пн-пт: 8:00 - 20:00
сб: 8:00 - 18:00
Автор:
Медичний центр "Мати та дитина"
15.11.2023

БПР плода — це один із показників, який вимірюють під час скринінгового УЗД вагітності. Біпарієтальний розмір — це відстань від однієї скроневої кістки до іншої. Якщо взяти умовну вимірювальну стрічку та один кінець прикласти до скроневої кістки над правим вухом, потім по черепу через верхівку провести до іншої скроневої кістки над лівим вухом, то вийде біпарієтальний розмір або, як його ще називають, біпарієтальний діаметр (БПД).

Цей показник використовують для оцінки гестаційного віку та ваги плода, а значні відхилення від норми можуть свідчити про хромосомну або іншу вроджену патологію. Оцінка попередньої дати пологів, заснована на вимірі БПР, показує найточніші результати.

Як і на якому терміні вимірюють БПР

Біпарієтальний розмір визначають під час скринінгових УЗД плода. Таких скринінгів за всю вагітність зазвичай два: наприкінці першого триместру та в середині другого. Якщо є показання, то можуть бути додаткові ультразвукові дослідження. На УЗД плода БПР не єдиний, що підлягає оцінці. Разом з ним виконують інші виміри, ось основні:

  • окружність голови (ОГ);
  • лобно-потиличний розмір, або лобно-потиличний діаметр (ЛЗР, ЛЗД);
  • довжина носової кістки (НК);
  • товщина комірного простору (ТВП);
  • поперечний діаметр живота (ПДЖ);
  • передньо-задній, або сагітальний розмір живота (ПЗДЖ, СДЖ);
  • куприко-тім'яний розмір (КТР);
  • довжина стегнової кістки (ДБ).

Ці та інші виміри, виконані під час УЗД плода, називаються фетометрією. Вони відбивають розвиток плода. Розроблено спеціальні таблиці, в яких вказано діапазон норми певного показника для кожного гестаційного терміну. Такі параметри, як окружність голови, лобно-потиличний та біпарієтальний діаметр дають змогу оцінити не лише формування тіла плода, але й отримати уявлення про головний мозок та його розвиток.

Найбільш інформативний БПР до 26 тижнів включно, оскільки може визначити гестаційний вік плода з точністю до 10 днів. Після 26 тижня точність падає, а знижуватись вона починає вже після 20 тижня. Тому два основні терміни для оцінки БПР такі:

  • 11–13 тиждень — відразу після завершення формування тіла плода;
  • 18–21 тиждень — оцінка розвитку, уточнення даних, отриманих на першому скринінгу.

БПР плода на тижні: таблиця

У великих таблицях, якими користуються фахівці, наведено дані всіх вимірів, що входять до стандартної фетометрії. Має значення і власне БПР, і його відповідність іншим показникам того ж гестаційного віку, тобто комплексна оцінка. Наведено середні показники, допустимі незначні коливання обидві сторони.

Ось кілька ключових показників БПР:

  • 7 тижнів (раніше не вимірюється) — 0,3 см;
  • 12 тижнів — 2,4 см;
  • 20 тижнів — 4,9 см;
  • 39–40 тижнів (перед пологами) — 9,7 см.

Що означає відхилення БПР плода?

Коли показники виходять за межі норми, потрібні додаткові дослідження. Крім УЗД плода, у скринінги включені аналізи крові з визначенням маркерів деяких патологій, наприклад, трисомій або дефектів нервової трубки.

БПР плода більше за норму говорить про те, що у плода велика голова. Мова може йти про великий плід, наприклад, за гестаційного діабету, а також про гідроцефалію або грижу головного мозку.

БПР плода нижче за норму може вказувати на затримку внутрішньоутробного розвитку, також це може бути мікроцефалія.

Важливе примітка: жоден окремий показник, зокрема БПР, перестав бути стовідсотковим маркером тієї чи іншої патології, має значення лише комплексна оцінка. Наприклад, велика голова може бути просто конституційною особливістю.

Джерела:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go...

Приходьте
на консультацію
Запис на прийом
0 800 504 205