захиститися від всіх нереально.



Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205